Reklama

Franciszek

Ponad połowa mieszkańców świata chwali Franciszka

Grzegorz Gałązka

Ponad 54 proc. mieszkańców 64 krajów świata wyraża się pozytywnie o Franciszku, przy czym najwyższe wskaźniki sympatii ma on w obu Amerykach i w krajach Unii Europejskiej. Te i wiele innych danych przyniosła ogólnoświatowa ankieta nt. obecnego papieża, przeprowadzona na wszystkich kontynentach przez największy i najstarszy na świecie instytut badania opinii publicznej WIN/Gallup International w Waszyngtonie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obywatelom 64 państw zadano jednobrzmiące pytanie: „Czy niezależnie od wyznawanej przez siebie religii masz bardzo korzystny, dość korzystny, dość ujemny czy bardzo ujemny pogląd o papieżu Franciszku?”. Okazało się, że 54 proc. odpowiadających było nastawionych do niego pozytywnie (w tym 24 „bardzo korzystnie” i 30 proc. „korzystnie”), odmiennego zdania było 12 proc. (7 proc. – dość ujemne i 5 proc. – zdecydowanie niekorzystne), a ponad jedna trzecia (34 proc.) badanych nie miała zdania o obecnym papieżu.

Najwyższy odsetek pozytywnych opinii o Franciszku – 77 proc. – odnotowano w Ameryce Łacińskiej, następnie w Ameryce Północnej – 63 i w krajach Unii Europejskiej – 62 proc. Na Bliskim Wschodzie i w Azji Zachodniej korzystne zdania o Ojcu Świętym nieznacznie przeważają nad przeciwnymi i tam też jest najwięcej braku odpowiedzi i tych, którzy nie zrozumieli pytania. Oceniając z innego punktu widzenia, najwięcej pozytywnych ocen o papieżu mają, co zrozumiałe, katolicy, wśród których wskaźnik ten sięga 85 proc., a na drugim miejscu są Żydzi – 65 proc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z drugiej strony jedynie 28 proc. muzułmanów i 33 proc. buddystów postrzega obecnego biskupa Rzymu pozytywnie, ale ponad połowa wyznawców tych religii (55 proc. muzułmanów i 57 proc. buddystów) odpowiedziała, że nie wie, o kogo chodzi.

Ze wspomnianych 64 krajów w 60 przeważają poglądy korzystne dla Franciszka – tutaj na czele jest Portugalia z 94-procentowym poparciem, następnie Filipiny – 93, Argentyna – 89, Włochy – 86, Kolumbia – 84, Liban i Hiszpania – po 80, Peru – 79 i Polska – 78 proc. badanych odnosi się pozytywnie do papieża Bergoglio. Nastawienie niechętne występuje jedynie w trzech krajach muzułmańskich: Tunezji – 15 proc. odpowiedzi pozytywnych i 25 – niechętnych, w Turcji – odpowiednio 13 i 26 proc. i w Algierii – 9 i 28; ciekawy układ jest w Azerbejdżanie, którego 6 proc. mieszkańców wyraża się pozytywnie o papieżu i 8 proc. negatywnie, ale aż 87 proc. respondentów nic o nim nie wie.

Reklama

W 15 krajach ponad połowa ankietowanych wie niewiele albo nic o Ojcu Świętym – przoduje tutaj wspomniany Azerbejdżan, a następne miejsca w tym wykazie zajmują Iran – 82 proc., Mongolia – 77, Etiopia – 72 i Japonia – 70. W pierwszej dziesiątce tych krajów w 6 przeważają muzułmanie i w 2 buddyści (Mongolia i Tajlandia).

Stopień akceptacji i wysokiej oceny Franciszka wzrasta z wiekiem i poziomem wykształcenia. 62 proc. ludzi mających 55 lat i więcej jest do niego nastawionych pozytywnie, podczas gdy wśród osób poniżej 35. roku życia odsetek ten spada do 48. Zbliżone wyniki przynosi kryterium wykształcenia: 63 proc. badanych, mających wyższe wykształcenie, ocenia papieża korzystnie, a wśród osób z niższym wykształceniem wskaźnik ten wynosi 42 proc.

Podsumowując te wyniki przewodniczący Międzynarodowej Sieci Gallupa – Jean-Marie Leger oświadczył, że „papież Franciszek jest przywódcą, który wykracza poza swoją religię”. „Nasze badanie pokazuje, że wyraźna większość mieszkańców świata różnych religii i z różnych regionów ma korzystny obraz tego papieża” – zaznaczył szef najsłynniejszej na świecie placówki badania poglądów społecznych.

Z ankiety wynika ponadto, że wśród polityków na drugim miejscu po Ojcu Świętym, pod względem pozytywnych opinii i autorytetu, znajduje się prezydent USA Barack Obama – 30 proc. aprobaty, potem kanclerz Niemiec Angela Merkel – 13, premier Wielkiej Brytanii David Cameron – 10 i prezydent Francji François Hollande – 8 proc. Wśród tych, którzy budzą najwięcej opinii negatywnych, pierwsze miejsce zajmuje prezydent Rosji Władimir Putin – uważa tak 10 proc. badanych.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-24 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież zmodyfikował normy dla przestępstw zastrzeżonych

Monika Książek

Franciszek zmodyfikował normy dotyczące przestępstw zarezerwowanych dla Kongregacji Nauki Wiary. Są to przewinienia przeciwko wierze, sakramentom oraz osobom najsłabszym, w szczególności nieletnim. Papież uaktualnił tym samym normy wprowadzone przez Jana Pawła II w 2001 r. i zmodyfikowane 9 lat później przez Benedykta XVI.

Więcej ...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

wikipedia.org

Więcej ...

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

2024-04-20 13:00
Kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....