Reklama

Polska

Lednickie "Amen", czyli o przygotowaniach do XX Spotkania Młodych Lednica 2000

2016-04-22 09:15

Episkopat.pl

Trwają przygotowania do dwudziestego Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Wszyscy zastanawiają się jak będzie wyglądać ten szczególny dzień bez Ojca Jana Góry - założyciela wspólnoty i pomysłodawcy tego corocznego, czerwcowego święta młodych u źródeł chrzcielnych Polski. Na to pytanie odpowiada pewnym głosem ojciec Wojciech Prus OP - duszpasterz Wspólnoty Lednickiej z Poznania: „Dlaczego bez ojca Jana? A kto powiedział, że będzie bez Ojca Jana?”

Tegoroczne spotkanie przebiegnie pod hasłem „Amen”. Będzie to tym samym zakończenie wielkiego Lednickiego Triduum. Od 2013 roku Lednica odbywała się kolejno pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W Imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”. Zwieńczeniem tych lat i jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych rozważań stanie się właśnie głośno i świadomie wypowiedziane „Amen”, czyli niech tak się stanie.

Zrozumienie tego, co tak naprawdę oznacza mówione często podczas modlitwy „Amen” nie jest łatwe. Szukając sensu tego słowa przypomnieć należy moment zwiastowania, w którym, jak pisze święty Łukasz, Maryja wypowiada znamienne słowa: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38) Maryja wyraża tu całkowitą gotowość do służenia, przyjmuje to, co jest i to, co dopiero miało się wydarzyć. „<> ­- jak zauważa ojciec Wojciech - za przykładem Biblijnym oznacza więc przyjęcie tego, co jest radosne, ale i trudne. Oczywiście życzylibyśmy wszystkim i sobie żebyśmy nie mieli trudności, nie cierpieli, nie chorowali, ale kiedy się modlimy, to mówimy, że chcemy doświadczyć Bożej obecności także w tym, co dla nas trudne. Warto wiedzieć, że śpiewane często w Kościele podczas liturgii trzykrotne <> jest jak wyznanie: Niech tak się stanie! Niech tak będzie! Przyjmuję to, co jest!”

Reklama

Lednickie spotkanie będzie zwieńczeniem ostatnich lat przygotowań do 1050. Rocznicy Chrztu Polski i obchodów 800-lecia istnienia Zakonu Dominikanów. Stanie się jednocześnie symbolicznym pomostem między tym, co wydarzy się w Poznaniu w związku z rocznicą chrztu, a tym, co odbędzie się w Krakowie, a więc Światowymi Dniami Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Uczestnictwo w czerwcowym spotkaniu młodych będzie więc wielkim wydarzeniem. Nie ma co do tego wątpliwości!

Wielkim charyzmatem Spotkań Lednickich jest mnogość symboliki. Być może to właśnie dzięki prostym słowom i gestom, kierowanym do młodych, Pola Lednickie gromadzą tak wiele osób. Tegoroczne symbole związane z wielkimi rocznicami i wydarzeniami będą przypominały o niezwykłych wydarzeniach roku 2016 w Polsce.

Świeca, która podczas spotkania zostanie zapalona przez młodzież będzie symbolicznym nawiązaniem do „ognia wiary” dominikanów, którzy w myśl słów „Poślij mnie” głoszą Dobrą Nowinę wśród wszystkich ludzi już od ośmiuset lat.

Drewniany krzyżyk z tegorocznym hasłem spotkania, który przywieziony do mieszkania i powieszony na ścianie będzie przypominał o znaczeniu słowa „Amen”.

Wino z winnic małopolskich i trzy hostie to dar dla kapłanów, który stanie się wyraźnym znakiem zawierzenia się młodych opiece Boskiej i pozostawienia na ołtarzu wszystkich spraw, z którymi się zmagają.

Pismo Święte, czyli fundament wiary chrześcijańskiej. Ofiarowanie podręcznego egzemplarza Pisma każdemu, kto przyjedzie na Lednicę, było ostatnim marzeniem śp. o. Jana Góry. Dzięki hojności darczyńców uda się zrealizować to pragnienie.

Niezwykle ważnym momentem podczas Spotkania będzie odnowienie przyrzeczeń Chrztu Świętego. Jest to znak jedności życia w jednym Kościele i w jednej wspólnocie. „Ze strony Boga Ojca chrzest jest tak trwałym przymierzem, że choćby człowiek zrobił wszystko, żeby to zerwać, to z Jego strony jest to nierozerwalne. Przypomnimy przyrzeczenia chrzcielne na Lednicy, by świadomość wagi tego sakramentu dotarła do wszystkich serc. A jeśli dotrze, to nikt nam nie może zaszkodzić. Nikt nam nie wyrządzi krzywdy” - tłumaczy ojciec Wojciech. Na znak chrześcijańskiej jedności każdy uczestnik nałoży na siebie białą szatę, tym samym Pola Lednickie staną się białe, czyste, uświęcone i tak zwyczajnie, po ludzku piękne.

Przygotowania do XX Spotkania Młodych LEDNICA 2000 trwają dzień i noc. Wolontariusze starają się, by organizacja tak ważnego spotkania przebiegła z zachowaniem najwyższego bezpieczeństwa, największej sprawności i najpiękniejszej oprawy. Lednickie wyznanie wiary zawarte w słowach modlitwy:

„Panie Jezu Chryste! Ciebie wybieram jako mojego Pana i za Apostołem Piotrem powtarzam: Ty jesteś Chrystus, Boga Syn Zbawiciel! Tobie oddaję moją przeszłość, dzień dzisiejszy i przyszłość oraz całą moją wieczność. Ty jesteś moją Prawdą! Ty jesteś moją Drogą! Moim Życiem i moją Miłością! Teraz i na wieki" zakończy głośne i świadome, wypowiedziane przez wszystkich: „Amen”.

„Dlaczego warto przyjechać na Lednicę? Żeby doświadczyć tego, co oznacza <>. Zależy nam bardzo, by Ci którzy przyjadą poczuli się drogocenni w oczach Boga. Bo są jedyni i wyjątkowi. Jeśli na spotkanie przyjedzie 70, 80, 100 tysięcy ludzi to stworzymy ogromną wspólnotę. Jednak wyjątkowe jest to, że w takim tłumie można czuć się zupełnie niepowtarzalnym. Wreszcie warto przyjechać, żeby powiedzieć <> jako podziękowanie za życie i posługę śp. Ojca Jana Góry. Jestem pewien, że wszyscy ogromnie dużo od niego dostali. Lednica pozwoli nam uświadomić sobie jak bardzo byliśmy, jesteśmy i będziemy obdarowywani przez Ojca Jana. Wierzymy przecież w świętych obcowanie…” - podsumowuje ojciec Wojciech Prus OP - jeden z duszpasterzy Wspólnoty LEDNICA 2000.

Wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznego Spotkania można znaleźć na stronie www.lednica2000.pl/lednica2016. Zapraszamy także na profil na portalu Facebook pod adresem: https://www.facebook.com/lednica2000

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Cały Twój” - hasłem tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000

2020-01-10 19:50

Lednica 2020 / Facebook

„Cały Twój” to hasło, które będzie towarzyszyć XXIV Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Modlitewne spotkanie, którego pomysłodawcą był o. Jan Góra OP, pierwszy duszpasterz Lednicy, odbędzie się na Polach Lednickich 6 czerwca. Od dzisiaj można już zapisać się na tegoroczne wydarzenie.

Więcej ...

Katolicy i Orkiestra

Niedziela Ogólnopolska 11/2003

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników. Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu

Więcej ...

Papież Franciszek o Holokauście: Nie wolno nam zapomnieć!

2020-01-20 14:58

Grzegorz Gałązka

27 stycznia 1945 r., dokładnie 75 lat temu, wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. „Stopniowo horror Holokaustu stał się znany światowej opinii społecznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Sport

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wiara

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają

Kościół

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają