Reklama

Sieradz

Dożynki diecezjalne - radość i dziękczynienie

Niedziela włocławska 40/2003

W niedzielę Podwyższenia Krzyża Świętego w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu dziękowano Bogu za dar kanonizacji Patronki parafii i tegoroczne plony. Dożynki diecezjalne zgromadziły licznych przedstawicieli duchowieństwa, władz samorządowych, rolników oraz wiernych z całej diecezji. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Bronisław Dembowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając gości, proboszcz parafii - ks. kan. Jan Witkowski zaznaczył, że dary przyniesione do ołtarza to symbol pracy rolników, w ten sposób pragnących pokazać swój trud i radość oraz wyrazić dziękczynienie Bogu. Ksiądz Proboszcz zachęcił wiernych do naśladowania św. Urszuli Ledóchowskiej, patronki parafii, która umiłowała ziemię sieradzką, zakładając tutaj w 1922 r. klasztor.
„Dziękczynienie za plony to najpiękniejsze święto, bo człowiek, który pracuje na roli, najlepiej rozumie, jak bardzo zależny jest od Boga, od jego darów, jego błogosławieństwa” - podkreślił diecezjalny duszpasterz rolników, dziekan dekanatu brzeskiego i proboszcz parafii św. Stanisława BM w Brześciu Kujawskim - ks. prał. Ireneusz Juszczyński.
Z kolei starosta Kazimierz Kościelny zwrócił uwagę na dobrą współpracę władz świeckich z duchowieństwem. „Jesteśmy szczególnie radzi - mówił - że miejscem dzisiejszych dożynek jest parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, niedawno kanonizowanej przez Papieża Jana Pawła II. To dzięki niej powstał w Sieradzu dom Zgromadzenia Sióstr Urszulanek, a stary podominikański kościół odzyskał swój blask”.
„Jest dla mnie wielką radością, że uczestniczę w tych uroczystościach - rozpoczął homilię bp Bronisław Dembowski. - Chciałem połączyć dwa dziękczynienia: za najwspanialszy plon, jakim jest świętość, i za plony ziemi, które są nam koniecznie potrzebne do życia”. Ksiądz Biskup zapewnił, że gorąco modli się za wszystkich rolników, których trud jest mu dobrze znany. Przypomniał jednak, że nikomu nie wolno przestać myśleć o tym, że celem człowieka jest wędrówka do domu Ojca. Na zakończenie bp B. Dembowski powiedział: „Gdy patrzyłem na te piękne wieńce, gdy patrzę na was, to wiem, że w sercach waszych jest przekonanie, iż zgoda i miłość buduje. I dlatego patrzę z optymizmem na życie wsi w diecezji włocławskiej, choć wiem, że jest wiele trudności”.
Swoją szczególną wdzięczność Bogu za dar kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej, Matki i Założycielki Zgromadzenia, wyraziły siostry urszulanki. Przełożona Wspólnoty z Monic - s. Małgorzata Bauer podziękowała Księdzu Proboszczowi i całej parafii za wybór św. Urszuli na patronkę oraz za życzliwe przyjęcie sióstr: „Tak jak kiedyś Sieradz przyjął św. Urszulę, tak my wszyscy zaprośmy ją dzisiaj, niech stanie się domownikiem w naszych rodzinach, a wówczas nasze rodziny zdobędą przemożną orędowniczkę w niebie, w naszych codziennych sprawach, w zwyczajnym życiu”.
Słońce, wielobarwność regionalnych strojów, występy najmłodszych podkreśliły moc dziękczynienia płynącego z ludzkich serc ku Bogu. Podziękowano również ludziom, którzy na różne sposoby trudzili się, przygotowując tę piękną uroczystość. Takie chwile, jak misterne tkanie wieńców dożynkowych jednoczą całą wspólnotę parafialną i kierują wzrok ku niebu, ku św. Urszuli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01
Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Więcej ...

Współpracownik Apostołów

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Więcej ...

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim