Reklama

Al. Daniel Rynkiewicz

Historyczne wydarzenie na Pomorzu Zachodnim

2016-06-23 11:44

pk / Szczecin / KAI

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił w sobotę 18 czerwca 2016 r. święceń czterem żonatym mężczyznom, którzy zostali diakonami stałymi.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. - Raduje się Kościół szczecińsko-kamieński, albowiem przyjmuje w szeregi sług Słowa Bożego i dzieł miłosierdzia czterech żonatych mężczyzn powierzając im posługę diakona stałego – powiedział.

- Bracia diakoni, gdyby was ktoś pytał, co teraz możecie w Kościele, to odpowiadajcie "służyć Bogu, Kościołowi, człowiekowi. (…) Nie odbieracie niczego posługiwaniu kapłańskiemu. Wręcz dopiero teraz, tam gdzie wy będziecie, nie będzie musiał żaden prezbiter zastępować diakona w tym, co może i powinien czynić diakon. Za to wam dziękuję, bo w ten sposób dopełniacie obrazu Kościoła – zwrócił się do wyświęconych metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Reklama

Nowi diakoni stali na zakończenie liturgii dziękowali biskupom, ale także swoim żonom. - Jesteście dla nas wielką radością i wsparciem. Jesteście odważnymi kobietami, które na wzór żon pierwszych apostołów i diakonów śmiało wyruszają w drogę. To cudowne podróżować razem z wami. Wasze tak na naszą posługę jest naszym wspólnym tak dla Boga - mówił jeden z diakonów stałych Marcin Gajda. Dodał też, że teraz "my będziemy musieli uczyć się diecezji, a diecezja będzie potrzebowała uczyć się też nas".

Diakoni stali będą mogli głosić kazania, udzielać chrztu, komunii św., asystować przy ślubie, ale nie odprawią Mszy św., nie wyspowiadają i nie namaszczą chorych. Wszyscy czterej diakoni stali mają swoje rodziny. W odróżnieniu od księdza nie żyją w celibacie, chyba że decyzję o tym, by zostać diakonem stałym podejmie się, będąc osobą samotną. Wtedy nie może już się ożenić.

Nowi diakoni stali będą posługiwać w swoich parafiach: w Goleniowie, Bielicach, Szczecinie i Bezrzeczu.

Dyrektorem Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jest ks. dr Piotr Gałas. Już rozpoczęła się kolejna edycja formacji przygotowujących do wyjątkowej posługi kolejnych mężczyzn.

Diakonat stały został przywrócony w Kościele podczas Soboru Watykańskiego II. W Polsce biskupi podjęli decyzję o wprowadzeniu diakonatu stałego w 2001 r. Obecnie w Polsce posługuje kilkunastu diakonów stałych.

W numerze 27. na 3 lipca 2016 r. "Kościoła nad Odrą i Bałtykiem" ukaże się wywiad z ks. dr. Piotrem Gałasem na temat diakonatu stałego.

Tagi:
diakonat

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

35-lecie święceń biskupich abp. seniora Stanisława Nowaka

Myśląc z Wyszyńskim

Myśląc z Wyszyńskim

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Żarki: spotkanie o bł. ks. Ludwiku Gietyngierze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem