Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do kapłanów: bądźmy świadkami wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi

Ks. Mariusz Frukacz

„Bóg jest Dobrym Pasterzem, który okazuje miłość miłosierną szukając i dźwigając każdego człowieka” - mówił do kapłanów archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wieczorem 3 czerwca przewodniczył modlitwie w archikatedrze Świętej Rodziny z racji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

W modlitwie wzięli udział: abp senior Stanisław Nowak, kapłani z całej archidiecezji częstochowskiej oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie - Dawajcie swe życie w zjednoczeniu z Chrystusem - mówił za papieżem Franciszkiem na początku wspólnej modlitwy ks. prał. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej.

Zobacz zdjęcia: Modlitwa o uświęcenie kapłanów

„W jakim kierunku zorientowane jest moje serce?” – pytał ks. Kozłowski i dodał: „To pytanie my kapłani powinniśmy stawiać sobie każdego dnia”.

W swoim słowie do kapłanów abp Depo przypomniał o „dziękczynieniu za dar współuczestnictwa w jedynym kapłaństwie Jezusa Chrystusa i ukierunkowaniu na łaskę, która została dana kapłanom przez Chrystusa dla innych” - Kapłani zawsze powinni być gotowi stanąć przed Bogiem – przypomniał abp Depo i dodał: „To oznacza konfrontację z własnym sumieniem. Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi i ich oczekiwań”.

Metropolita częstochowski przypomniał o świadectwie jakie dali Chrystusowi kapłani w czasie II wojny światowej, który najpierw przeszli przez obóz przesiedleńczy w Konstantynowie k. Łodzi, a następnie doświadczyli męczeństwa w obozie w Dachau. Abp Depo przypomniał, że „1773 polskich kapłanów trafiło do Dachau. 868 tam zginęło. Z archidiecezji częstochowskiej 38 kapłanów zginęło w Dachau. Wcześniej 55 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej było przetrzymywanych w obozie w Konstantynowie k. Łodzi” – mówił abp Depo i przypomniał męczeńską śmierć pierwszych błogosławionych męczenników Kościoła częstochowskiego: ks. Maksymiliana Binkiewicza i ks. Ludwika Gietyngiera.

Reklama

„Dzisiaj my jesteśmy odpowiedzialni, żeby być kolejnymi świadkami wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi” – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał kapłanom, że „Bóg musi być zawsze na pierwszym miejscu” i wskazał również na „stałe wychodzenie w służbie bliźniemu z otwartym umysłem i wierzącym sercem” – Dzisiaj razem wsłuchujemy się w głos Chrystusa w Kościele, by przeciwstawić się ideologiom , które nam zagrażają – mówił abp Depo.

„Męczenników II wojny światowej prośmy o łaskę wierności do końca” – zakończył arcybiskup.

Podczas modlitwy kapłani wypowiedzieli modlitwy błagalne za wszystkie grzechy i niewierności w życiu kapłańskim i odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Na zakończenie wspólnej modlitwy odśpiewany został Apel Jasnogórski i odmówiony został Akt Zawierzenia i Poświęcenia Maryi Matce Kapłanów.

Kapłani modlili się za Metropolitę częstochowskiego w 38. rocznicę święceń prezbiteratu, o powołania kapłańskie, za nowo wyświęconych prezbiterów, za kapłanów cierpiących, chorych i w podeszłym wieku.

2016-06-04 08:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Cantalamessa: Bóg planuje dla nas pokój, nie udręki

Biuro prasowe kapucynów

Pandemia koronawirusa wyrwała nas gwałtownie z największego zagrożenia, jakie zawsze czyha nad jednostkami i całą ludzkością – ze złudzenia wszechmocy. Przypomniał o tym kaznodzieja papieski o. Raniero Cantalamessa OFMCap w homilii wygłoszonej podczas sprawowanej przez papieża Franciszka liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra. Jednocześnie przypomniał, na podstawie wybranych tekstów biblijnych i Ojców Kościoła, że Bóg ma wobec ludzi plany pokoju i radości, a nie udręki.

Więcej ...

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Więcej ...

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...