Reklama

Piotr Drzewiecki

Wspólnota Lednica zaprasza na XX Spotkanie Młodych

2016-04-26 17:26

bt / Poznań / KAI

W Poznaniu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w klasztorze ojców dominikanów, sztab lednicki Wspólnoty Lednica 2000 przedstawił symbole tegorocznego XX Spotkania Młodych na Polach Lednickich oraz jego program. Na Lednicy młodzi spotkają się 4 czerwca pod hasłem „Amen”.

Tegoroczna Lednica będzie czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”. ? Podczas tego spotkania chcemy wyśpiewać, wytańczyć, wykrzyczeć „Amen!”, czyli „Niech tak się stanie!”. Przygotowało nas do tego, jak je nazywamy, triduum lednickie, które przeżywaliśmy z o. Janem Górą. W tym roku chcemy je nie tylko zwieńczyć, ale też coś nowego rozpocząć ? wyjaśniał o. Maciej Soszyński OP, jeden z duszpasterzy lednickich.

W tym roku symbolami spotkania będą podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Góry oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. ? Napisane jest na nim hasło tegorocznego spotkania: „Amen” napisane ręką ojca Jana. Zeskanowaliśmy je z jego kalendarza, w którym już wcześniej zapisał sobie to hasło ? mówił o Wojciech Prus OP, drugi z duszpasterzy lednickich dopowiadając, że tegoroczne spotkanie będzie jednym wielkim podziękowaniem za ojca Jana, za jego dzieła i dary.

Wszyscy, którzy cokolwiek mu zawdzięczamy, spotykamy się 4 czerwca na Polach Lednickich! Myślę, że tych ludzi w Polsce jest więcej niż 200 tys., więc liczymy na dużą frekwencję ? zauważył o. Prus. \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\Naszym marzeniem jest, aby dary wręczali młodzieży dominikańscy nowicjusze. W związku z 800-leciem zgromadzenia, ojciec prowincjał wydał specjalną zgodę, żeby przyjechali na Lednicę i witali ludzi ? dodał.

Reklama

Kapłani, tak jak wymarzył sobie o. Góra, otrzymają małą butelkę wina i trzy hostie. ? One mają być znakiem tego, że jesteśmy poprzez Eucharystię zaproszeni do pomnażania miłości ? tłumaczył o. Soszyński.

Pola Lednickie będą 4 czerwca otwarte już od godz. 8. Od godz. 9 będzie trwała spowiedź, a o 14 konferencję o entuzjazmie wiary wygłosi o. Adam Szustak OP. ? O godz. 16 przejdzie procesja wielkiej radości, tańca, podczas której zabrzmi piękna pieśń „Tylko orły”. Ta procesja była ulubionym elementem spotkań na Polach Lednickich ojca Jana. Będzie on z nami podczas niej nie tylko „z góry”, planujemy również, aby w pewien sposób pojawił się na Polach Lednickich ? zdradza koordynatorka spotkania Ewa Nagel.

Oficjalnie spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Pierwszej jego części zatytułowanej „Chrzest Polski” przewodniczyć będzie kard. Dominik Duka, Prymas Czech, który przywiezie z Pragi relikwie św. Wojciecha. Podczas niej odnowione zostaną przyrzeczenia chrzcielne.

O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

W drugiej części spotkania „800-lecie dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci założyciela zgromadzenia św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława, pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski.

Trzecią część ? „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie” rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czym przejdzie procesja, w której podkreślona ponownie zostanie obecność o. Jana Góry. ? Na koniec nieodłączny punkt programu, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia ? zapowiada Ewa Nagel.

Sebastian Kamiński, szef sztabu lednickiego podkreślił, że w przygotowanie Spotkania Lednickiego zaangażowanych jest prawie 3 tys. wolontariuszy, z czego 2 tys. bezpośrednio w zapewnienie bezpieczeństwa. Przypomniał też, że na stronie www.lednica2000.pl trwają cały czas zapisy kolejnych osób, które chciałyby pomóc w przygotowaniu i przebiegu spotkania.

Jak podkreślił Kamiński w rozmowie z KAI, Lednica ma wypracowane procedury, o których nie mówi się głośno. ? Są one wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa. Mieliśmy już kilka spotkań na ten temat ze służbami państwowymi. Lednica zawsze była bezpieczna, niezależnie od warunków pogodowych ? stwierdził.

Z kolei Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich poinformował o tym, iż w tym roku ruszył projekt www.jedziemynalednice.pl. ? To baza wyjazdów na Spotkania Młodych. Zachęcamy osoby, które organizują wyjazdy, aby za jej pośrednictwem kontaktowali się z tymi, którzy jadą na Lednicę poprzez zamieszczenie informacji w zakładce odpowiedniej dla swojego województwa ? wyjaśnił.

Rzecznik prasowy przypomniał też, że Stowarzyszenie Lednica 2000 jest organizacją pożytku publicznego i można mu przekazać 1 proc. podatku dochodowego na rozwój Lednicy. ? Bardzo dużo jeszcze przed nami, chociażby dokończenie budowy domu pielgrzyma. Musimy również kontynuować „żebractwo” ojca Jana, bo ciągle brakuje nam środków, a mamy wielkie plany ? mówił Dobrzyński.

Konferencję prasową poświęconą tegorocznej Lednicy zorganizowano w „Jubilacie” ? miejscu spotkań, które otwarto w tym roku w poznańskim klasztorze dominikanów z okazji 800-lecia zgromadzenia.

W Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do tej pory w sumie uczestniczyło ok. 2 mln osób. Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Módlmy się

Adwent 2019 – Módlmy się

Słudzy Słowa

Słudzy Słowa

Adwent 2019 – Chwała na wysokości Bogu

Adwent 2019 – Chwała na wysokości Bogu

Okazja do przemiany

Okazja do przemiany

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 49/2019

Prezentacja nr 49/2019

Jubileuszowa gala konkursu Złote Pióro

Jubileuszowa gala konkursu Złote Pióro

Odpust św. Mikołaja w Pęgowie

Odpust św. Mikołaja w Pęgowie

Bełchatowscy górnicy uczcili Świętą Barbarę

Bełchatowscy górnicy uczcili Świętą Barbarę

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem