Reklama

Polska

Warszawa: na trakcie królewskim Orszak Trzech Króli

http://archidiecezja.warszawa.pl

Od Zamku Królewskiego do placu Piłsudskiego - warszawskim traktem królewskim przeszli uczestnicy Orszaku Trzech Króli. W pochodzie wraz z królami wzięli udział: prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką oraz kardynał Kazimierz Nycz. Przed rozpoczęciem marszu metropolita warszawski odprawił w archikatedrze Mszę świętą oraz odmówił Anioł Pański, zaś na zakończenie spotkania pozdrowił przybyłych mieszkańców stolicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pochodzie do Stajenki przeszli kolorowo ubrani Trzej Królowie wraz z orszakami dwórek, rycerzy i wojowników. Aby upamiętnić 1050. rocznicę Chrztu Polski, w pochodzie przeszli w tym roku też książę Mieszko I i księżna Dobrawa. Flagi z logiem Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 nieśli wolontariusze, którzy za kilka miesięcy będą wspierać pielgrzymów, którzy odwiedzą Polskę, aby spotkać się z papieżem.

O godz. 13.00 orszak dotarł do Stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Dzieciątku i złożyć niesione dary. Tegoroczne hasło " Nade wszystko miłosierdzie" nawiązywało do trwającego w Kościele katolickim Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie orszaku metropolita warszawski powiedział do uczestników pochodu, że tegoroczny Orszak Trzech Króli wzywa do tego, by w tajemnicy narodzenia i objawiania Boga ujrzeć pierwszy znak Miłości Boga do człowieka.

Kard. Kazimierz Nycz w komentarzu dla Telewizji Polskiej podkreślił, że zarówno pastuszków, jak i królów, którzy przybyli do stajenki przywitać Boga, można nazwać zwiastunami Miłosierdzia. - Przyszli, zobaczyli, uwierzyli i poszli głosić innym - powiedział metropolita warszawski, wskazując, że to zobowiązuje nas, szczególnie w Roku Świętym Miłosierdzia, byśmy to Miłosierdzie Boga głosili na ulicach miast.

Prezydent Andrzej Duda w wypowiedzi dla TVP docenił tworzącą się nową polską tradycję Orszaków Trzech Króli, w którą co roku angażuje się coraz więcej osób. Przyznał, że ważnym elementem tej inicjatywy jest pielęgnowanie zwyczaju śpiewania kolęd.

Na trasie Orszaku Trzech Króli ustawiono 7 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”. Na nich młodzi aktorzy z warszawskich szkół i wspólnot odgrywali scenki.

Reklama

Jak co roku uczestnicy zostali wyposażeni w specjalne korony oraz śpiewniki, a także w orszakowe naklejki, które były zarazem swoistym „spisem ludności. Aktorzy i organizatorzy orszaku wywodzą się z 16 warszawskich szkół, przedszkoli i organizacji harcerskich, ich przyjaciół oraz znajomych.

W warszawskim orszaku - z racji prowadzonej dziś w kościołach zbiórki na misje - wzięli też udział studenci Centrum Formacji Misyjnej, którzy rozdawali uczestnikom pochodu egzemplarze okolicznościowej gazety Komisji Episkopatu Polski ds. Misji pt. „Pomagajmy misjom” oraz propagowali tematykę misyjną.

Na scenie ustawionej na placu Piłsudskiego po orszaku został zorganizowany koncert kolęd na którym wystąpił zespół Arka Noego, a także Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Stołeczny orszak poprzedziła Msza święta, sparowana w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Podczas homilii metropolita warszawski wskazał, że pierwszym Objawieniem Boga, było narodzenie. - Przy narodzeniu, gdy do prostego żłóbka przyszli zarówno pastuszkowie, jak i królowie, przedstawiciele narodów pogańskich, Bóg chciał pokazać, że przyszedł nie tylko dla zbawienia narodu wybranego, ale dla zbawienia wszystkich ludzi - powiedział kard. Nycz dodając, że obraz przychodzących do żłóbka pasterzy i magów jest symbolem Kościoła, który jest misyjny od samego początku.

Liturgia w archikatedrze warszawskiej była jednocześnie dziękczynieniem za 30 lat posługi biskupiej bp. Mariana Dusia. W słowie skierowanym do jubilata kard. Nycz podkreślił ogromny wkład biskupa seniora zarówno w posługę duszpasterską w archidiecezji warszawskiej, jak i prace wykonywane w gremium Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Duś podziękował za dotychczasowe lata współpracy z duchowieństwem, osobami zakonnymi i świeckimi a także zapewnił ich o ciągłej modlitwie i pamięci.

Podczas Mszy wręczone zostały też odznaczenia za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-01-06 15:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: będę czynił wszystko, by pięć lat mojej prezydentury było budowaniem Polski spokojnej i bezpiecznej

PAP/Wojciech Olkuśnik

Obiecuję wszystkim moim rodakom, że będę czynił wszystko, aby pięć lat mojej prezydentury było budowaniem Polski spokojnej, bezpiecznej, jak najbardziej dostatniej, jak najlepiej rozwiniętej - powiedział we wtorek Andrzej Duda po odebraniu uchwały PKW o wyborze na prezydenta RP.

Więcej ...

Jezus kochał Judasza do końca

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 26, 14-25.

Więcej ...

Tata w przedszkolu

2024-03-28 11:07

Archiwum przedszkola

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...