Reklama

Archiwum Wspólnoty Lednickiej www.lednica2000.pl
Pola Lednickie czekają na młodych

Prymas Polski do młodych na Lednicy: jesteśmy razem, więc jesteśmy mocni

2016-06-04 19:14

bgk / Lednica / KAI

Ogłoszeniem lednickiej Bramy III Tysiąclecia Bramą Miłosierdzia rozpoczęło się oficjalnie jubileuszowe XX Spotkanie Młodych na Polach Lednickich k. Gniezna. Dekret odczytał i młodych witał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Moi kochani! Dziś chcemy z wielką radością wypowiedzieć Bogu nasze Amen! Bardzo serdecznie pragnę powitać każdą i każdego z was u źródeł chrzcielnych Polski” – mówił Prymas.

Wspominał też śp. o. Jana Górę, który tłumaczył, że gdy słyszał, jak św. Jan Paweł II mówił w Gnieźnie czy w Poznaniu o tym, że jesteśmy u źródeł chrzcielnych, to nie myślał o ulicach, czy placach tych miast, ale właśnie o polu nad brzegami Jeziora Lednickiego, gdzie Mieszko otworzył się na działania łaski Bożej.

„I od tego czasu rozpoczął się wielki łańcuch Bożej łaski i Bożej mocy” – tłumaczył Prymas – „Każdy i każda z nas jest dzisiaj w tym wielkim łańcuchu. Jesteśmy razem więc jesteśmy mocni, jak mocne są ogniwa złączone miłością i wiarą, jak mocni jesteśmy jeden z drugim, razem we wspólnocie Kościoła, w której pragniemy przeżywać doświadczenie wiary i być razem dla innych. O tym przypomina nam tegoroczny Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, o tym przypominają nam wszystkie Bramy Miłosierdzia” – mówił abp Polak.

Reklama

Prymas Polski odczytał także dekret o ustanowieniu na czas spotkania młodych, a także Lednicy Seniora, Lednicy Malucha i Lednicy Motocyklisty Bramy III Tysiąclecia Bramą Miłosierdzia, informując jednocześnie o warunkach, jakie należy spełnić, by uzyskać odpust.

Następnie drogą III Tysiąclecia, przy biciu dzwonu i śpiewie Bogurodzicy, wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych, która przeszła na wzgórze do Bramy Ryby. Za krzyżem i ikoną Matki Bożej Częstochowskiej niesiono m.in. relikwie św. Stanisława, św. Andrzeja Boboli, św. Faustyny Kowalskiej, bł. Bogumiła, bł. Wincentego Frelichowskiego i bł. Karoliny Kózkówny.

Razem z młodymi Polakami w procesji szli młodzi Francuzi, Ukraińcy, Niemcy, Hiszpanie, Brazylijczycy, Meksykanie, Słoweńcy co miało nawiązywać do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, do których Lednica – jak wielokrotnie podkreślali organizatorzy – stanowi ważny krok.

Obok Prymasa Polski na Lednicy z młodymi modli się Prymas Czech kard. Dominik Duka OP oraz bp Edward Dajczak, który podczas Mszy św. wygłosi homilię. Wedle szacunków organizatorów pod Bramą Rybą zgromadziło się ok. 80 tysięcy młodych.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem