Reklama

Polska

Bp Ryś: narodzić się na nowo można tylko w Bogu

2016-04-23 11:25

Radosław Janeczko

"To nie jest tak, że powiesz: 'Urodzę się na nowo'. Zakaszesz rękawy i urodzisz się na nowo. Nie urodzisz się sam na nowo - musi Ci to być dane od Boga" - mówił w piątek wieczorem podczas liturgii słowa w Opactwie Cystersów w Krakowie-Mogile bp Grzegorz Ryś. Nabożeństwo, któremu przewodniczył bp Sandy Millar z Londynu, było częścią trwającego Jubileuszu Miłosierdzia dla Ewangelizatorów pod hasłem "Misja: Miłosierdzie".

W trakcie modlitwy uczestnicy spotkania mieli możliwość przejścia przez Bramę Miłosierdzia bazyliki mogilskiego opactwa. "Wejść przez tę bramę znaczy poddać się Bożej władzy, ale nie w poczuciu rezygnacji, tylko z całą świadomością wchodzenia w jakieś wielkie błogosławieństwo i niesłychane szczęście człowieka" - uwrażliwiał bp Ryś, wskazując, że nie może być to tylko kolejny pobożny gest.

Odnosząc się do odczytanej ewangelicznej rozmowy Jezusa z Nikodemem, hierarcha wyjaśnił co tak naprawdę oznacza "narodzenie z wody i z Ducha". "W wejściu do Królestwa Bożego chodzi o to, by się narodzić na nowo. Dziś, tego wieczoru, jest możliwa zmiana fundamentalna, nie taka, że coś tam skorygujemy, będziemy ciut lepsi. Tylko sytuacja, że Bóg nas urodzi" - mówił.

Dodał, że wymaga to jednak przyjęcia postawy biernej - takiej jak w przypadku prawdziwych, fizycznych narodzin. "Poczęcie w łonie matki jest człowiekowi dane. To jest decyzja kompletnie od niego niezależna. Przychodzi do nas jako czysty dar. Każdy z nas otrzymał życie jako czysty dar" - stwierdził.

Reklama

"Trzeba się poddać łasce Boga, Jego twórczości w stosunku do siebie, ale tak, żeby mnie mógł kompletnie na nowo urodzić. Człowiek nie jest sam w stanie urodzić się na nowo po raz drugi, ale Bóg jest go w stanie urodzić po raz drugi, po raz dziesiąty, po raz tysięczny" - kontynuował.

Duchowny odwołał się także do fragmentu listu św. Jana do Efezjan, który zawiera przestrogę przed podejmowaniem działań, wytrwałością, cierpieniem bez świadomości konieczności prawdziwego zjednoczenia z Bogiem. "Nie możecie zgubić pierwotnego doświadczenia prawdziwego spotkania z Bogiem. Doświadczenie tego, że jest Ktoś, kto mnie kocha do zwariowania. Że jest Ktoś, kto mnie pokochał bez żadnej roztropności. Bez żadnej miary" - mówił.

Ocenił, że takie właśnie poczucie wewnętrzne stwarza człowieka na nowo. "Wiara nie jest żadnym światopoglądem, nie jest żadną konstrukcją myślową. To nie jest zbiór zasad, przepisów, prawd czy poglądów. To jest spotkanie, zjednoczenie, które sprawia, że wchodzisz w komunii z Jezusem w nowe życie. Że masz możliwość urodzenia się na nowo. Nie jakiejś tam lekkiej zmiany, ale kompletnego urodzenia się na nowo - podkreślił bp Ryś.

Wieczorne nabożeństwo zakończyła możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz posługi modlitwy wstawienniczej.

Jubileusz "Misja" Miłosierdzia" potrwa w mogilskim opactwie jeszcze całą sobotę. Przewidziano m.in. wystąpienie Janiny Ochojskiej, prelekcję Piotra Żyłki czy świadectwo na temat posługi miłosierdzia w więzieniach.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłośnik Maryi i Eucharystii

2020-01-14 10:46

Niedziela przemyska 3/2020, str. I

Św. Jan Sebastian Pelczar

Wezwania z Litanii do św. Biskupa Pelczara ujawniają Jego wielki kult i przywiązanie do Matki Bożej i Eucharystii.

Więcej ...

Książka dla ambitnych katolików

2020-01-20 17:51

Artur Stelmasiak/Niedziela

Książka „Jutro Niedziela” to wspólne dzieło ks. Przemysława Śliwińskiego i ks. Marcina Kowalskiego

W Sekretariacie KEP odbyła się prezentacja książki pt. „Jutro Niedziela”, która pomaga osobom świeckim i duchownym lepiej przygotować się do niedzielnej Eucharystii. - To książka dla ambitnych, którzy chcą bardziej świadomie przeżyć niedzielę - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

Więcej ...

Ludźmierz: przy sanktuarium powstaną nowe budynki dla pielgrzymów i parafian

2020-01-22 09:15

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Jadłodajnia na 100 osób, sala multimedialna, klasztor dla sióstr posługujących w parafii - to nowe obiekty, które powstaną przy sanktuarium w Ludźmierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra