Reklama

Polska

Obrońcy Życia w Redakcji „Niedzieli”

Grażyna Kołek

Obrońcy życia w "Niedzieli", konferencja prasowa 1 kwietnia 2016. Od lewej: Jolanta Chytra, dr Paweł Wosicki i dr inż. Antoni Zięba

Tradycyjnie już przed pielgrzymką obrońców życia na Jasną Górę, jej organizatorzy spotykają się w redakcji „Niedzieli” na konferencji prasowej z przedstawicielami lokalnych mediów, by przedstawić problematykę działań ruchów katolickich w obronie życia. W tym roku konferencja prasowa miała miejsce 1 kwietnia, w dniu rozpoczęcia rządowego programu wspierania rodzin „Rodzina 500+” i ukazania się ważnego Komunikatu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia ludzkiego. Jej tematem przewodnim był Apel Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia do Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa z prośbą o rozpowszechnienie w mediach tego apelu.

„Apelujemy do posłów i senatorów RP - czytamy w apelu - o nowelizację ustawy „O planowaniu rodziny…” z dnia 7 stycznia 1993 r. w celu wyeliminowania z niej wszystkich zapisów dopuszczających możliwość zabijania poczętych dzieci i uchwalenie takiego prawa, które chronić będzie życie każdego człowieka od momentu poczęcia, bez względu na stan jego zdrowia czy okoliczności poczęcia. Opowiadamy się też za utrzymaniem niekaralności kobiety - matki poczętego dziecka”. W apelu obrońcy życia podkreślili mocno wagę kompleksowej opieki nad matką i rodziną poczętego dziecka. Wsparcie kobiet w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej. Postulują objęcie świadczeniami rodzicielskimi już w chwili zarejestrowania ciąży.

Przede wszystkim jednak - podkreślają obrońcy życia - zdecydowanej opieki potrzebują kobiety w ciąży tzw. problemowej, tzn. w sytuacji gdy poczęte dziecko jest chore, matka dziecka jest chora czy ciąża jest wynikiem przestępstwa. „Nie można karać kobiety podwójnie - mówili obrońcy życia - raz gdy jest ofiarą gwałtu i drugi raz za zabicie dziecka. Obie te traumy kobieta nosi w sobie do końca życia. Konieczna jest dla nich opieka medyczna, materialna, psychologiczna i prawna, a państwo winno stworzyć takie warunki, by dzieci chore mogły przyjść na świat i być otoczone opieką w rodzinach, a gdy taka nie jest możliwa, w ośrodkach opieki specjalistycznej.

Reklama

W konferencji wzięli udział dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Federacji oraz Jolanta Chytra z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia. Przybyła także uczennica Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek Gimnazjum - Marta Korczak, która w tym roku została laureatką konkursu „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia. Rokrocznie laureaci tego konkursu są nagradzani w czasie Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. Marta miała okazję podzielić się ideą, jaka została zaprezentowana w jej pracy - przerwanie poczętego życia jest winą nas wszystkich, ale też ocalenie tego życia zależy od nas wszystkich.

O społecznym wzroście poparcia idei obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci wskazują badania opinii społecznych. Takie badania przeprowadził kilka lat temu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i CBOS. Już blisko 80 proc. społeczeństwa opowiada się za ochroną życia. Ważny jest głos młodych, którzy coraz częściej opowiadają się za życiem.

Przybyłych na konferencję prasową do redakcji „Niedzieli” obrońców życia, redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz nazwała „żołnierzami obrony życia”, podkreśliła również, że także „Niedziela” od lat stara się być kołyską obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, podejmując na łamach pisma tę problematykę, patronując wielu działaniom środowisk pro life. Przypomniała o ostatnim z nich - uroczystości w gmachu sejmu RP. Gdzie obchodzona była 10. rocznica złożenia w kaplicy sejmowej relikwii św. Joanny Beretty Molli - patronki dzieci nienarodzonych i obrońców życia.

Reklama

Redaktor honorowy „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś przypomniał również, że w kaplicy sejmowej znajduje się figura Anioła Życia podarowana kilka lat temu przez redakcję.

To już XXXVI obrońcy życia pielgrzymują na Jasną Górę - podkreślił dr Inż. Antoni Zięba. W tym roku pielgrzymka odbywała się w 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia i cywilizacji życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W przeddzień ustanowionego przez niego święta Miłosierdzia Bożego, w Roku Miłosierdzia, na Jasnej Górze, gdzie od lat trwa modlitwa za dzieci poczęte i działa silne środowisko Duchowej Adopcji. Abp Wacław Depo, przewodniczący Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej dla Obrońców Życia 2 kwietnia, przyjął przyrzeczenia Duchowej Adopcji od kolejnych obrońców życia.

2016-04-03 10:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę przeniesiona

2020-03-13 16:53

Marian Florek

Z powodu coraz bardziej realnego zagrożenia, jakim stał się koronawirus, z przykrością informujemy, że w duchu poczucia odpowiedzialności odwołujemy Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Nasze coroczne spotkanie miało się odbyć, tradycyjnie, w sobotę poprzedzającą Dzień Świętości Życia, czyli 21 marca.

Więcej ...

Rzecznik Episkopatu: wielkanocna palma w naszych domach znakiem nadziei

2020-04-03 08:34

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Niedziela Palmowa rozpocznie najważniejszy tydzień w roku dla wszystkich chrześcijan. W tym roku przeżywamy ją w trudnych warunkach, ale niech wielkanocna palma będzie w naszych domach szczególnym znakiem nadziei i zwycięstwa – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje