Reklama

Niemcy

Niemcy: biskupi przeciwni limitom przyjmowania uchodźców

karlherl/pixabay.com

Katoliccy biskupi Niemiec opowiedzieli się przeciwko ustalaniu górnego limitu dla uchodźców. Arcybiskup Hamburga, Stefan Hesse uważa, że w tej kwestii należy znaleźć rozwiązanie ujednolicone dla całej Europy. „Ustanowienie stałej liczby nie rozwiązuje problemu”, stwierdził 17 lutego w telewizyjnym magazynie ZDF hierarcha odpowiedzialny w Konferencji Biskupów Niemieckich za problematykę uchodźców.

Zdaniem abp. Hesse należałoby raczej działać wspólnie, aby poradzić sobie z „wędrownym ruchem”, którego doświadczamy obecnie. Jest to również stanowisko episkopatu Niemiec, który obecnie obraduje na zebraniu wiosennym w klasztorze Schöntal. Kwestia uchodźców jest jednym z głównych tematów obrad.

Abp Hesse stwierdził, że również Kościół katolicki w innych krajach europejskich „nie powinien się w tej sprawie dzielić”, lecz musi współpracować. Podkreślił, że biskupi Unii Europejskiej powinni się starać, aby także w innych krajach europejskich „otworzyć szeroko drzwi” i przyjmować więcej uchodźców.

Reklama

Największym wyzwaniem w Niemczech jest obecnie sprawa stworzenia możliwości zamieszkania. „Dobre warunki mieszkania, dobre warunki życia są podstawą dobrego współżycia oraz integracji”, stwierdził niemiecki hierarcha.

Odnosząc się do ekstremistycznych tendencji, takich jak np. Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes - Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu) – stowarzyszenia, którego celem jest walka z islamizacją Niemiec i innych krajów Europy, abp Hesse stwierdził, że nie można bagatelizować trosk obywateli, ale trzeba je potraktować poważnie I mądrze ten problem rozwiązywać.

Polityka wobec uchodźców jest jednym z głównych tematów obrad episkopatu Niemiec. Biskupi zamierzają uchwalić „model pracy Kościoła katolickiego w kwestii uchodźców”. Według abp. Hesse ogólny zarys takiego dokumentu jest już gotowy.

Reklama

Biskupi są zgodni co do tego, że z jednej strony w centrum uwagi Kościół ma chrześcijan, jednakże otacza troską wszystkich uchodźców, nie zamierza też pomijać troski o potrzebujących pomocy w społeczeństwie niemieckim.

Przeciwny ustaleniu górnej granicy przyjmowania uchodźców jest także arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego, Stephan Burge. „Najważniejszą strategią jest pomoc w przywróceniu pokoju w krajach, z których przybyli uchodźcy”, stwierdził hierarcha w rozmowie z dziennikiem „Badischen Zeitung”. Przypomniał, że jeśli chodzi o pomoc ludziom w potrzebie, to „radykalnym przesłaniem jest Ewangelia”, a „chrześcijanie muszą wytrzymać wynikające stąd napięcia z politykami”.

Podczas obrad episkopatu Niemiec odczytano stanowisko kard. Karla Lehmanna, który zaapelował, aby wobec migrantów i uchodźców pamiętać o miłości bliźniego. Już Stary Testament podkreśla, że obcego nie wolno uciskać, ale należy go kochać „jak siebie samego”, przypomniał były przewodniczący episkopatu Niemiec, dziś 80-letni purpurat, który ze względu na chorobę nie mógł uczestniczyć w obradach.

Przewodniczący niemieckiej Caritas, Peter Neher na falach Südwestrundfunk (SWR) skrytykował rosnący populizm w kwestii uchodźców w Niemczech. „W tej dramatycznej sytuacji nie ma prostych rozwiązań i to wynika wyraźnie z różnych wypowiedzi”, stwierdził dyrektor Caritas. Przestrzegł jednocześnie, że wypowiedzi mówiące o „panującym bezprawiu”, czy o tym, że „państwo zawiodło”, stanowią „wodę na młyn” tych środowisk, które domagają się bardziej agresywnego postępowania wobec uchodźców.

2016-02-18 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx poinformował papieża o pierwszym zgromadzeniu Drogi Synodalnej

Episkopat

Kard. Reinhard Marx poinformował papieża w poniedziałek o pierwszym zgromadzeniu Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech. Odbyło się ono we Frankfurcie nad Menem w dniach 30 stycznia - 1 lutego br. „Kardynał będzie nadal to robił”, powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Niemiec. Proces dialogu na temat wewnętrznych reform w Kościele katolickim w Niemczech prowadzą biskupi, duchowni i świeccy. Proces ten jest również pilnie obserwowany przez opinię międzynarodową.

Więcej ...

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Więcej ...

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

2021-08-05 20:40

Vatican News

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Kościół

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...