Reklama

Wiadomości

Rzecznik praw dziecka sprawdził czas reakcji na sygnał z otwartego Okna Życia

2016-03-22 13:25

Archiwum „Aspektów”

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak odwiedził 21 marca Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w bielskim Lipniku, gdzie od prawie 7 lat znajduje się także powstałe z inicjatywy Caritas diecezji bielsko-żywieckiej Okno Życia – miejsce, w którym matka może zostawić anonimowo nowo narodzone dziecko, nie narażając niemowlęcia na niebezpieczeństwo. Minister podczas wizyty sprawdził jak szybko reagują opiekujące się „Oknem” siostry zakonne na sygnał o pozostawionym dziecku.

„Chciałem sprawdzić, jaki jest czas reakcji na sygnał z otwartego Okna Życia - 30 sekund! Cieszę się, że była okazja poruszyć wiele aktualnych problemów i odpowiedzieć na nurtujące pytania prawne” – podkreślił w swoim wpisie internetowym minister.

Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w Bielsku-Białej Lipniku prowadzą siostry ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. W placówce przebywają mamy z dziećmi, znajdujące się w trudnym położeniu. Prowadzone są tu katechezy, mieszkanki mają też możliwość nauki szycia, gotowania, prowadzenia domu. Uczą się obsługi komputera oraz jak korzystać z internetu.

W Domu kobiety mogą przebywać aż do ukończenia roku życia dziecka. Potem mogą liczyć na pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub innych organizacji wspierających rodziny.

Reklama

Siostry opiekują się także otwartym w kwietniu 2009 Oknem Życia. Dziecko znalezione w takim oknie trafia do szpitala, a następnie do rodziny. W historii lipnickiej placówki, jak dotąd, nikt nie zdecydował się na pozostawienia dziecka w oknie.

Podczas 10 lat działalności Okien Życia w Polsce uratowano 90 dzieci. W całym kraju takich miejsc powstało już 58. Z danych policji wynika, że powstanie takich miejsc wpłynęło na spadek przypadków dzieciobójstwa - w całej Polsce takich zdarzeń w 2000 r. było 47, a w 2014 r. – cztery.

Podczas niedawnej uroczystości rocznicy 10. rocznicy otwarcia pierwszego w Polsce Okna Życia, znajdującego się w Krakowie rzecznik praw dziecka zwrócił w Krakowie uwagę, że decyzja o powstaniu Okien Życia pozwoliła w skali kraju uratować już wiele dzieci.

„To jest wartość absolutnie nie do wycenienia, to jest coś, z czego powinniśmy się bardzo radować, że dzieci trafiły do rodzin, że dzisiaj są wychowywane, że mogą korzystać ze swoich wszystkich innych praw. Uśmiech na twarzach tych, które tu przybyły jest dobrym drogowskazem" – mówił 19 marca w Krakowie urzędnik.

Pełniący urząd rzecznika praw dziecka od 2008 r. Marek Michalak gościł w Bielsku-Białej z okazji ceremonii pasowania bielskiej autorki książek dla dzieci Renaty Piątkowskiej na kawalera Orderu Uśmiechu. Sam minister jest laureatem tego Orderu, podobnie jak obecny podczas ceremonii w bielskiej Szkole Muzycznej ks. Piotr Sadkiewicz z parafii Leśnej na Żywiecczyźnie.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pokłon koronowanych głów

2020-01-14 10:46

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2020, str. V

MR

Orszak zgromadził tłumy wiernych

Bielsko-Biała była jedną z 872 miejscowości w Polsce i 21 poza nią, w których zorganizowano Orszak Trzech Króli. Tegoroczny odbył się pod hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają”.

Więcej ...

Polski raper wcielił się w postać Jamesa Bonda

2020-01-24 09:41

facebook.com/tau.bozon

Oparty plecami o samochód spojrzał w prawo by odwrócić uwagę od natłoku myśli i jeszcze raz przyjrzeć się owocom pierwszych minut dnia. Dnia, w którym wiele się zmieni. A może zmieni się i on sam. Liczył na to.

Więcej ...

„Niedziela” stanęła do apelu

2020-01-24 23:11

www.youtube.com

– Media katolickie sięgają głębiej i patrzą dalej. Skupiają się na wyjaśnianiu i pogłębianiu zjawisk zawsze w Duchu i prawdzie. Podają do wiadomości to, co inni odrzucają – powiedział podczas Apelu jasnogórskiego 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Kościół

Dlaczego chrzcimy dzieci, a nie dorosłych?

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików