Reklama

BOŻENA SZTAJNER

W ubiegłym roku wykonano ponad 1,6 tys. wyroków śmierci

2016-04-07 12:31

kg (KAI/ilsismografo) / Londyn / KAI

W 2015 r. na świecie wykonano co najmniej 1634 wyroki śmierci, z czego 90 proc. przypada na trzy kraje muzułmańskie: Iran, Pakistan i Arabię Saudyjską. Jest to najwyższy wskaźnik od 1989 r. i prawie dwukrotnie przewyższa dane za rok 2014. Mówi o tym ogłoszony 5 kwietnia najnowszy raport międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka – Amnesty International. Dokument zwraca przy tym uwagę, że od 2009 r. z powodu licznych ograniczeń i utrudnień w pozyskaniu wiarygodnych danych nie uwzględnia się sytuacji w Chinach, w których kara śmierci jest powszechnie stosowana.

W komunikacie towarzyszącym ukazaniu się raportu sekretarz generalny organizacji Salil Shetty zaznaczył, że liczba osób, straconych w wyniku orzekania kary śmierci, była w ubiegłym roku najwyższa od 25 lat. Trzy wspomniane państwa islamskie skazały na śmierć bezprecedensową liczbę ludzi, „często w wyniku niesprawiedliwych wyroków sądowych” – stwierdził Shetty i dodał: „Trzeba położyć kres tej masakrze”. Zwrócił przy tym uwagę, że karę tę stosuje już obecnie niewiele krajów. Jednym z nich są Stany Zjednoczone jako jedyne pod tym względem państwo na całym kontynencie amerykańskim. W 2015 r. wykonano tam 28 egzekucji, co stawia USA na czwartym miejscu po trzech krajach muzułmańskich.

Niechlubnym liderem na tej liście jest Iran, w którym w ub.r. wykonano co najmniej 977 wyroków w porównaniu z 743 rok wcześniej, przy czym zdecydowaną większość straconych stanowili handlarze narkotyków. Kraj ten jest również jednym z nielicznych na świecie, w którym na karę śmierci skazuje się także nieletnich, co jest – jak przypomina Amnesty – jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego; w ub.r. stracono tam przynajmniej cztery osoby poniżej 18. roku życia.

W Pakistanie w 2015 r. wykonano ponad 320 wyroków i jest to najwyższa liczba, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Egzekucje rozpoczęły się tam po przywróceniu w grudniu 2014 r. stosowania kary śmierci wobec cywilów. Była to odpowiedź władz tego kraju na krwawy zamach na kościół w Peszawarze we wrześniu 2013 r., który pociągnął za sobą śmierć ponad stu osób.

Reklama

W Arabii Saudyjskiej na mocy wyroków sądowych życie straciło co najmniej 158 osób – o 76 proc. więcej niż w 2014 r. Większość kar wykonano za pomocą ścięcia, ale stosowano też rozstrzelania a w niektórych wypadkach zwłoki skazańców wystawiono na widok publiczny.

Komentując te dane przedstawiciele organizacji zwracają uwagę, że Iran i Arabia Saudyjska są wobec siebie głównymi przeciwnikami na Bliskim Wschodzie: ten pierwszy jest teokratycznym państwem szyickim, drugi natomiast uważa się za strażnika islamu sunnickiego. Na początku br. wykonano w Arabii wyroki na 47 osobach oskarżonych o terroryzm, a jedną z nich był szyita z Iranu i bardzo tam ceniony szejk Nimr al-Nimr. Egzekucja ta wywołała ogromne napięcie w stosunkach między Teheranem a Rijadem i doprowadziła do okresowego ich zerwania.

Tagi:
śmierć

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Wystawa na jubileusz duchaczek

Wystawa na jubileusz duchaczek

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Polityka i zawierzenie

Polityka i zawierzenie

Niedziela nr 39/ 2019

Niedziela nr 39/ 2019

"Złota jesień"

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Salezjańskich

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Salezjańskich

Muzyka w Świątyniach

Muzyka w Świątyniach

Kromka Chleba dla Sąsiada i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Kromka Chleba dla Sąsiada i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem