Reklama

Wiadomości

Prezydent stolicy przegra bitwę o smoleński pomnik

Artur Stelmasiak

Polityka PO oparta była na sprawnym zarządzaniu konfliktami społecznymi. Spór o pomnik na Krakowskim Przedmieściu był jednym z frontów tej politycznej walki. Jednak dziś zupełnie nie rozumiem dlaczego Hanna Gronkiewicz-Waltz nie widzi, że tę walkę już przegrała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oficjalna wersja stołecznego ratusza, to oczywiście obrona Traktu Królewskiego przez "barbarzyńcami", którzy chcą zdemolować reprezentacyjną przestrzeń w centrum miasta. Problem w tym, że nikt oprócz Hanny Gronkiewicz-Waltz, już chyba nie wierzy w taką argumentację. Nie da się ludziom wytłumaczyć: Dlaczego można było wyburzyć kamienicę na placu Zamkowym, a przed pałacem Prezydenckim nie da się zamontować pomnika światła, czy wmurować pamiątkowej płyty? W ostatnich latach rozmawiałem o tym sporze z wieloma historykami sztuki i konserwatorami zabytków i nikt nie miał wątpliwości, że decyzja pomnikowego zakazu jest czysto polityczna.

W 6. rocznicę katastrofy Prezydent RP Andrzej Duda odsłonił płytę poświęconą prof. Lechowi Kaczyńskiemu, ale w osi centralnej Pałacu Namiestnikowskiego stanęły trzy pamiątkowe płyty poświęcone wszystkim ofiarom katastrofy. To upamiętnienie jest dla mnie bardzo symboliczne, bo jest znakiem braku prawdziwego pomnika, który w tym miejscu powinien stanąć już wiele lat temu. Kancelaria Prezydenta fortelem ominęła zakaz budowy, a płyty po prostu postawiła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniała mi się złośliwość służb miejskich sprzed kilku lat, kiedy to warszawscy urzędnicy zabudową określili ogrodowy namiot Solidarnych 2010. Wówczas protestujący poradzili sobie wprowadzając czteroosobowe dyżury tak, aby każda rurka namiotu stała na bucie jednego z nich. Na tym jednak absurd i złośliwość władz Warszawy nie zatrzymał się, bo wkrótce strażnicy miejscy kazali przenosić namiot z miejsca na miejsce, co kilkanaście minut...

Prezydent Warszawy straciła już prawie wszystkich sojuszników ws. pomnikowego zakazu. Po przeciwnej stronie jest Prezydent, Premier i wojewoda mazowiecki. Ostatnio nawet krytyczne wobec PiS media sugerują jej, aby dała sobie spokój. Niestety wygląda na to Hanna Gronkiewicz-Waltz zamierza kontynuować tę wojenkę na warszawskim podwórku. "Dość beznamiętnie powtarzam, że za moich czasów żaden pomnik na Krakowskim Przedmieściu nie powstał i nie powstanie. Nie ma w tym emocji, politycznej złośliwości czy małostkowości. Po prostu nie chcę być odpowiedzialna za popsucie reprezentacyjnego dla stolicy traktu" - mówi Prezydent Warszawy.

Reklama

Na miejscu wiceprzewodniczącej PO sprawę pomnikowego zakazu dawno bym sobie odpuścił, bo ona już jest przegrana... i nic nie pomogą dalsze złośliwości. PiS już minował wojewódzkiego konserwatora zabytków, który po drobnych korektach prawnych przejmie kompetencje od stołecznego konserwatora.

Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła ostatnio, że budowę pomnika powinna zatwierdzić Rada Warszawy. Z tym też PiS może sobie poradzić. Wystarczy zmienić Ustawę Warszawską tak, aby kompetencje przekazać z Rady Warszawy do Rady Dzielnicy Śródmieście, na terenie której znajduje się Pałac Prezydencki. W tej dzielnicy kilka miesięcy temu Platforma Obywatelska straciła większość i współrządzi PiS. Złośliwa wojenka jest już dawno przegrana i wydaje mi się, że jest już ostatni moment, aby na tym sporze nie stracić władzy i przy okazji politycznej twarzy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-04-12 08:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa zakazana

geralt/pixabay.com

Mało kto pamięta, że Kościół już dziesięć lat temu krytycznie wypowiadał się na temat modlitw o uzdrowienie międzypokoleniowe i że wydany właśnie przez Episkopat zakaz ich odprawiania stanowi pośrednio konsekwencję nieprzestrzegania tamtych wytycznych.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous