Reklama

Włodzimierz Rędzioch
Autor pomnika prof. Czesław Dźwigaj przed fotografią rzeźby

Prof. Dźwigaj autorem relikwiarza bł. Stanisława Papczyńskiego na Mszę św. kanonizacyjną

2016-06-02 13:37

xlw, kg (KAI Rzym) / Rzym/Kraków / KAI

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami bł. Stanisława Papczyńskiego, którzy stanie na ołtarzu podczas Mszy kanonizacyjnej w Rzymie, jest dziełem prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa.

Podstawę relikwiarza stanowi kula ziemska, z której w górę pnie się drzewo z rozległymi gałęziami, obejmującymi postać Maryi Niepokalanej i relikwię: przykryty szkłem fragment kości przyszłego świętego, pobrany w trakcie ekshumacji jego ciała przed beatyfikacją w 2007 r. Na spodzie relikwiarza wyryto słowa łacińskie, odnoszące się do charyzmatu Zgromadzenia Księży Marianów: kult Niepokalanego Poczęcia NMP, modlitwa za zmarłych i działalność apostolska. Ponadto wokół relikwii znajduje się zawołanie bł. Stanisława: „Niepokalane Poczęcie Maryi Dziewicy niech nam będzie zbawieniem i obroną”, zaś pod figurą Matki Bożej widnieje hasło Zgromadzenia – „Za Chrystusa i Kościół”.

W niedzielę 5 czerwca w czasie Mszy św. kanonizacyjnej w Watykanie relikwiarz uroczyście przyniesie w procesji do ołtarza kobieta, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem założyciela marianów. Będą jej towarzyszyć mąż i dwójka dzieci.

Prof. Czesław Dźwigaj (18 czerwca skończy 66 lat) jest znanym artystą rzeźbiarzem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Chociaż ma na swoim koncie kilkaset prac, największą sławę zdobył jako autor prawie 50 pomników Jana Pawła II.

Reklama

Już w latach osiemdziesiątych XX wieku wykonał on m.in. serię brązowych odlewów dla katedry w Tarnowie, później szereg prac w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W 2009 Benedykt XVI podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej ofiarował miejscowym chrześcijanom inne dzieło krakowskiego twórcy: Drzewo Jessego, ukazujące rodowód Chrystusa - od Abrahama do św. Józefa, o wymiarach 3,25×4 m. Rzeźba ta stanęła koło przejścia do Groty Narodzenia od strony katolickiego Kościoła św. Katarzyny w Betlejem.

17 września 2004 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odsłonięto jeszcze jedną pracę prof. Dźwigaja - pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa, a w rok później w Krynicy pomnik słynnego artysty-samouka Nikifora Krynickiego.

Tagi:
relikwie O. Stanisław Papczyński

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Modlitwa wiernych

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem