Reklama

Świat

Ukraińcy proszą o przebaczenie m.in. za Wołyń

Archiwum

O ustanowienie wspólnego Dnia Pamięci Ofiar Konfliktu Polsko-Ukraińskiego oraz o wzajemne przebaczenie i o mądrość zaapelowało do Polaków 2 czerwca grono polityków, głów Kościołów i intelektualistów Ukrainy. Otwarte Oświadczenie do całego społeczeństwa polskiego w tej sprawie podpisali byli prezydenci Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko, prawosławny patriarcha Filaret, greckokatolicki arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk oraz 9 innych osobistości – polityków, pisarzy i naukowców ukraińskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto polski tekst tego dokumentu:

Drodzy Pobratymcy,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zbliżają się dni pamięci poległych synów i córek naszych narodów.

W historii wzajemnych stosunków Ukraińców i Polaków jest wiele kart jednoczących nas jako braci, ale również krwawych wstrząsów. Wśród nich szczególnym bólem zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski pozostaje tragedia Wołynia i konfliktu polsko-ukraińskiego w latach drugiej wojny światowej, w wyniku którego zginęły tysiące niewinnych braci i sióstr.

Nie ma usprawiedliwienia dla zabijania niewinnych ludzi.

Prosimy o wybaczenie za popełnione zbrodnie i krzywdy – jest to nasz główny motyw.

Prosimy o przebaczenie i w równym stopniu wybaczamy zbrodnie i krzywdy wyrządzone nam. Jest to jedyna formuła duchowa, która powinna być bodźcem dla każdego ukraińskiego i polskiego serca pragnącego pokoju i porozumienia.

Morderstwa, tortury, poniżanie z powodów narodowych i religijnych, wyzysk społeczny i deportacje – pojęcia są dobrze znane naszym narodom. Pamiętamy o każdym z nich.

Dopóki będą żyć nasze narody, dopóty nas bolały rany historii. Ale nasze narody żyć będą tylko wtedy, gdy mimo doświadczeń przeszłości, nauczymy się stawać obok siebie jako równi pobratymcy.

Największym złem w naszych stosunkach była nierówność, wynikająca z braku państwowości ukraińskiej. Z nieuchronną konsekwencją katastrofa państwowości ukraińskiej prowadziła do upadku państwowość polską. Prawidłowość ta jest tragicznym aksjomatem stosunków między Ukrainą a Polską.

Przed państwem ukraińskim stoi jeszcze zadanie określenia całościowego i należytego stosunku do doświadczeń przeszłości, ich przyczyn oraz własnej odpowiedzialności za przeszłość i przyszłość.

Myśl polska winna uznać w pełni oryginalność ukraińskiej tradycji narodowej, sformułowanej jako sprawiedliwa i godna szacunku walka o własną państwowość i niepodległość. Uznajmy wreszcie siebie nawzajem w myśli i w sercu. Najważniejszym pomnikiem naszych narodów staną się nie miejscowe panteony, lecz wyciągnięte ku sobie ręce.

Reklama

Prowadzona obecnie przez Rosję wojna przeciw Ukrainie jeszcze bardziej zbliżyła nasze narody. Walcząc z Ukrainą Moskwa uderza również w Polskę i w cały wolny świat.

Dziś przypominamy o tym ze szczególnym niepokojem, aby przestrzec polityków obu krajów przed mową nienawiści i wrogości, która może zastąpić chrześcijańskie uczucia przebaczenia i porozumienia. Tragedie przeszłości wymagają pokuty. Natomiast wykorzystywanie wspólnego bólu do rozrachunków politycznych prowadzi jedynie do niekończących się oskarżeń. Krzywda bowiem obróci się zawsze przeciw mogiłom, przeciw pamięci i przeciw przyszłości.

Wzywamy naszych sojuszników, polskie władze państwowe i parlamentarzystów, do powstrzymania się od jakiejkolwiek nieprzemyślanej deklaracji politycznej, której uchwalenie nie ukoi bólu, ale jedynie pozwoli naszym wspólnym wrogom wykorzystać je przeciw Polsce i Ukrainie. Nie miejmy wątpliwości, że wrogie piętno spadnie na oba nasze społeczeństwa.

Pamiętajmy również, że Kijów i Warszawa stanowią strategiczny wschodni bufor całej Europy. Musimy sobie uświadomić, że przykład naszego wzajemnego porozumienia może stać się wzorem dla całej przestrzeni europejskiej.

W przeddzień uroczystości rocznicowych, które w lipcu rozpoczną się w obu państwach, wzywamy do powrotu do tradycji wspólnych orędzi parlamentarnych, które nie podzielą, lecz zjednoczą nas w pokucie i przebaczeniu. Kierując się duchem braterstwa apelujemy o ustanowienie wspólnego Dnia Pamięci Ofiar naszej przeszłości i wiary w niepowtórzenie się zła.

Wieczna i godna pamięć o naszych świętych wartościach zależy od wielkiego i mądrego porozumienia między nami, zawartego na zawsze.

Wierzymy, że nasz głos zostanie usłyszany przez polskie społeczeństwo.

Reklama

Leonid Krawczuk, prezydent Ukrainy (w latach 1991-1994),

Wiktor Juszczenko, prezydent Ukrainy (w latach 2005-2010),

Jego Świątobliwość Patriarcha Kijowski i Całej Rusi-Ukrainy Filaret, Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego,

Arcybiskup większy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk,

Wiaczesław Briuchowećkyj, literaturoznawca, honorowy rektor Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska”,

Iwan Wasiunyk, współprzewodniczący Obywatelskiego Komitetu na rzecz Uczczenia Pamięci Ofiar Ludobójczego Wielkiego Głodu lat 1932-33, wicepremier Ukrainy (w latach 2007-2010),

Iwan Dziuba, akademik, literaturoznawca, działacz społeczny,

Danyło Łubkiwśkyj, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy (2014 rok),

Dmytro Pawłyczko, poeta, działacz polityczno-społeczny, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny,

Wołodymyr Panczenko, literaturoznawca, pisarz, profesor Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska”,

Myrosław Popowycz, akademik, filozof, dyrektor Instytutu Filozofii im. Hryhorija Skoworody,

Wadim Skuratiwśkyj, historyk sztuki, literaturoznawca, akademik Narodowej Akademii Sztuk Ukrainy,

Ihor Juchnowśkyj, akademik, pierwszy prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-03 14:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Z Ewangelią do świata

Niedziela łódzka 4/2018, str. VI

Młodzi są przyszłością Kościoła

Piotr Drzewiecki

Młodzi są przyszłością Kościoła

Więcej ...

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...