Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie patronki dzieci komunijnych będą w Chojnowie

Ks. Waldemar Wesołowski

Relikwie bł. Imeldy Lambertini, patronki dzieci pierwszokomunijnych, pojawią się na stałe w chojnowskiej parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła. W tej właśnie parafii od wielu już lat prężnie dział Eucharystyczny Ruch Młodych, którego diecezjalnym moderatorem jest ks. Jarosław Górecki. Jego wielkim pragnieniem było, aby spotkania najmłodszych czcicieli Eucharystii odbywały się przy relikwiach ich patronki.

Pierwsze starania podjęto już kilka lat temu. Za drugim podejściem, za zgodą arcybiskupa Bolonii Metteo Zuppiego, udało się otrzymać te relikwie z diecezji Bolonia we Włoszech. To właśnie tam, w kościele Św. Zygmunta znajduje się grób błogosławionej Imeldy Lambertini. 9 maja delegacja z Chojnowa wróciła z Bolonii z jej relikwiami.

Przedstawiciele Diecezji Legnickiej spotkali się z abp Matteo Zuppim, odwiedzili także siostry Dominikanki. To właśnie w tym zgromadzeniu 12-letnia wówczas Imelda przebywała i przyjęła I Komunię Świętą.

Reklama

Oprócz relikwii Błogosławionej Imeldy, delegacja z Chojnowa otrzymała także figurę i ikonę patronki dzieci pierwszokomunijnych.

Bł. Imelda żyła w pierwszej poł. XIV w. Urodziła się w Bolonii, w rodzinie hrabiowskiej. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Dominikanek, co było jej wielkim pragnieniem, mając zaledwie 9 lat, oczywiście za zgodą swoich rodziców. Jej wielkim pragnieniem było pełne uczestnictwo we Mszy św. Gdy miała 12 lat podczas Eucharystii, nad głową Imeldy pojawiła się unosząca się w powietrzu Hostia. Za zgodą kapłana nowicjuszka przystąpiła do Komunii św. Dziewczynka zmarła w ekstazie po przyjęciu tej pierwszej i ostatniej cudownej Komunii św. W roku 1881 r., gdy powstało Bractwo bł. Imeldy. Za pozwoleniem Leona XII zaczęto czcić Imeldę, jako patronkę dzieci przystępujących pierwszy raz do Komunii Świętej.

Uroczyste wprowadzenie relikwii błogosławionej Imeldy do kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie odbędzie się 27 maja (po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa). Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczyć będzie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Parafia w Chojnowie będzie prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, w którym będą relikwie bł. Imeldy.

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Relikwie bł. Imeldy

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Program wprowadzenia Relikwii Błogosławionej Imeldy do kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie:
10.30 -11.00 - rejestracja grup przy kościele Św. App. Piotra i Pawła
11.00 - przywitanie w kościele Św. App. Piotra i Pawła, zawiązanie wspólnoty i przygotowanie liturgii (ok. pół godziny, nauka pieśni o bł. Imeldzie)
11.45 - 13.30 - gra terenowa nt. „ERM i Eucharystia” (obowiązuje strój sportowy)
13.30 - 14.30 - ognisko przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP
od 14.00 -15.00 - tańce i zabawy integracyjne
15.00 - 15.45 - przygotowanie do nabożeństwa(dzieci przebierają się w stroje komunijne, dziewczynki przywożą koszyczki i kwiaty na procesję a chłopcy dzwoneczki)
16.00 - nabożeństwo majowe w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP
16.30 - procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami błogosławionej Imeldy z udziałem dzieci i ERM do kościoła Św. App. Piotra i Pawła
17.00 - Uroczysta Msza Św. z wprowadzeniem relikwii bł. Imeldy do kościoła. Na zakończenie możliwość ucałowania relikwii.

2016-05-13 12:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieskie relikwie w klasztorze

2020-08-05 07:21

Niedziela podlaska 32/2020, str. I

Monika Kanabrodzka

Relikwie Ojca Świętego przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do przekazania relikwii Ojca Świętego 25 lipca do parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego Padewskiego w Węgrowie.

Więcej ...

KGP: Jeśli ktoś otrzyma paczkę z nieoznakowanymi nasionami, niech się skontaktuje z policją

2020-08-05 09:22

tvp.info

Do tej pory nie otrzymaliśmy zgłoszeń dotyczących przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona. Jednak jeśli ktoś takie nasiona otrzyma, proszony jest o kontakt z policją - powiedział PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Więcej ...

W słońcu i radości - [40. PPW - dzień trzeci]

2020-08-05 23:40

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było pełne radości, uśmiechu i modlitwy. Pielgrzymka przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiega dzisiejszy pątniczy szlak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi...

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Wiadomości

Warszawa: Uroczystości pogrzebowe Bernarda Ładysza

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Kościół

Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Wiadomości

MON: defilada odwołana ze względu na pandemię

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Rozwodów kościelnych nie ma!

Niedziela Łódzka

Rozwodów kościelnych nie ma!

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Wiadomości

W sprawie drugiego ślubu Jacka Kurskiego

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...