Reklama

Ks. Waldemar Wesołowski

Relikwie patronki dzieci komunijnych będą w Chojnowie

2016-05-13 12:05

Oprac. ks. Waldemar Wesołowski

Relikwie bł. Imeldy Lambertini, patronki dzieci pierwszokomunijnych, pojawią się na stałe w chojnowskiej parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła. W tej właśnie parafii od wielu już lat prężnie dział Eucharystyczny Ruch Młodych, którego diecezjalnym moderatorem jest ks. Jarosław Górecki. Jego wielkim pragnieniem było, aby spotkania najmłodszych czcicieli Eucharystii odbywały się przy relikwiach ich patronki.

Pierwsze starania podjęto już kilka lat temu. Za drugim podejściem, za zgodą arcybiskupa Bolonii Metteo Zuppiego, udało się otrzymać te relikwie z diecezji Bolonia we Włoszech. To właśnie tam, w kościele Św. Zygmunta znajduje się grób błogosławionej Imeldy Lambertini. 9 maja delegacja z Chojnowa wróciła z Bolonii z jej relikwiami.

Przedstawiciele Diecezji Legnickiej spotkali się z abp Matteo Zuppim, odwiedzili także siostry Dominikanki. To właśnie w tym zgromadzeniu 12-letnia wówczas Imelda przebywała i przyjęła I Komunię Świętą.

Reklama

Oprócz relikwii Błogosławionej Imeldy, delegacja z Chojnowa otrzymała także figurę i ikonę patronki dzieci pierwszokomunijnych.

Bł. Imelda żyła w pierwszej poł. XIV w. Urodziła się w Bolonii, w rodzinie hrabiowskiej. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek, co było jej wielkim pragnieniem, mając zaledwie 9 lat, oczywiście za zgodą swoich rodziców. Jej wielkim pragnieniem było pełne uczestnictwo we Mszy św. Gdy miała 12 lat podczas Eucharystii, nad głową Imeldy pojawiła się unosząca się w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka przystąpiła do Komunii św. Dziewczynka zmarła w ekstazie po przyjęciu tej pierwszej i ostatniej cudownej Komunii św. W roku 1881 r., gdy powstało Bractwo bł. Imeldy. Za pozwoleniem Leona XII zaczęto czcić Imeldę, jako patronkę dzieci przystępujących pierwszy raz do Komunii Świętej.

Uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionej Imeldy do kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie odbędzie się 27 maja (po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa). Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczyć będzie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Parafia w Chojnowie będzie prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym będą relikwie bł. Imeldy.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Relikwie bł. Imeldy

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Program wprowadzenia Relikwii Błogosławionej Imeldy do kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie:
10.30 -11.00 - rejestracja grup przy kościele Św. App. Piotra i Pawła
11.00 - przywitanie w kościele Św. App. Piotra i Pawła, zawiązanie wspólnoty i przygotowanie liturgii (ok. pół godziny, nauka pieśni o bł. Imeldzie)
11.45 - 13.30 - gra terenowa nt. „ERM i Eucharystia” (obowiązuje strój sportowy)
13.30 - 14.30 - ognisko przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP
od 14.00 -15.00 - tańce i zabawy integracyjne
15.00 - 15.45 - przygotowanie do nabożeństwa(dzieci przebierają się w stroje komunijne, dziewczynki przywożą koszyczki i kwiaty na procesję a chłopcy dzwoneczki)
16.00 - nabożeństwo majowe w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP
16.30 - procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami błogosławionej Imeldy z udziałem dzieci i ERM do kościoła Św. App. Piotra i Pawła
17.00 - Uroczysta Msza Św. z wprowadzeniem relikwii bł. Imeldy do kościoła. Na zakończenie możliwość ucałowania relikwii.

Tagi:
relikwie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

Apb Kazachstanu w parlamencie UE

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem