Reklama

A to Polska właśnie...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Syberii jesteśmy, w Tiumeniu,
Tak daleko od kraju, Rodacy.
Ale mamy polskie korzenie,
Więc jesteśmy i będziem Polacy!

„Przyjechaliśmy z daleka, z Syberii Zachodniej z obwodu tiumeńskiego. Obszar Syberii zachodniej jest bardzo rozległy, stanowi 10% obszaru Federacji Rosyjskiej. To prawie 1 milion kilometrów kwadratowych i śmiało można powiedzieć, że na terytorium naszego obwodu może się zmieścić 5 lub 6 krajów europejskich. Mieszkają tam przedstawiciele 125 narodowości, w tym Polacy. Są to potomkowie powstańców listopadowych i styczniowych, osadników z przełomu XIX i XX w. oraz zesłańców z czasów II wojny światowej. Jest ich kilka tysięcy”- powiedział Sergiusz Fiel, prezes Centrum Polskiej Kultury i Oświaty „Latarnik” w obwodzie tiumeńskim.
Ciężkie losy przeżywali Polacy na Syberii. Bardzo trudno było im zachować polskość i związki z Ojczyzną. „Po rozstrzelaniu aktywnych Polaków - katolików - w latach 1937-38 na podstawie sfabrykowanych oskarżeń wielu Polaków zaczęło nazywać się Białorusinami, Ukraińcami lub Rosjanami” - napisał Sergiusz Fiel w informatorze Centrum. Przestały istnieć z trudem zakładane polskie szkoły, zburzono kościoły. I zdawało się, że po Polakach zaginął wszelki ślad. A jednak są, przetrwali. Od 10 już lat działa „Latarnik”.
„Pan senator Jan Stypuła stworzył program Dni Kultury Syberyjskiej w Łomży, zapraszał do siebie gości - Polaków z Abakanu, Irkucka i Iszymia. Mieliśmy przyjechać i my, z Tiumenia, ale niestety, z powodu jego odejścia plan musiał ulec zmianie. Dopiero po kilku latach mogliśmy przyjechać do Łomży, by podtrzymać współpracę i pokazać, że istnieją organizacje, i zaprezentować czym się zajmują oraz przedstawić koncert zespołów polonijnych naszego Centrum” - powiedział p. Sergiusz.

Nasz dorobek to serc uniesienie
I muzeum zabytków przeszłości.
„Latarnicy” śpiewają na scenie,
Stary kościół zwrócono w całości.

Wzrasta grono mieszkańców Tiumenia
Przyznających się do polskości.
To „Latarnik” rozrzuca promienie,
Nam przydając sił i godności.

„Polskość jest w genach. Najpierw czai się gdzieś niewidoczna, a potem odzywa się potrzeba kontaktu z Polską i ze wszystkim, co polskie. Rok temu przyszła pewna dziewczyna i powiedziała, że jest Polką i że chciałaby nauczyć się języka polskiego i śpiewać po polsku. Bardzo jej na tym zależało. Zaczęła więc się uczyć, a po pewnym czasie przyprowadziła z sobą siostrę. Teraz obie śpiewają w naszym chórze” - opowiadał p. Sergiusz.
29 lipca, po prawie pięciodniowej podróży, polska młodzież z Syberii - Chór „Latarnik” śpiewający polskie pieśni i Taneczny Zespół „Karuzela” wraz z prezesem Centrum Sergiuszem Fielem, synem niezapomnianego Henryka Fiela, założyciela i wielkiego krzewiciela kultury polskiej, przyjechali do Polski, do Łomży. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” powitała drogich gości prezes Hanka Gałązka. „To, że jesteście w Łomży, jest spełnieniem marzeń dwóch osób - śp. prezesa Oddziału Łomżyńskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” senatora dr. Jana Stypuły i śp. Henryka Fiela, który bardzo zabiegał o to, żeby dzieci mogły zobaczyć kraj swych przodków. Oni odeszli, ale marzenia ich spełniamy” - powiedziała Pani Prezes.
W środę 30 lipca w Katolickim Centrum na Wzgórzu Krzyża Świętego odbył się uroczysty koncert Chóru „Latarnik” oraz występ Tanecznego Zespołu „Karuzela”. Mogliśmy podziwiać wspaniałe i pełne wdzięku wykonanie polskich tańców ludowych i piękne stroje tancerzy. Wzruszyły nas do łez patriotyczne pieśni śpiewane przez tak bardzo przywiązaną do polskości młodzież, a popularne piosenki zespołu „Kwiat Paproci” śpiewaliśmy razem z nimi.
Młodzi „latarnicy” zwiedzali Łomżę i okolice, wybrali się na spotkanie z profesorem Stelmachowskim i zwiedzanie stolicy, a od 1 sierpnia wypoczywać i koncertować będą w Augustowie.
Mamy nadzieję, że wizyta w Ojczyźnie dostarczy im niezapomnianych przeżyć i że zechcą wkrótce odwiedzić nas ponownie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Więcej ...

Nasz pierwszy święty

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Więcej ...

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć