Reklama

Głos z Torunia

Toruń: diecezja toruńska ma ośmiu nowych kapłanów

2016-06-18 15:40

Bożena Sztajner/Niedziela

Jesteście posłani, by być narzędziami pokoju - powiedział bp Andrzej Suski do ośmiu nowych prezbiterów, którzy 18 czerwca w toruńskiej katedrze przyjęli święcenia kapłańskie. W Mszy św. z u dzieleniem sakramentu święceń uczestniczyło ponad stu kapłanów, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni świeccy.

Mszy św. w katedrze toruńskiej przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski, który podkreślił, że tegoroczne święcenia są jubileuszowe. - Po raz 25 ta świątynia jest świadkiem narodzin nowych kapłanów – mówił bp Suski. Pasterz diecezji wskazał, że dzień święceń kapłańskich jest wielkim świętem Kościoła, ponieważ bez kapłaństwa nie byłoby Eucharystii, w której zawiera się całe dobro duchowe Kościoła.

W homilii bp Suski podkreślił, że ci, których Chrystus wybiera na swoich kapłanów mają udział w darze pokoju, który On przynosi całemu światu. Mają nie tylko z tego daru czerpać, a stawać się tymi, którzy ten dar pokoju zaniosą każdemu człowiekowi, do którego Chrystus ich pośle. - Od dziś nie będziecie działać we własnym imieniu, ale w imieniu Chrystusa, który was wybrał, i który was posyła – mówił bp Suski.

Nawiązując do obrzędu namaszczenia dłoni nowych kapłanów bp Suski podkreślił, że namaszcza się te dłonie, by składały ofiarę. Tę ofiarę kapłan ma składać najpierw z samego siebie. - Kapłan ma się ofiarować Panu, ma być do Jego dyspozycji, a raz ofiarowany nie może się wycofać. Daru się przecież nie odbiera. Kapłan składa ofiarę swego życia razem z Chrystusem, a przecież On złożył ofiarę na ołtarzu krzyża i z tą ofiarą posyła swoich kapłanów – powiedział.

Reklama

Bp Suski wspominał kapłanów, którzy oddali swoje życie i nie cofnęli się przed złożeniem tej ofiary, lecz mężnie poszli na swoje Kalwarie. Kapłan jest w stanie to uczynić, ponieważ nie jest sam, a jego siła wypływa ze zjednoczenia z Chrystusem, który udziela potrzebnych darów. - Chrystus udziela swoich darów nie dla samego kapłana, ale dla ludu do którego zostaje posłany; nie dla jego wygody, ale by przynosił owoc; udziela swego daru, by kapłan szedł do wszystkich, do dzieci, młodzieży, dorosłych, chorych, przyjaciół i nieprzyjaciół – podkreślił hierarcha.

Po homilii, podczas obrzędu święceń, diakoni złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi. Następnie wierni modlili się za przyszłych kapłanów litanią do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci do święceń leżeli krzyżem.

Po odśpiewaniu litanii rozpoczął się obrzęd konsekracji. Bp Suski w milczeniu nałożył ręce na głowy diakonów, a po nim uczynili to wszyscy obecni kapłani. Po włożeniu rąk biskup toruński odmówił modlitwę konsekracyjną. Od tego momentu diecezja ma ośmiu nowych kapłanów. Na znak włączenia w Chrystusowe kapłaństwo ich dłonie zostały namaszczone olejem Krzyżma św. Neoprezbiterzy otrzymali także ornaty oraz dary ofiarne, które dzięki ich posłudze będą stawać się Ciałem i Krwią Chrystusa.

Po zakończeniu Eucharystii neoprezbiterzy z rodzicami i proboszczami udali się do Wyższego Seminarium Duchownego na uroczysty obiad. Po obiedzie, w kaplicy seminaryjnej, neoprezbiterzy z rąk bp. Suskiego otrzymali dekrety posyłające ich do pracy duszpasterskiej w parafiach diecezji toruńskiej.

Zwieńczeniem dnia święceń było udzielenie przez nowych kapłanów błogosławieństwa kapłanom, siostrom zakonnym i osobom świeckim posługującym w seminarium oraz klerykom, którzy towarzyszyli im na drodze wzrastania w powołaniu przez lata seminaryjnej formacji.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Bode: potrzebny synod o Europie

2019-11-08 17:25

Vatican News

Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode zaproponował zwołanie synodu europejskiego. W rozmowie z tygodnikiem KirchenZeitung w diecezji Hildesheim podkreślił, że głównym tematem synodu powinno być pytanie, „jak chrześcijanie w tym regionie i w tych czasach mogą wiarygodnie żyć swoją wiarą”. Zwołanie synodu dla Europy wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu uzależnił od wyników tzw. „drogi synodalnej”, która rozpocznie się w Niemczech.

Więcej ...

W Nigerii trwają prześladowania chrześcijan. Egzekucja pastora.

2020-01-24 17:15

Vatican News/AFP

W Nigerii nie ustaje prześladowanie chrześcijan. Niemal każdego dnia terroryści z Państwa Islamskiego, Boko Haram i islamscy pasterze z plemienia Fulani dokonują napadów na chrześcijańskie wioski, gdzie mordują, porywają i okradają ludzi.

Więcej ...

Biskupi Europy o Auschwitz: Nie dla antysemityzmu i manipulowania prawdą dla polityki

2020-01-25 09:28

Wikipedia/Bibi595

Brama wjazdowa do obozu Auschwitz-Birkenau

Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych – czytamy w oświadczeniu, które – w imieniu biskupów Europy – wydało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...