Reklama

Magdalena Niebudek

Na Polach Lednickich odbyła się Lednica Dziecka

2016-06-12 11:23

bt / Lednica / KAI

Na Polach Lednickich odbyła się Lednica Dziecka, czyli spotkanie dla najmłodszych przyjaciół Lednicy, ich rodziców i opiekunów, w którym uczestniczyło prawie 1,5 tys. osób. Zdjęcie przedstawiające słowo „Amen”, będące hasłem spotkania, ułożone z postaci uczestników spotkania trafi do papieża Franciszka.

Najważniejszym, rozpoczynającym spotkanie punktem była Msza św. sprawowana m.in. przez duszpasterzy lednickich o. Macieja Soszyńskiego OP i o. Wojciecha Prusa OP. W czasie kazania o. Prus opowiedział dzieciom bajkę o osiołku Damracym, w której przewijały się słowa piosenki „Wszystko będzie dobrze, o to nie ma żadnej obawy. Duch w tobie zaśpiewa „Amen”, co zmienia wszystkie sprawy”.

Podczas Lednicy Dziecka dominikanie starali się, w nawiązaniu do hasła tegorocznego Spotkania Młodych, mówić najmłodszym właśnie o znaczeniu słowa „Amen” – Amen to „Niech mi się stanie”, czyli przyjmuję to, co jest. W Duchu Świętym można radośnie mówić to „Amen”, nawet jeśli dotyczy smutnych przeżyć – zauważa o. Wojciech Prus.

Jak wyjaśnia, dotychczasową Lednicę Malucha nazwano Lednicą Dziecka. – Zauważyliśmy, że dzieci naszych znajomych, które są na początku szkoły podstawowej uważają, że nie są maluchami. „Michaś, on ma 3 lata, to jest maluch” usłyszałem. W związku z tym żartobliwie podchodząc do tematu zrobiliśmy taki plakat, na którym małe dziecko zarysowało słowo „Malucha” i napisało „Dziecka” – tłumaczy dominikanin.

Reklama

Mówiąc o Spotkaniach Lednickich i ich oprawie dodaje, że to miejsce doświadczenia dziecięctwa Bożego. – Niezależnie od wieku lubimy tańczyć, nagle się okazuje, że nasze ciało tęskni za takim sposobem modlitwy, jakim jest taniec. Od kiedy stałem się następcą o. Jana Góry, odkryłem jak bardzo lubię tańczyć. Nigdy się po sobie tego nie spodziewałem – wyznaje o. Prus.

Po Mszy św. uczestników Lednicy Dziecka odwiedziły postaci św. Jana Pawła II, dominikanina św. Jacka, Mieszka oraz Dobrawy. Wystawiono też widowisko plenerowe opowiadające historię chrztu Polski, w którym grały dzieci. O oprawę muzyczną spotkania zadbał natomiast zespół młodzieżowo-dziecięcy utworzony z dzieci rodzin zaangażowanych w duszpasterstwo przy poznańskim klasztorze Ojców Dominikanów.

Jednym z ostatnich akcentów spotkania było przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. Wcześniej, dzieci z rodzicami i opiekunami stojąc w procesji przed Bramą Rybą wspólnie modliły się: „Panie Jezu Chryste, Ciebie wybieram jako mojego Pana...”.

Wydarzenie zakończyło wspólne zdjęcie wykonane z drona, do którego uczestnicy spotkania stanęli wzdłuż drogi prowadzącej do Bramy Ryby układając ze swoich postaci słowo „Amen!”. – Ułożone z nas „Amen” wyślemy papieżowi – zapewniał dzieci o. Wojciech Prus.

Wśród biorących udział w spotkaniu było wiele rodzin z dziećmi, ale też zorganizowane grupy z różnych miejsc w kraju. Jedna z nich, blisko 50-osobowa, przyjechała z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szczecinie, a przewodniczyła jej s. Magdalena Wielgus ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. – Jeździłam wcześniej na Spotkania Młodych na Lednicy więc byłam pewna, że na Lednicy dla dzieci też się nie zawiodę. Okazało się, że faktycznie warto tutaj przywieźć dzieci, bardzo podchwyciły tutejszy klimat, zwłaszcza tańce. Przyszło im to tym łatwiej, bo również noc spędziliśmy w ośrodku na Polach Lednickich – opowiada siostra.

Z trójką swoich dzieci, 5-letnim Antosiem, 3-letnią Marysią i maleństwo pod sercem mamy, które przyjdzie na świat jesienią, przyjechali z kolei na Lednicę Joanna i Dariusz Jędrzejczykowie z Łodzi. – Jako młodzi ludzie zaczęliśmy przyjeżdżać na lednickie Spotkania Młodych, wychowywaliśmy się na nich i chcielibyśmy żeby nasze dzieci kultywowały dalej tę tradycję, dlatego zaczynają od swoich najmłodszych lat – mówi Dariusz.

– Chcielibyśmy, żeby wiedziały, że Lednica jest ich drugim domem, że tutaj mogą dobrze się czuć i rozwijać duchowo. Widzimy, że już złapały tego bakcyla – dodaje Joanna. Małżonkowie przyznają też, że odwiedzają Pola Lednickie również między spotkaniami, żeby czerpać z tego miejsca. – Zależy nam na tym, aby dzieci kojarzyły to miejsce z początkiem Kościoła w Polsce – zaznaczają.

Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych, są to Lednica Dziecka, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty, a także letnie rekolekcje i weekendowe spotkania w ciągu roku w ramach Uniwersytetu Wiary.

Tagi:
Lednica

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Homilia abp Adama Szala do Ludzi Pracy

Homilia abp Adama Szala do Ludzi Pracy

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika "Niedziela" na Jasną Górę

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Niedziela nr 37/ 2019

Niedziela nr 37/ 2019

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w...

Misjonarz Afryki

Misjonarz Afryki

135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem