Reklama

Anioł Pański

Papież na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w Cebu

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stała obecność Chrystusa wśród nas jest dla nas źródłem radości, ale też zachętą do bycia misjonarzami i głoszenia wszystkim przesłania czułości Ojca, Jego przebaczenia i łaski dla każdego człowieka - powiedział Franciszek w wideoprzesłaniu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Cebu na Filipinach. Ojciec Święty ogłosił przy tej okazji, że kolejny taki kongres odbędzie się w Budapeszcie w 2020 r.

Papież zwrócił uwagę, jak bardzo współczesny świat potrzebuje przesłania Bożego Miłosierdzia. Jest on bowiem naznaczony konfliktami, niesprawiedliwością i kryzysami humanitarnymi. Mając to na uwadze, Franciszek zachęcił uczestników kończącego się dziś kongresu do refleksji nad dwoma aspektami Ostatniej Wieczerzy. Pierwszym z nich jest jedność współbiesiadników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wiemy, jak ważne było dla Jezusa dzielenie posiłków z Jego uczniami, lecz także, i to w sposób szczególny, z grzesznikami i wykluczonymi - mówił Franciszek. - Zasiadając z nimi do stołu, Jezus mógł ich wysłuchać, poznać ich dzieje, docenić ich nadzieje i aspiracje, a także opowiedzieć im o miłości Ojca. Podczas każdej Eucharystii, u stołu Wieczerzy Pańskiej, powinniśmy czerpać natchnienie z przykładu, który nam dał, docierając do innych w duchu poszanowania i otwartości, by dzielić się z nimi darem, który sami otrzymaliśmy. W Azji, gdzie Kościół jest zaangażowany w pełen szacunku dialog z wyznawcami innych religii, to profetyczne świadectwo wyraża się najczęściej w dialogu życia. Poprzez świadectwo życia przemienionego miłością Boga najlepiej głosimy obietnice Królestwa, obietnice pojednania, sprawiedliwości i zjednoczenia rodziny ludzkiej. Nasz przykład może otworzyć serca na łaskę Ducha Świętego, który poprowadzi je do Chrystusa Zbawiciela”.

Reklama

Drugim aspektem Ostatniej Wieczerzy, do którego nawiązał Franciszek w przesłaniu na zakończenie Kongresu Eucharystycznego na Filipinach jest umycie nóg. Jest to jak zauważył Papież znak pokornej służby, bezwarunkowej miłości, z której Chrystus oddał życie na krzyżu za zbawienie świata. W tym kontekście Franciszek wspomniał o częstych w tym regionie świata tajfunach.

„Eucharystia jest szkołą pokornej służby - zauważył Ojciec Święty. - Uczy nas ona bycia dla innych. To również należy do istoty bycia misjonarzem i uczniem. Przywodzi mi to na myśl konsekwencje tajfunu. Powoduje on ogromne zniszczenia na Filipinach, ale jest też okazją do solidarności, wielkoduszności i dobra. Ludzie odbudowują nie tylko swe domy, ale i życie. Eucharystia mówi nam o tej właśnie mocy, która płynie z Krzyża i nieustannie wnosi nowe życie. Ona przemienia serca i uczy nas opiekuńczości, troski o ubogich i bezbronnych, wrażliwości na wołanie naszych potrzebujących braci i sióstr. Uczy nas ona życia w prawości i niegodzenia się na niesprawiedliwość i korupcje, które zatruwają korzenie społeczeństwa”.

kb/ rv

Podziel się:

Oceń:

2016-01-31 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. T. Hreń: Rozumiemy papieża, ale jego słowa o pokoju są przedwczesne

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Rozumiemy Franciszka i jego starania o pokój na Ukrainie, ale jego słowa na ten temat wydają się nam przedwczesne – powiedział protosyngiel (wikariusz generalny) egzarchatu apostolskiego dla katolików ukraińskich obrządku bizantyjskiego we Włoszech ks. Teodosij Hreń OSBM. W rozmowie z włoskim portalem ilsussidario.net ocenił on niedawny wywiad papieża dla dzienniika “Corriere della Sera” oraz przedstawił bieżącą sytuację grekokatolików na Ukrainie i na obczyźnie.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01
Beata Kempa

Grzegorz Boguszewski

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...