Reklama

Diecezjalne zakończenie Roku Różańca

Koronacja Obrazu Matki Bożej w Lisewie

Niedziela toruńska 43/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja toruńska przeżywała uroczystość zakończenia Roku Różańca. Przez cały rok na terenie całej diecezji trwały nabożeństwa różańcowe, odbywały się spotkania, które miały pomóc wiernym na nowo odkryć piękno tej modlitwy. Wspólnoty Żywego Różańca aż trzykrotnie spotykały się na zebraniach rejonowych. Punktem kulminacyjnym stała się diecezjalna uroczystość połączona z koronacją łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Lisewskiej. Do Lisewa przybyli przedstawiciele Róż Różańcowych z całej diecezji na zaproszenie swojego moderatora - ks. prał. Gerarda Gromowskiego.
Uroczystość rozpoczęła się wielką procesją z obrazem Matki Bożej z kościoła parafialnego na stadion, który tego dnia stał się miejscem celebry. Na uroczystym zgromadzeniu przywitał wszystkich pasterz Kościoła toruńskiego, bp Andrzej Suski. Przypomniał rolę kultu maryjnego na terenie naszej diecezji wyrażającą się nie tylko w budowie świątyń dedykowanych Matce Bożej, lecz także wieloma sanktuariami, naznaczonymi żywą pobożnością ludzi. Liczne wota przechowywane w sanktuariach są wiernym tego świadectwem. Mszy św. koronacyjnej przewodniczył ostatni biskup chełmiński, abp Marian Przykucki ze Szczecina. W homilii wygłoszonej przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa wierni usłyszeli zachętę, by iść drogą świętości, tak jak konsekwentnie szła nią Maryja. Świętość to inaczej przyjaźń z Panem Bogiem, a czy można męczyć się przyjaźnią? - pytał Kaznodzieja. Mówiąc natomiast o koronacji, podkreślił, że te korony nałożone na obraz są bardziej potrzebne nam, abyśmy w ten sposób mogli wyrazić naszą miłość do Jezusa i Jego Matki.
Następnie został odczytany telegram Ojca Świętego Jana Pawła II, który tego dnia, pielgrzymując do sanktuarium w Pompei, duchowo łączył się z uroczystością w Lisewie. Wierni w skupieniu, w postawie stojącej wysłuchali słów Papieża. Następnie odczytano dekret Biskupa Toruńskiego o koronacji. Korony na skronie Jezusa i Maryi nałożyli wspólnie abp Marian Przykucki, bp Andrzej Suski i bp Józef Szamocki, sufragan toruński. Korony osobiście pobłogosławił Jan Paweł II w Watykanie 16 lipca br. Uroczystość w Lisewie zjednoczyła na wspólnej modlitwie przedstawicieli dawnej diecezji chełmińskiej. Wśród przybyłych gości obecni byli m.in.: biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, biskup senior Bronisław Dembowski z Włocławka oraz kapłani i wierni dawnej diecezji chełmińskiej.
Kończąc uroczyste zgromadzenie, wszystkim obecnym w słowach pełnych radości podziękował proboszcz ks. prał. Gerard Gromowski, wyrażając swoją radość z powodu przybycia do Lisewa tak licznych gości. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych jak zwykle wierni czciciele Różańca św. nie zawiedli. Kustosz lisewskiego sanktuarium, dziękując Biskupowi Toruńskiemu za ten wielki dar, jakim była koronacja, obiecał, że przed obrazem trwać będą wierni na modlitwie, a drzwi sanktuarium będą zawsze dla pielgrzymów otwarte.
Po uroczystości wierni z ukoronowanym obrazem powrócili do kościoła. Dla wszystkich przybyłych mieszkańcy parafii przygotowali potem wspólną agapę.
Uroczystość w Lisewie zgromadziła kilka tysięcy wiernych z całej diecezji, za pośrednictwem TV TRWAM i Radia Maryja mogli w niej uczestniczyć także wierni z kraju i zagranicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...