Reklama

Wiadomości

W ubiegłym roku wykonano ponad 1,6 tys. wyroków śmierci

BOŻENA SZTAJNER

W 2015 r. na świecie wykonano co najmniej 1634 wyroki śmierci, z czego 90 proc. przypada na trzy kraje muzułmańskie: Iran, Pakistan i Arabię Saudyjską. Jest to najwyższy wskaźnik od 1989 r. i prawie dwukrotnie przewyższa dane za rok 2014. Mówi o tym ogłoszony 5 kwietnia najnowszy raport międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka – Amnesty International. Dokument zwraca przy tym uwagę, że od 2009 r. z powodu licznych ograniczeń i utrudnień w pozyskaniu wiarygodnych danych nie uwzględnia się sytuacji w Chinach, w których kara śmierci jest powszechnie stosowana.

W komunikacie towarzyszącym ukazaniu się raportu sekretarz generalny organizacji Salil Shetty zaznaczył, że liczba osób, straconych w wyniku orzekania kary śmierci, była w ubiegłym roku najwyższa od 25 lat. Trzy wspomniane państwa islamskie skazały na śmierć bezprecedensową liczbę ludzi, „często w wyniku niesprawiedliwych wyroków sądowych” – stwierdził Shetty i dodał: „Trzeba położyć kres tej masakrze”. Zwrócił przy tym uwagę, że karę tę stosuje już obecnie niewiele krajów. Jednym z nich są Stany Zjednoczone jako jedyne pod tym względem państwo na całym kontynencie amerykańskim. W 2015 r. wykonano tam 28 egzekucji, co stawia USA na czwartym miejscu po trzech krajach muzułmańskich.

Niechlubnym liderem na tej liście jest Iran, w którym w ub.r. wykonano co najmniej 977 wyroków w porównaniu z 743 rok wcześniej, przy czym zdecydowaną większość straconych stanowili handlarze narkotyków. Kraj ten jest również jednym z nielicznych na świecie, w którym na karę śmierci skazuje się także nieletnich, co jest – jak przypomina Amnesty – jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego; w ub.r. stracono tam przynajmniej cztery osoby poniżej 18. roku życia.

W Pakistanie w 2015 r. wykonano ponad 320 wyroków i jest to najwyższa liczba, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Egzekucje rozpoczęły się tam po przywróceniu w grudniu 2014 r. stosowania kary śmierci wobec cywilów. Była to odpowiedź władz tego kraju na krwawy zamach na kościół w Peszawarze we wrześniu 2013 r., który pociągnął za sobą śmierć ponad stu osób.

Reklama

W Arabii Saudyjskiej na mocy wyroków sądowych życie straciło co najmniej 158 osób – o 76 proc. więcej niż w 2014 r. Większość kar wykonano za pomocą ścięcia, ale stosowano też rozstrzelania a w niektórych wypadkach zwłoki skazańców wystawiono na widok publiczny.

Komentując te dane przedstawiciele organizacji zwracają uwagę, że Iran i Arabia Saudyjska są wobec siebie głównymi przeciwnikami na Bliskim Wschodzie: ten pierwszy jest teokratycznym państwem szyickim, drugi natomiast uważa się za strażnika islamu sunnickiego. Na początku br. wykonano w Arabii wyroki na 47 osobach oskarżonych o terroryzm, a jedną z nich był szyita z Iranu i bardzo tam ceniony szejk Nimr al-Nimr. Egzekucja ta wywołała ogromne napięcie w stosunkach między Teheranem a Rijadem i doprowadziła do okresowego ich zerwania.

2016-04-07 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

2020-05-26 10:40

kyasarin/pixabay.com

W lublinieckim szpitalu po godzinie 8.00 odszedł do domu Ojca śp. o. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog, ekumenista, znawca teologii prawosławnej, współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL.

Więcej ...

Bp Suchodolski: nie chcę głosić niczego innego, jak tylko Jezusa Chrystusa

2020-05-29 09:05

Episkopat.news

- Większą część mojego kapłaństwa poświęciłem duszpasterstwu młodzieży. Kiedy więc nuncjusz przekazał mi wolę Ojca Świętego o mianowaniu mnie biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, moje myśli pobiegły w stronę znaków ŚDM, by właśnie one stały się „wizytówką” mojej posługi w Kościele - mówi w rozmowie z KAI biskup-nominat Grzegorz Suchodolski, którego święcenia biskupie będą 1 czerwca.

Więcej ...

Maj z Maryją #30

2020-05-30 06:19

aspekty.niedziela.pl

Módlmy się do Maryi - Oblubienicy Ducha Świętego

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

81 lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska

Święci i błogosławieni

81 lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna