Reklama

Niedziela Częstochowska

Marsz dla Życia i Rodziny otworzył XVII Radomszczańskie Dni Rodziny

Jowita Kostrzewska

Mszą św. sprawowaną w kolegiacie św. Lamberta, a następnie Marszem dla Życia i Rodziny 29 maja br., rozpoczęły się XVII obchody Radomszczańskich Dni Rodziny. Przewodnie hasło tegorocznych obchodów: „O godne narzeczeństwo”, ma zwrócić uwagę, że zdrowe i odpowiedzialne narzeczeństwo ma przełożenie na właściwie formowane małżeństwo i rodzinę.


Zobacz zdjęcia: Marsz dla Życia i Rodziny

  „Nie można wkraczać na drogę życia w rodzinie, jeśli nie umie się kochać” - mówił na początku Mszy św. ks. kan. Antoni Arkit cytując słowa św. Joanny Beretty Molli.

Eucharystii w intencji rodzin regionu radomszczańskiego i o godne narzeczeństwo przewodniczył ks. Mariusz Foltyński moderator Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Częstochowskiej, a koncelebrowali: ks. Włodzimierz Kowalik, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej oraz ks. Antoni Arkit, dziekan Regionu Radomszczańskiego.

Reklama

„To inicjatywa bardzo potrzebna, szczególnie w tych czasach, w których doświadczamy kryzysu małżeństwa i rodziny” - mówił w homilii ks. Mariusz Foltyński, nawiązując do hasła tegorocznych Dni Rodziny  - Skoro mamy kryzys małżeństwa i rodziny, to może trzeba podjąć refleksje nad narzeczeństwem, które przecież małżeństwu i rodzinie ma służyć. Może to narzeczeństwo w jakiś sposób choruje i potrzeba zaangażowania różnych środowisk, różnych grup, różnych osób, ciebie i mnie, żeby pochylić się nad narzeczeństwem, aby było piękne, godne, zdrowe i żeby autentycznie prowadziło do zakładania świętych małżeństw i rodzin - mówił kapłan.

Ks. Foltyński odnosząc się do posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka podkreślił też, że „przygotowanie do małżeństwa rozpoczyna się już w chwili poczęcia, narodzin naszych dzieci” - Jeśli poczynają się z miłości w kochającym małżeństwie, jeśli potem w takiej pięknej rodzinie wzrastają, to oni są najlepiej przygotowani do założenia szczęśliwego małżeństwa – mówił ks. Foltyński.   

Moderator Ruchu Światło - Życie zwrócił też uwagę „na ważność świadectwa innych małżeństw w kształtowaniu postaw młodych ludzi” - Jeśli doświadczasz, że w swoim małżeństwie jesteś szczęśliwy, jeśli uważasz, że Twoja rodzina jest darem Pana Boga, to rozglądaj się, szukaj natchnienia Ducha Świętego, czy On cię gdzieś nie posyła, żeby w jakiś sposób przygarnąć takich czy innych narzeczonych. To powinno być normą - mówił kapłan i zachęcał: „Bądźcie świadkami, zainteresujcie się, młodzi bardzo Was potrzebują”.

Reklama

- Niech znakiem, że czujemy się posłani przez Jezusa, zatroskani o każde zakochane narzeczeństwo będzie ten radosny Marsz, w którym jako świadkowie wiary pójdziemy do tego świata, by podziękować Bogu za dar życia od poczęcia do naturalnej śmierci, że dziękujemy Bogu za ten pomysł, który nam dał, jakim jest każde małżeństwo i rodzina, że dziękujemy Panu Bogu, iż nas posyła i umacnia, byśmy głosili Jego Ewangelię - powiedział na zakończenie ks. Mariusz Foltyński.

Przed Mszą św. miał miejsce także obrzęd instalacji ks. Antoniego Arkita i ks. Romana Kubiaka którzy zostali wyróżnieni godnością kanoników gremialnych Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku. Obrzędu instalacji nowych kanoników w imieniu abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego dokonał ks. dr Włodzimierz Kowalik, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej.

Po Mszy św. uczestnicy Marszu, przeszli ulicami Radomska do Parku Świętojańskiego, gdzie miało miejsce spotkanie rodzinne.

- Godne narzeczeństwo, to świadomie i odpowiedzialnie podjęta decyzja o małżeństwie, etap przedwstępny przed wspólnym życiem przypieczętowanym przysięgą przed Bogiem. To jest także czas ostatniej próby charakterów i wyznawanych wartości chrześcijańskich, według których chcemy wspólnie żyć - dzielili się w rozmowie z „Niedzielą” Agnieszka i Tomasz Kaczmarek. - Wartości, którymi kierujemy się w narzeczeństwie są kontynuacją naszego wcześniejszego życia i zapowiedzią tego, co będziemy sobą reprezentować w małżeństwie. Jak np. postąpimy w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi podejrzenie choroby dziecka poczętego? Żyjąc godnie nie wyobrażamy sobie podjąć decyzji o aborcji - zaznaczyli Agnieszka i Tomasz.

- Dzięki Marszowi miałem okazję świadczyć jak wspaniale mieć dużą rodzinę którą i z którą można się cieszyć, i która może się nawzajem wspierać także podczas trudności - dzielił się z nami Arkadiusz Chybalski uczestnik Marszu. Podkreślił także, że „świadome narzeczeństwo jest pokazaniem, że małżeństwo jest odpowiedzialnością, którą trzeba podjąć jak najwcześniej”.

XVII Radomszczańskie Dni Rodziny, nad którymi patronat honorowy objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski, będą trwały do 12 czerwca.

2016-05-30 14:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W obronie życia i rodziny

Paweł Kula/Narodowy Marsz Życia

Uczestnicy Narodowego Marszu Życia będą upominać się o przyjęcie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”

Za tydzień ulicami stolicy przejdzie Narodowy Marsz Życia. Warto wziąć w nim udział, aby z tysiącami innych osób upomnieć się o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Więcej ...

Abp Nossol o kard. Wyszyńskim: Był wielki w tym, że usiłował zrozumieć ludzi myślących inaczej

2020-05-28 10:19

Archiwum rodziny Michnowiczów z Tomaszówki

kard. Stefan Wyszyński

- Miałem do niego zaufanie. Wiedziałem, że komu jak komu, ale jemu zależy na Kościele w Polsce, na wprowadzaniu reformy soborowej, na pojednaniu. Był wielkim człowiekiem a jego wielkość polegała również na tym, że usiłował zrozumieć ludzi myślących inaczej – tak o kard. Stefanie Wyszyńskim mówi abp Alfons Nossol, biskup senior diecezji opolskiej.

Więcej ...

Maj z Maryją #29

2020-05-29 07:07

aspekty.niedziela.pl

Módlmy się do Maryi - Nadziei grzesznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw