Reklama

Bartosz Dobrzyński
O. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP zapraszają na tegoroczną LEDNICĘ

Duszpasterze ledniccy: Nie mamy żadnego problemu z tym, żeby powiedzieć do młodych „Kochani!”

2016-06-04 19:15

bt / Poznań / KAI

Na Polach Lednickich trwa XX Spotkanie Młodych pod hasłem „Amen”, któremu przewodniczą nowi duszpasterze ledniccy o. Maciej Soszyński i o. Wojciech Prus. Jak przyznają, po burzy, która przeszła nad Polami nie mają już problemu z tym, żeby powiedzieć do młodych „Kochani!”.

W tej chwili na Polach Lednickich świeci słońce, jednak wcześniej przeszła nad nimi burza, której towarzyszyła ulewa. Jak zauważył podczas briefingu prasowego o. Maciej Soszyński OP, każdy kto organizuje taką dużą imprezę jak spotkanie lednickie, modli się aby towarzyszyła mu dobra pogoda i aby nie padało. − A my sobie wymodliliśmy burzę z nieba. Mamy więc wrażenie, że już dużo przeszliśmy, że jesteśmy już dokładnie u siebie, bo takie zdarzenie zbliża. Bardzo się przez to skrócił dystans do uczestników. Co więcej, po tej burzy już nie mamy żadnego problemu z tym, żeby powiedzieć do nich „Kochani!” − przyznał o. Soszyński.

O. Wojciech Prus żartował z kolei, że przez ulewę zrozumiał, po co m.in. tańce lednickie. − One pomagają wyschnąć, człowiek odparowuje, schną też pola − mówił podkreślając, że Lednica to największa katedra świata.

Na Polach Lednickich, jak podaje Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich, jest ponad 60 tys. osób − Liczymy, że jeszcze kilka tysięcy osób dotrze na samą Mszę św. − dopowiada. W przebieg spotkania zaangażowanych jest ponad 4 tys. wolontariuszy.

Reklama

Rzecznik prasowy informuje też, iż w Spotkaniu Młodych oprócz Polaków uczestniczą Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Francuzi oraz goście ze Stanów Zjednoczonych, którzy w tym roku będą brali udział w Światowych Dniach Młodzieży i przyjechali właśnie na przygotowania. − W sumie obcokrajowców jest prawie 400 osób. Idziemy zresztą w stronę otwarcia na pielgrzymów zagranicznych. Mamy na przykład sygnały z Niemiec, że takich spotkań u nich nie ma − tłumaczy.

Tegoroczna Lednica jest czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”.

W tym roku symbolami spotkania są podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Góry oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. Napisane jest na nim hasło tegorocznego spotkania: „Amen” napisane ręką ojca Jana zeskanowane z jego kalendarza.

Oficjalnie spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00. Trwa właśnie pierwsza jego część zatytułowana „Chrzest Polski”, której przewodniczy kard. Dominik Duka, Prymas Czech.

Wcześniej procesję „Tylko Orły” rozpoczął Jan Grzegorczyk, przyjaciel o. Góry. Zapowiedzi towarzyszyło nagranie głosu o. Góry z jednej z poprzednich Lednic, podczas którego rozpoczyna procesję.

O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

W drugiej części spotkania „800-lecie dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci założyciela zgromadzenia, św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława, pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski.

Trzecią część – „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie”, rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czy przejdzie procesja, w której podkreślona zostanie ponownie obecność na Polach Lednickich o. Jana Góry. – Na koniec nieodłączny punkt programu spotkania, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia – zapowiada Ewa Nagel, koordynatorka spotkania.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem