Reklama

Polska

Msza św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

2016-07-02 16:29

Mariusz Książek

Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

„Przychodzimy do Maryi, aby jej zawierzyć sprawy naszej Ojczyzny i Kościoła, a także zbliżającą się pielgrzymkę Ojca Świętego Franciszka do Częstochowy, na Jasną Górę i na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa” - mówił o. Kazimierz Maniecki, definitor Zakonu Paulinów, który 2 lipca w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Mszę św. koncelebrowali m.in. o. Jerzy Tomziński, o. Paweł Przygodzki - sekretarz generalny ojców paulinów, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i publicysta „Niedzieli”, ks. Mariusz Frukacz - redaktor „Niedzieli”, który wygłosił homilię.

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. pracownicy „Niedzieli” na czele z Lidią Dudkiewicz - redaktor naczelną tygodnika, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce.

Reklama

W homilii ks. Mariusz Frukacz, nawiązując do tekstu Ewangelii, podkreślił, że „musimy porzucić nasze stare przyzwyczajenia, aby żyć nowością i mocą Ewangelii”.

Redaktor „Niedzieli” przypomniał, że kiedy św. Jan XXIII został wybrany na Stolicę św. Piotra, media pisały, że jest „papieżem przejściowym”, że pewnie nic nie zmieni, nie naruszy naszych przyzwyczajeń, a tymczasem papież zwołał Sobór Watykański II, bo jak mówił: „Do Kościoła trzeba wpuścić świeżego powietrza”. Byli przeciwnicy tej decyzji papieża, bo nie chcieli ruszać starych bukłaków.

- Musimy być wierni Ewangelii, ale musimy szukać nowych sposobów jej głoszenia. Trzeba ciepłe wygodne kapcie, w których siedzimy przed telewizorem zamienić na czynne świadectwo wiary – kontynuował ks. Frukacz.

Kaznodzieja przypomniał, że „abyśmy mogli być świadkami Chrystusa to musimy na nowo przyjąć Ewangelię do naszych odnowionych serc i porzucić stare bukłaki naszych przyzwyczajeń” - Życie trzeba dostosować do Ewangelii, a nie Ewangelię do naszego stylu życia. Nasze życie powinno być życiem ewangelicznym – mówił kaznodzieja.

„W ciągu 90 lat istnienia tygodnik katolicki „Niedziela” zawsze walczył o to, aby Ewangelię głosić w nowy sposób, ale w wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Także członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka czynią wszystko, by stać się nowymi ludźmi” – zaznaczył ks. Frukacz.

Zwracając się do kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów, ks. Frukacz podkreślił, że „dzisiejsza Ewangelia jest szczególną lekcją życia dla kleryków” – Przychodząc do seminarium musicie porzucić dawny i wygodny styl życia, by w ten sposób przygotować się do służby w kapłaństwie. Owoc waszego kapłaństwa w przyszłości będzie płynął z tajemnicy krzyża, można powiedzieć za św. Janem od Krzyża z „gęstwiny krzyża”.

Mariusz Książek

Spotkanie z o. Jerzym Tomzińskim

„Maryja uczy nas słuchać Jezusa. Dlatego jeśli nam ciężko coś zmienić w naszym życiu, to przyłóżmy ucho do Serca Matki i uczmy się od Niej. W Nazarecie, w czasie zwiastowania wszystko zmieniło się w życiu Maryi, ale powiedziała Bogu: „Oto ja Służebnica Pańska” – kontynuował ks. Frukacz.

„Starajmy się w życiu pełnić wolę Bożą i otwierać odnowione, nowe nasze serca na dar Ewangelii” – zakończył redaktor „Niedzieli”.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.30 odprawiana jest Msza św. w intencji tygodnika katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika. Jest to szczególny dar Jasnej Góry dla „Niedzieli” w 90. rocznicę powstania tygodnika, która obchodzona jest w 2016 r.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na ekumeniczną nutę

2020-01-26 21:15

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

Ekumeniczne kolędowanie na Jasnej Górze zwieńczyło częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Więcej ...

Franciszek: Uczyńmy miejsce dla Słowa Bożego!

2020-01-26 11:27

Marcin Mazur/Episkopat.pl

Dziś po raz pierwszy obchodzona jest Niedziela Słowa Bożego, ogłoszona przez Franciszka w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” i ma ona służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Więcej ...

Kobe Bryant nie żyje

2020-01-26 23:27

wikipedia.org

Nie żyje legendarny koszykarz Kobe Bryant, pięciokrotny mistrz ligi NBA z Los Angeles Lakers (2000-2002, 2009-2010). Według amerykańskiego portalu TZM zginął w niedzielę w katastrofie helikoptera w Kalifornii. Miał 41 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawracajcie się

Wiara

Nawracajcie się

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...