Reklama

Bogu na chwałę, ludziom na zbawienie

Niedziela sosnowiecka 43/2003

9 października to dla parafii św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej data niezwykłej wagi. Tego dnia piękna architektonicznie świątynia podczas Mszy św. została oddana Bogu na własność. Uroczystościom przeżywanym w 20. roku erygowania parafii i w 25. roku pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II przewodniczył pasterz diecezji sosnowieckiej, bp Adam Śmigielski SDB. Swoją obecnością zaszczycił parafialną wspólnotę także biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Skucha. Świadkami aktu poświęcenia kościoła byli przedstawiciele rodzin zakonnych - salezjańskich, franciszkańskich i karmelitańskich, księża profesorowie z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kapłani, którzy tutaj pracowali, a teraz włączyli się w przygotowanie uroczystości, księża z dekanatu i spoza jego granic, przedstawiciele władz miejskich, radni, przedstawiciele harcerstwa oraz zaproszeni goście. Licznie zgromadzili się parafianie, mieszkańcy miasta i całej okolicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Długo oczekiwany dzień

Poświęcenie kościoła to niewątpliwie wydarzenie historyczne w dziejach każdej parafii, toteż nie dziwi fakt, że i tutaj, w Dąbrowie Górniczej, od samego początku miała uroczysty charakter. „Już dawno nasza diecezja tak podniosłej uroczystości nie przeżywała” - mówili uczestnicy Świętej Liturgii. Duchowym przygotowaniem parafian do dnia konsekracji świątyni stały się misje parafialne, które przeprowadził o. Benedykt Berglau z Zakonu Ojców Karmelitów Bosych z Przemyśla.
„Wydarzenie poświęcenia kościoła było przez nas oczekiwane. Oczekiwanie zaś naznaczone było wieloletnim trudem budowy, może zbyt długim, gdy porównamy się z innymi parafiami, które rozpoczynały budowę wspólnie z nami, a o wiele wcześniej przeżywały poświęcenie swoich kościołów. Chcieliśmy jednak, aby wnętrze kościoła było w pełni wykończone” - wyjaśniał na rozpoczęcie uroczystości proboszcz parafii, ks. kan. Antoni Idasiak. Słowa Księdza Proboszcza można potwierdzić, bo wymowa wnętrza kościoła jest głęboka, wykonanie - oryginalne, a styl, choć nowoczesny, nawiązuje do tradycji. Wiele tu symbolicznych treści, jak choćby sceny w ołtarzu głównym, które wskazują, aby na łodzi pod opieką Świętej Rodziny każdy z nas wzniósł się do nieba. Oryginalną kompozycję stanowią też przedmioty kultu religijnego odlane w brązie. Stacje Drogi Krzyżowej, figury Ewangelistów na rogach ołtarza, chrzcielnica i kropielnice, Anioł Dobrej Nowiny na ambonie, ciekawe świeczniki czy witraże w oknach świątyni przedstawiające sceny z życia Matki Bożej - to elementy wystroju wnętrza, które zwracają szczególną uwagę. Posadzka granitowa, dębowe konfesjonały i ławki ubogacają wystrój wnętrza świątyni. Ci, którzy pierwszy raz zobaczyli nowy kościół, oniemieli z zachwytu. Świątynia jest urzekająco piękna. Jasna, nowa, świeża.
Każdy element architektoniczny ma swoje uzasadnione racje.

Reklama

Radujmy się i weselmy

18 lat trwało wznoszenie i wykańczanie Bożego domu. To spory szmat czasu, jednak parafianie zdani byli na własne siły, bez większej pomocy z zewnątrz. „Może to i dobrze, że tyle to trwało, bo wielu bardzo mocno przez to osobiste zaangażowanie związało się z kościołem. W przyszłości będzie to procentować. Myślę, że ludzie bardziej poczuwać się będą do odpowiedzialności za niego” - zaznacza Proboszcz dąbrowskiej wspólnoty. Uroczystość konsekracyjna była pełna wdzięczności, najpierw Bogu Najwyższemu za te wszystkie lata tworzenia kościoła duchowego i materialnego, potem ludziom - pracowitym, oddanym, cierpliwym, wspólnotom tworzącym życie duchowe parafii, kapłanom, którzy pozostawili dobre świadectwo zaangażowania i harmonijnej współpracy. Ksiądz Proboszcz wspomniał śp. ks. prał. Stanisława Parasa, który w początkach tworzenia parafii zrobił bardzo wiele, aby rozpocząć to dzieło. „Patrząc na efekty pracy i trudu, owoc wielu wyrzeczeń, sporych nakładów finansowych, czujemy prawdziwą satysfakcję. Cieszymy się, że Chrystus będzie z nami dzień i noc, nie tylko w radości, ale i w zwykłych, szarych chwilach. Jeszcze w pamięci mamy naszą pierwszą Mszę św. w surowych murach. Wdzięczni jesteśmy naszemu duszpasterzowi, ks. Antoniemu, za jego determinację, poświęcenie, zabiegi, za to, że podjął się w niełatwych przecież czasach tak wielkiej inwestycji” - mówili wzruszeni parafianie.
Swojego zauroczenia świątynią i zadowolenia z postawy parafian nie krył też Biskup Ordynariusz. Wyraził uznanie dla ich ofiar, trudu i poświęcenia. „Gratuluję tak pięknej świątyni, którą Ksiądz Proboszcz miał odwagę wznosić ze swoimi parafianami. Pragnę, ażeby Bóg był zawsze obecny w tym miejscu, ażeby w atmosferze religijności wychowywały się kolejne pokolenia, ażeby ludzie nie czuli się osamotnieni, aby czuli, że Bóg jest zawsze z nimi, choćby cały świat zawiódł. Ten dzień poświęcony jest Panu. Radujmy się i weselmy!” - podkreślał bp Śmigielski.
Po zakończeniu uroczystości uczestników czekała miła niespodzianka - pokaz sztucznych ogni.

Z 20-letniej historii

9-tysieczna wspólnota św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej została erygowana 27 listopada 1983 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Całość parafii wydzielona została z parafii św. Antoniego w tym mieście. Najpierw jej teren przyłączono jako wikariat terenowy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Troską duszpasterską od samego początku objął wspólnotę najpierw jako wikariusz terenowy, a następnie jako proboszcz, ks. Antoni Idasiak. Pierwszym miejscem liturgicznych zgromadzeń była kaplica adaptowana ze znajdującego się tam magazynu. Sprawowano w niej Eucharystie i nabożeństwa od 28 sierpnia 1983 r. do 24 grudnia 1997 r.
W marcu 1985 r. ruszyła budowa kościoła, domu parafialnego oraz plebanii. Autorem projektów wszystkich budynków jest inż. Zygmunt Fagas. W kościele na uwagę zasługuje kaplica Najświętszego Sakramentu, którą zaprojektował profesor Akademii Sztuk Pięknych Czesław Dźwigaj. Kościół duchowy tworzą wspólnoty, grupy i organizacje - koła Żywego Różańca, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Intronizacyjna, Akcja Katolicka, Poradnictwo Rodzinne, Chór Parafialny oraz Gwardia św. Rafała. W życie wspólnotowe żywo włączają się też poszczególne osoby. Wydaje się, że świątyni nic nie brakuje, a jednak... Ks. Idasiak ma pomysły na kolejne przedsięwzięcia - otynkowanie kościoła, ogrodzenie, umieszczenie stacji Drogi Krzyżowej na zewnątrz, ołtarze boczne - św. Rafała oraz św. Antoniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież w więzieniu dla kobiet: jego obecność przesłaniem nadziei

2024-03-28 13:22

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpocznie w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

Więcej ...

W świetle Eucharystii, w ciszy konfesjonału - paulini i Jasna Góra

2024-03-28 10:33

Karol Porwich/Niedziela

Patriarcha Zakonu Paulinów św. Paweł z Teb przez wielu skazany na śmierć głodową na pustyni, doświadczył Bożej troski i był z Bożej Opatrzności karmiony chlebem. Dziś prawie pół tysiąca paulinów każdego dnia Chlebem Eucharystycznym karmi ludzi na 4 kontynentach. W sercu Zakonu na Jasnej Górze żyje ponad 70 kapłanów. Misję tego miejsca i posługujących tu paulinów, wciąż określają słowa św. Jana Pawła II, że „Jasna Góra to konfesjonał i ołtarz narodu”. Sprawowanie Eucharystii jako centrum życia całej wspólnoty i pracy apostolskiej paulinów wpisane jest w ich zakonne konstytucje.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...