Reklama

Polska

Prezentacja papieskiego orędzia na XXIV Światowy Dzień Chorego

Biuro KEP

W klasztorze ojców bonifratrów w Warszawie odbyła się w poniedziałek prezentacja orędzia papieża Franciszka na XXIV Światowy Dzień Chorego. Jest on obchodzony co roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. - Do cierpienia osób młodych potrafimy się zmobilizować, a starość zaczyna coraz bardziej „męczyć” – mówił nawiązując do tematu orędzia krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Stanisław Warzeszak.

Temat orędzia na XXIV Światowy Dzień Chorego brzmi „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Jak wyjaśnił ks. Warzeszak, odnosi się ono do problemu cierpienia w starości. Jest to o tyle istotne, że w najbliższej przyszłości jedną z najbardziej rozwijanych dziedzin medycyny będzie właśnie geriatria, zajmująca się schorzeniami wieku podeszłego.

– Chcemy zwrócić uwagę na starość jako na problem nie tylko w kontekście choroby i cierpienia, ale też trudności społecznych. Do cierpienia osób młodych potrafimy się jakoś zmobilizować, natomiast starość zaczyna coraz bardziej „męczyć”. Ponadto jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, co wiąże się z coraz większymi problemami – mówił ks. Warzeszak.

Reklama

Dlatego papież Franciszek w swoim tegorocznym orędziu zachęca do szczególnej empatii wobec osób starszych. „Ileż razy mama przy łóżku chorego, syn opiekujący się starszym rodzicem, bądź też wnuk będący blisko dziadka lub babci, składa swoje prośby w ręce Matki Bożej, która jest tutaj Matką Miłosierdzia, Matką, która odzwierciedla najbardziej czułość Boga” – zacytował słowa Ojca Świętego ks. Warzeszak.

S. Judyta Pudełko ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza, wykładowca Pisma Świętego na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie zwróciła uwagę, że choć fragment Ewangelii wg św. Jana, do którego w tekście orędzia odnosi się Franciszek, nie mówi wprost o opiece nad chorymi czy osobami starszymi, to jednak wskazuje na „wielopłaszczyznowość Bożego działania wobec człowieka jako takiego”.

„Papież mówi w orędziu, że gdy spotykamy się z Bogiem, wtedy prosimy dla chorych o coś więcej niż zdrowie fizyczne. Prosimy o pokój, o pogodę ducha w życiu, która rodzi się w sercu, jest darem Boga, owocem Ducha Świętego” – przypomniała papieskie słowa s. Pudełko. Uzdrowienia i przemiany potrzebuje bowiem cały człowiek. W kontakcie z Chrystusem, z Matką Najświętszą do tej przemiany może dojść – tłumaczyła s. Pudełko.

Reklama

W orędziu papież wyodrębnia też istotną rolę pomocników służby zdrowia, którzy „są zaangażowani, trudzą się i dzięki którym to dobro jest czynione” – kontynuowała s. Judyta Pudełko. – Zatem każdy jest zaproszony do tego, by w dzieło pomocy drugiemu człowiekowi być włączonym – dodała.

O konieczności rozeznawania, jakiego wsparcia duchowego oprócz opieki medycznej potrzebuje chory wspomniał Marek Krobicki, b. dyrektor szpitala ojców bonifratrów w Krakowie, obecnie prezes Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej.

Jak powiedział, papieskie orędzie wskazuje, że opieki wymaga nie tylko ciało, ale i dusza, która na równi z ciałem częstokroć choruje. Choroba wymaga też rozeznania, jakie potrzeby duchowe dana osoba ma w tym trudnym momencie swojego życia.

Choć posługę duchową wykonują w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia duszpasterze osób chorych, to wciąż brakuje osób, które wsparłyby ich pracę. Zdaniem Krobickiego, potrzeba przede wszystkim szkolenia tych, którzy na zasadzie wolontariatu chcą towarzyszyć chorym, zarówno świeckich, jak i np. kleryków, który już na etapie seminarium pytają o możliwość udzielania takiej pomocy.

Podczas prezentacji papieskiego orędzia przypomniano także o specjalnym projekcie pod nazwą „L4”, skierowanym do osób chorych z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Osoby chore i cierpiące proszone są o modlitwę za pielgrzymów i organizatorów ŚDM. Do chorych skierowano już z tej okazji cztery listy. O ich rozniesienie proszeni są wolontariusze, młodzież zaangażowana przy parafiach i wspólnotach.

W każdym liście znajduje się deklaracja, którą chorzy mogą wypełnić i odesłać do Biura ŚDM. W ten sposób nazwiska wszystkich biorących udział w projekcie znajdą się w tzw. Księdze Modlitwy, która zostanie wręczona papieżowi Franciszkowi w Krakowie. Ponadto do parafii i zgromadzeń zakonnych, szpitali, przychodni, domów opieki i osób przebywających w domach docierają już plakaty mówiące o projekcie "L4".

Obchodzony w tym roku po raz dwudziesty czwarty Światowy Dzień Chorego przypada zawsze 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie papieża.

Co roku dzień ten jest obchodzony na poziomie diecezjalnym, natomiast co trzy lata w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W tym roku odbędą się w sanktuarium w Deir Rafat między Tel Awiwem a Jerozolimą.

Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych lub indywidualnego błogosławieństwa. Często też biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.

2016-02-08 17:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek wzywa do ożywienia duszpasterstwa rodzin

PAP

Do odnowienia duszpasterstwa rodzin zachęcił Ojciec Święty w przesłaniu wideo skierowanym do uczestników Forum zorganizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia w dniach 9-12 czerwca 2021 r. w ramach Roku „Rodzina Amoris laetitia”.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Tomaszów Mazowiecki: Niezwykłość muzycznych form

2021-09-27 13:34

Paulina Dębiec

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Aktualności

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...