Reklama

www.flickr.com/photos/episkopatnews

„Amen”

2016-06-05 17:35

Piotr Drzewiecki

Ponad 60 tysięcy młodych uczestniczyło w dwudziestym jubileuszowym spotkaniu młodych na Lednicy. W tym roku motywem przewodnim były słowa „Amen”, będące zwieńczeniem poprzednich spotkań „W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”. Było to także pierwsze spotkanie po śmierci ojca Jana Góry, twórcy i pomysłodawcy Lednicy. Lednica to także kolejny przystanek na drodze jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, 800-lecia Zakonu Dominikanów oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Poprzez dekret Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka na czas Lednicy, Lednicy Malucha, Lednicy Seniora i Lednicy Motocyklisty, brama – ryba stała się Bramą Miłosierdzia, której przekroczenie daje możliwość uzyskania odpustu jubileuszowego.

Reklama

Młodych zgromadzonych na Polach Lednickich powitali następcy ojca Jana – o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński. Nawiązywali do postaci twórcy Lednicy. - Moi kochani! Dziś chcemy z wielką radością wypowiedzieć Bogu nasze Amen! Bardzo serdecznie pragnę powitać każdą i każdego z was u źródeł chrzcielnych Polski – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Z kolei Prymas Czech kard. Dominik Duka poprowadził obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W trakcie najważniejszego momentu spotkania – Eucharystii sprawowanej przez abpa Wojciecha Polaka i koncelebrowanej przez tysiące duszpasterzy przybyłych z młodzieżą, bp Edward Dajczak zachęcił młodych, by nie odkładali życia duchowego na później i zaczęli korzystać z Bożego Miłosierdzia. - Rok Miłosierdzia. Tyle gadamy. A ty bądź miłosierny i idź z tym w dzień. Niech twój język nie krzywdzi, niech twoje ręce będą pomocne. Idź! Wystarczy! – mówił bp Dajczak. Poprosił także zebranych, by otworzyli egzemplarze Pisma Świętego, które otrzymali podczas spotkania i wpisali na pierwszej stronie słowa: „Twój sługa/służebnica słucha”. Po mszy św. odbyło się posłanie salezjańskich wolontariuszy misyjnych, procesja zakonu Dominikanów, podczas której zakonnicy i zakonnice przekazali światło młodzieży na całym polu. Swoje słowa do młodych skierował także papież Franciszek. Ostatnim akcentem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu – moment każdego spotkania lednickiego, ukochany przez ojca Jana. Po niej młodzi przeszli przez Bramę Miłosierdzia, pod którą dominikanie każdego sowicie kropili woda święconą.

Jako pamiątki spotkania młodzi otrzymali krzyżyk z napisem „Amen”, kieszonkowe wydanie Nowego Testamentu z dedykacją papieża Franciszka – było to ostatnie marzenie śp. ojca Jana Góry, zaś kapłani wino oraz hostię, a siostry zakonne - butelkę na wodę święconą. Kolejna Lednica odbędzie się 3 czerwca 2017 r.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)

I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu

I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Wyższym Seminarium Duchownym w...

Emobilna pielgrzymka w Watykanie

Emobilna pielgrzymka w Watykanie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem