Reklama

Franciszek

Papież przyjmie na audiencji prezydenta Iranu

Ks. Waldemar Wesołowski

Po raz pierwszy od zakończenia konfliktu wokół programu atomowego prezydent Iranu odwiedza w tym tygodniu kraje Unii Europejskiej. W Rzymie – pierwszym etapie swojej wizyty – prezydent Hassan Rohani zostanie przyjęty 26 stycznia przez papieża Franciszka, po czym uda się w dalszą podróż do Paryża.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja papieska uważana jest za ważne spotkanie zarówno z politycznego, jak i religijnego punktu widzenia. Planowana była już w połowie listopada ub.r., ale została przesunięta w czasie z powodu zamachów terrorystycznych w Paryżu.

Będzie to drugie spotkanie urzędującego prezydenta Iranu z Głową Kościoła katolickiego. W 1999 roku ówczesny prezydent Mohammed Chatami został przyjęty w Watykanie przez papieża Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy tej okazji niemiecka agencja katolicka KNA zwraca uwagę, że choć w islamskim Iranie obowiązuje prawo szariatu, stosunki watykańsko-irańskie są stosunkowo stabilne i nastawione na dialog. Od ponad 60 lat utrzymywane są stosunki dyplomatyczne, których Iran nie zerwał nawet w czasie rewolucji islamskiej 1979 roku. Nawet politycy reprezentujący twardą linię, tacy jak poprzednik obecnego prezydenta Ahmed Ahmadinedżad, którzy w Zachodzie upatrywali źródło wszelkich spisków, nie tylko dopuścili Watykan jako poważnego mediatora pokojowego, ale uważali go także za sojusznika „przeciwko sekularyzmowi i materializmowi”.

Według statystyk watykańskich w Iranie żyje jedynie sześć tysięcy katolików. W kraju pracuje 14 księży katolickich. Podobnie jak wszystkie mniejszości religijne, chrześcijanie są narażeni na dyskryminację i represje, a muzułmanom, którzy odważą się na zmianę religii, grozi śmierć. W odpowiedzi na to Watykan stosunkowo wcześnie zaczął poszukiwać płaszczyzny rozmów z islamskimi przywódcami. Od 20 lat prowadzone są regularne spotkania między Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego i czołowymi teologami szyickimi.

W 2008 roku ogłoszono w Rzymie wspólne oświadczenie zatytułowane „Wiara i rozum w chrześcijaństwie i islamie”. Dokument potępiał wykorzystywanie religii dla przemocy i wzywał do wzajemnego poszanowania religii. Dziewiąte kolokwium w Teheranie w 2014 roku opowiedziało się przeciwko terrorowi i ekstremizmowi. Ale takie spotkania w kręgach naukowych nie wpłynęły na zmianę sytuacji chrześcijan w kraju, w którym obowiązuje prawo szariatu. Również i papieska audiencja nie będzie mogła wiele zmienić, zauważa KNA.

Reklama

Ambasada Iranu podkreśliła, ze prezydent Rohani, szyicki uczony, przybywa na spotkanie z papieżem do Watykanu jako osoba duchowna, nie jako polityk. Mimo to niewątpliwymi tematami rozmowy będą porozumienie zawarte po 13-letnim sporze wokół programu atomowego Iranu oraz przemoc w Syrii i Iraku. Podpisane w lipcu porozumienie Watykan pochwalił jako ważny krok, ale zwrócił też uwagę na potrzebę jego pełnej realizacji. Iran – obok Rosji - odgrywa kluczową rolę w konflikcie syryjskim jako ważny sojusznik reżimu Assada. Watykan wielokrotnie krytykował dostarczanie broni stronom konfliktu. Kolejnym tematem rozmowy mogą być wrogie stosunki Iranu z Izraelem.

W przededniu wizyty w Watykanie grupy emigrantów irańskich zażądały od papieża, aby przypomniał prezydentowi Rohaniemu naruszanie praw człowieka. Zapowiedzieli demonstrację w poniedziałek, gdy 67-letniego Rohaniego będzie przyjmował prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Matteo Renzi.

Rohani występował jako skłonny do dialogu reformator, mimo iż od czasu, gdy objął władzę w kraju, liczba wykonanych wyroków śmierci wzrosła i w dalszym ciągu w więzieniach przebywają setki więźniów politycznych. Jednak także Watykan wie, że urząd prezydenta jest tylko jednym z wielu posiadających władzę w systemie i to nie najsilniejszym. Bastionem konserwatyzmu pozostają Rada Strażników i duchowy przywódca Iranu Ali Khamenei.

Tymczasem media Iranu spekulują, czy Rohani, jako pierwszy prezydent tego kraju, nie ma przypadkiem przygotowanego zaproszenia dla papieża. Uważają, że już sam ten gest byłby historycznym wydarzeniem. "A sensacją byłoby, gdyby Franciszek zaproszenie przyjął i przemawiał tam, gdzie przed laty Ajatollah Chomeini ogłaszał rewolucję irańską" - napisał korespondent KNA.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-01-25 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. M. Legan OSPPE: Franciszek odmienił Kościół przenikliwym rozumieniem Ewangelii

Archiwum o. Michała Legana

Franciszek odmienił Kościół sobą, swoim przenikliwym rozumieniem rdzenia Ewangelii - uważa paulin o. Michał Legan OSPPE, autor popularnych w internecie rekolekcji, wykładowca UPJPII w Krakowie. Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?".

Więcej ...

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Więcej ...

Papież w rozważaniach Drogi Krzyżowej: Jezu, spraw, bym Cię pokochał w dzieciach nienarodzonych

2024-03-29 13:37

Włodzimierz Rędzioch

„Ojcze, miej miłosierdzie dla nas i świata całego”, „Jezu - zachowaj Kościół i świat w pokoju” - to słowa modlitwy papieża Franciszka z jego rozważań, które będą towarzyszyć Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem. „Żyjemy w bezlitosnych czasach i potrzebujemy współczucia" - podkreślił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...