Reklama

Polska

Duszpasterze ledniccy: Nie mamy żadnego problemu z tym, żeby powiedzieć do młodych „Kochani!”

2016-06-04 19:15

Bartosz Dobrzyński

O. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP zapraszają na tegoroczną LEDNICĘ

Na Polach Lednickich trwa XX Spotkanie Młodych pod hasłem „Amen”, któremu przewodniczą nowi duszpasterze ledniccy o. Maciej Soszyński i o. Wojciech Prus. Jak przyznają, po burzy, która przeszła nad Polami nie mają już problemu z tym, żeby powiedzieć do młodych „Kochani!”.

W tej chwili na Polach Lednickich świeci słońce, jednak wcześniej przeszła nad nimi burza, której towarzyszyła ulewa. Jak zauważył podczas briefingu prasowego o. Maciej Soszyński OP, każdy kto organizuje taką dużą imprezę jak spotkanie lednickie, modli się aby towarzyszyła mu dobra pogoda i aby nie padało. − A my sobie wymodliliśmy burzę z nieba. Mamy więc wrażenie, że już dużo przeszliśmy, że jesteśmy już dokładnie u siebie, bo takie zdarzenie zbliża. Bardzo się przez to skrócił dystans do uczestników. Co więcej, po tej burzy już nie mamy żadnego problemu z tym, żeby powiedzieć do nich „Kochani!” − przyznał o. Soszyński.

O. Wojciech Prus żartował z kolei, że przez ulewę zrozumiał, po co m.in. tańce lednickie. − One pomagają wyschnąć, człowiek odparowuje, schną też pola − mówił podkreślając, że Lednica to największa katedra świata.

Na Polach Lednickich, jak podaje Bartłomiej Dobrzyński, rzecznik prasowy Spotkań Lednickich, jest ponad 60 tys. osób − Liczymy, że jeszcze kilka tysięcy osób dotrze na samą Mszę św. − dopowiada. W przebieg spotkania zaangażowanych jest ponad 4 tys. wolontariuszy.

Reklama

Rzecznik prasowy informuje też, iż w Spotkaniu Młodych oprócz Polaków uczestniczą Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Francuzi oraz goście ze Stanów Zjednoczonych, którzy w tym roku będą brali udział w Światowych Dniach Młodzieży i przyjechali właśnie na przygotowania. − W sumie obcokrajowców jest prawie 400 osób. Idziemy zresztą w stronę otwarcia na pielgrzymów zagranicznych. Mamy na przykład sygnały z Niemiec, że takich spotkań u nich nie ma − tłumaczy.

Tegoroczna Lednica jest czwartym, ostatnim spotkaniem w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W Imię Ojca”, „W imię Syna” i „W Imię Ducha Świętego”.

W tym roku symbolami spotkania są podręczny egzemplarz Pisma Świętego z dedykacją papieża Franciszka, co było ostatnim marzeniem o. Góry oraz drewniany krzyżyk do zawieszenia nad drzwiami pokoju. Napisane jest na nim hasło tegorocznego spotkania: „Amen” napisane ręką ojca Jana zeskanowane z jego kalendarza.

Oficjalnie spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00. Trwa właśnie pierwsza jego część zatytułowana „Chrzest Polski”, której przewodniczy kard. Dominik Duka, Prymas Czech.

Wcześniej procesję „Tylko Orły” rozpoczął Jan Grzegorczyk, przyjaciel o. Góry. Zapowiedzi towarzyszyło nagranie głosu o. Góry z jednej z poprzednich Lednic, podczas którego rozpoczyna procesję.

O godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, podczas której kazanie wygłosi związany z o. Janem Górą biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

W drugiej części spotkania „800-lecie dominikanów”, uczestniczyć będzie cała rodzina dominikańska. Przybliżone w formie teatralnej zostaną postaci założyciela zgromadzenia, św. Dominika oraz św. Jacka i bł. Czesława, pierwszych dominikanów, których posłał on do Polski.

Trzecią część – „Przyszłość wiary w Polsce i na świecie”, rozpocznie przesłanie papieża Franciszka do młodzieży. Następnie słowo wygłosi bp Grzegorz Ryś, po czy przejdzie procesja, w której podkreślona zostanie ponownie obecność na Polach Lednickich o. Jana Góry. – Na koniec nieodłączny punkt programu spotkania, czyli adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej wybór Chrystusa i przejście przez Bramę III Tysiąclecia – zapowiada Ewa Nagel, koordynatorka spotkania.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Cały Twój” - hasłem tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000

2020-01-10 19:50

Lednica 2020 / Facebook

„Cały Twój” to hasło, które będzie towarzyszyć XXIV Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Modlitewne spotkanie, którego pomysłodawcą był o. Jan Góra OP, pierwszy duszpasterz Lednicy, odbędzie się na Polach Lednickich 6 czerwca. Od dzisiaj można już zapisać się na tegoroczne wydarzenie.

Więcej ...

Niemcy: demonstracja w Monachium przeciwko Drodze Synodalnej

2020-01-19 17:38

Omnidom 999/pl.wikipedia.org

Z inicjatywy świeckich katolików odbył się w Monachium protest przeciwko zainicjowanemu przez Kościół katolicki tego kraju procesowi Drogi Synodalnej. Zaplanowany na dwa lata proces – dialog na temat przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech - ma na celu reformy wewnętrzne. Pierwsze spotkanie tego zgromadzenia planowane jest w dniach 30 stycznia - 1 lutego 2020 we Frankfurcie.

Więcej ...

Franciszek u św. Marty: chrześcijaństwo to bycie wolnym przez posłuszeństwo Bogu

2020-01-20 13:04

Grzegorz Gałązka

O zaufaniu do Słowa Bożego, przezwyciężającym bałwochwalstwo, pychę i nadmierną pewność siebie oraz konieczności wsłuchiwania się w to, co Bóg mówi o sprawiedliwości, miłości, przebaczeniu, miłosierdziu mówił papież podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Sport

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Niemcy: demonstracja w Monachium przeciwko Drodze Synodalnej

Niemcy

Niemcy: demonstracja w Monachium przeciwko Drodze Synodalnej

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają

Kościół

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają