Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Nowak: owoc działalności kapłańskiej zależy od krzyża

2016-06-29 13:21

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Pięćdziesiąt pięć lat chodzenia z Jezusem i za Jezusem. Jakie to piękne” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 28 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”. 

Podczas Mszy św. za 55 lat kapłaństwa dziękowali Bogu kapłani wyświęceni w 1961 r., m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. inf. Marian Mikołajczyk - wieloletni wikariusz generalny częstochowskiej Kurii, ks. prof. Franciszek Dylus, wykładowca teologii i ks. prof. Jan Związek, wieloletni rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. 

Przed Mszą św. kapłani jubilaci zgromadzili się na dziękczynnej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy redakcyjnej. Adoracji przewodniczył ks. prof. Franciszek Dylus. 

Następnie w homilii podczas dziękczynnej Eucharystii abp senior Stanisław Nowak podkreślił, że „te wszystkie lata służby w kapłaństwie to było szukanie Boga Najwyższej Miłości”. 

Abp senior Stanisław Nowak wskazał na św. Jana Pawła II, który w swoim brewiarzu zawsze nosił słowa św. Teresy z Avila: „Nie trwóż się, nie drżyj, wśród życia dróg, tu wszystko mija, trwa tylko Bóg” – To wielka prawda, że Jezus z nami jest. W szczególny sposób jest z kapłanami i w kapłanach. Jezus jest w naszym działaniu kapłańskim. W kapłaństwie podobieństwo do Jezusa idzie bardzo głęboko i daleko – mówił abp Nowak. 

„Jezus jest jakby rozkorzeniony i rozrośnięty w kapłanie” – kontynuował arcybiskup senior i za św. Janem Pawłem II przypomniał, że „powołanie jest tajemnicą Bożego wybrania”. 

„Klękamy wobec tej tajemnicy, że Bóg nas wybrał, zawołał. Bóg nas pragnął i chciał” – zaznaczył arcybiskup. 

Arcybiskup przypomniał również o wielkim darze Ducha Świętego – Tak jak w Mszy św. Duch Święty jest sprawcą przeistoczenia, tak w święceniach kapłańskich jest sprawcą konsekracji. Kapłaństwo to dzieło Boskie. Tajemnica kapłaństwa wyraża się w komunii Chrystusa z kapłanem – podkreślił abp Nowak. 

Arcybiskup senior, przypominając gest prostracji, leżenia krzyżem na posadzce katedry w czasie święceń, podkreślił, że „ten gest oznacza całkowitą gotowość na podjęcie służby” – Tutaj odnajdujemy najgłębszy sens duchowości kapłańskiej. Jesteśmy dla wiernych jakby posadzką. Trzeba upaść na twarz przed sercem i istotą kapłaństwa – mówił arcybiskup senior i dodał, że „owoc działalności kapłańskiej zależy od krzyża”. 

Odnosząc się do czasu, kiedy kapłan przechodzi na emeryturę, abp Nowak przypomniał, że każdy starszy kapłan będący już trochę poza głównym nurtem pracy duszpasterskiej powinien docenić to, że sprawuje wciąż Eucharystię, powinien znaleźć czas na kontemplację i zanurzyć się bardziej w modlitwie – Już dzisiaj po tylu latach kapłaństwa, gdy towarzyszą nam także cierpienia, krzyż, słabości i choroby trzeba jednak ciągle odkrywać krzyż Pański – mówił abp Nowak. 

„Po tylu latach kapłaństwa odkrywamy „gęstwinę krzyża”, jak pisał św. Jan od krzyża. Kapłan może być szafarzem własnej śmierci. Myśl o zmartwychwstaniu niech nam ciągle towarzyszy. Trzeba również, abyśmy się nieśli wzajemnie i w ten sposób nieśli ludzi i świat. Potrzeba więcej pokory, prostoty i Eucharystii” – zachęcił jubilatów abp Nowak. 

„Trzeba Maryi się zawierzyć” – zakończył arcybiskup senior. 

Jubilaci spotkali się również z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim i bp. seniorem Antonim Długoszem. Udali się również na modlitwę za zmarłych kolegów na cmentarz św. Rocha w Częstochowie. 

Jubilaci otrzymali święcenia kapłańskie w 1961 r. w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z rąk drugiego biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej bp. Zdzisława Golińskiego. 

 

Jubileusz 55-lecia kapłaństwa obchodzą:
Ks. Franciszek Błasik
Ks. Franciszek Dylus
Ks. Józef Franczak
Ks. Marian Jankowski
Ks. Eugeniusz Kołodziejczyk
Ks. Zygmunt Maciążek
Ks. Marian Mikołajczyk
Ks. Jan Osuch
Ks. Edward Płatek
Ks. Ireneusz Skubiś
Ks. Marian Stochniałek
Ks. Henryk Suchos
Ks. Eugeniusz Wieczorek
Ks. Jan Związek  

Tagi:
kapłan jubileusz kapłan

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem