Reklama

Jowita Kostrzewska

Marsz dla Życia i Rodziny otworzył XVII Radomszczańskie Dni Rodziny

2016-05-30 14:51

Jowita Kostrzewska

Mszą św. sprawowaną w kolegiacie św. Lamberta, a następnie Marszem dla Życia i Rodziny 29 maja br., rozpoczęły się XVII obchody Radomszczańskich Dni Rodziny. Przewodnie hasło tegorocznych obchodów: „O godne narzeczeństwo”, ma zwrócić uwagę, że zdrowe i odpowiedzialne narzeczeństwo ma przełożenie na właściwie formowane małżeństwo i rodzinę.


Zobacz zdjęcia: Marsz dla Życia i Rodziny

  „Nie można wkraczać na drogę życia w rodzinie, jeśli nie umie się kochać” - mówił na początku Mszy św. ks. kan. Antoni Arkit cytując słowa św. Joanny Beretty Molli.

Eucharystii w intencji rodzin regionu radomszczańskiego i o godne narzeczeństwo przewodniczył ks. Mariusz Foltyński moderator Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Częstochowskiej, a koncelebrowali: ks. Włodzimierz Kowalik, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej oraz ks. Antoni Arkit, dziekan Regionu Radomszczańskiego.

Reklama

„To inicjatywa bardzo potrzebna, szczególnie w tych czasach, w których doświadczamy kryzysu małżeństwa i rodziny” - mówił w homilii ks. Mariusz Foltyński, nawiązując do hasła tegorocznych Dni Rodziny  - Skoro mamy kryzys małżeństwa i rodziny, to może trzeba podjąć refleksje nad narzeczeństwem, które przecież małżeństwu i rodzinie ma służyć. Może to narzeczeństwo w jakiś sposób choruje i potrzeba zaangażowania różnych środowisk, różnych grup, różnych osób, ciebie i mnie, żeby pochylić się nad narzeczeństwem, aby było piękne, godne, zdrowe i żeby autentycznie prowadziło do zakładania świętych małżeństw i rodzin - mówił kapłan.

Ks. Foltyński odnosząc się do posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka podkreślił też, że „przygotowanie do małżeństwa rozpoczyna się już w chwili poczęcia, narodzin naszych dzieci” - Jeśli poczynają się z miłości w kochającym małżeństwie, jeśli potem w takiej pięknej rodzinie wzrastają, to oni są najlepiej przygotowani do założenia szczęśliwego małżeństwa – mówił ks. Foltyński.   

Moderator Ruchu Światło - Życie zwrócił też uwagę „na ważność świadectwa innych małżeństw w kształtowaniu postaw młodych ludzi” - Jeśli doświadczasz, że w swoim małżeństwie jesteś szczęśliwy, jeśli uważasz, że Twoja rodzina jest darem Pana Boga, to rozglądaj się, szukaj natchnienia Ducha Świętego, czy On cię gdzieś nie posyła, żeby w jakiś sposób przygarnąć takich czy innych narzeczonych. To powinno być normą - mówił kapłan i zachęcał: „Bądźcie świadkami, zainteresujcie się, młodzi bardzo Was potrzebują”.

- Niech znakiem, że czujemy się posłani przez Jezusa, zatroskani o każde zakochane narzeczeństwo będzie ten radosny Marsz, w którym jako świadkowie wiary pójdziemy do tego świata, by podziękować Bogu za dar życia od poczęcia do naturalnej śmierci, że dziękujemy Bogu za ten pomysł, który nam dał, jakim jest każde małżeństwo i rodzina, że dziękujemy Panu Bogu, iż nas posyła i umacnia, byśmy głosili Jego Ewangelię - powiedział na zakończenie ks. Mariusz Foltyński.

Przed Mszą św. miał miejsce także obrzęd instalacji ks. Antoniego Arkita i ks. Romana Kubiaka którzy zostali wyróżnieni godnością kanoników gremialnych Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku. Obrzędu instalacji nowych kanoników w imieniu abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego dokonał ks. dr Włodzimierz Kowalik, prepozyt Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej.

Po Mszy św. uczestnicy Marszu, przeszli ulicami Radomska do Parku Świętojańskiego, gdzie miało miejsce spotkanie rodzinne.

- Godne narzeczeństwo, to świadomie i odpowiedzialnie podjęta decyzja o małżeństwie, etap przedwstępny przed wspólnym życiem przypieczętowanym przysięgą przed Bogiem. To jest także czas ostatniej próby charakterów i wyznawanych wartości chrześcijańskich, według których chcemy wspólnie żyć - dzielili się w rozmowie z „Niedzielą” Agnieszka i Tomasz Kaczmarek. - Wartości, którymi kierujemy się w narzeczeństwie są kontynuacją naszego wcześniejszego życia i zapowiedzią tego, co będziemy sobą reprezentować w małżeństwie. Jak np. postąpimy w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi podejrzenie choroby dziecka poczętego? Żyjąc godnie nie wyobrażamy sobie podjąć decyzji o aborcji - zaznaczyli Agnieszka i Tomasz.

- Dzięki Marszowi miałem okazję świadczyć jak wspaniale mieć dużą rodzinę którą i z którą można się cieszyć, i która może się nawzajem wspierać także podczas trudności - dzielił się z nami Arkadiusz Chybalski uczestnik Marszu. Podkreślił także, że „świadome narzeczeństwo jest pokazaniem, że małżeństwo jest odpowiedzialnością, którą trzeba podjąć jak najwcześniej”.

XVII Radomszczańskie Dni Rodziny, nad którymi patronat honorowy objął abp Wacław Depo metropolita częstochowski, będą trwały do 12 czerwca.

Tagi:
marsz

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem