Reklama

Świat

Kard. Koch za pogłębieniem dialogu z ewangelikami na sporne tematy bioetyczne

www.welwowie.pl

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch chciałby pogłębić dialog z Kościołem ewangelickim odnośnie do różnych punktów widzenia na kwestie bioetyczne. Wśród tematów, w których dają o sobie znać „nowe różnice” szwajcarski purpurat wymienił ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz rodzinę, małżeństwo i seksualność przede wszystkim w kontekście debaty o gender.

„Jeśli Kościoły chrześcijańskie Europy nie mogą mówić jednym głosem w centralnych sprawach życia, czyni to głos chrześcijański coraz bardziej słabym”, stwierdził kard. Koch w wywiadzie dla diecezjalnych gazet austriackich.

W ostatnich latach kwestie wiary można było bardziej pogłębić w dialogu ekumenicznym, „ale w dziedzinie etycznej pojawiły się nowe różnice”, zauważył watykański „minister ds. ekumenizmu”. W teologii są oczywiście jeszcze „place budowy” , takie jak pojęcie Kościoła i urzędu, czy Eucharystii. Byłaby tu potrzebna wspólna deklaracja podobna do podpisanej w 1999 roku w kwestii nauki o usprawiedliwieniu, uważa kard. Koch. Jako przykład w tej kwestii podał lokalne starania w USA i Finlandii, gdzie te kwestie są dyskutowane w poszczególnych dialogach tematycznych.

Reklama

We wszelkich dyskusjach trzeba brać pod uwagę, „aby dialogi teologiczne nie nabrały takiego kształtu, że będzie się odnosiło wrażenie akademickiej sofistyki”. Tak się już dzieje, ale ciągle jeszcze za mało, „musi to być bardziej intensywne”, podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady. Dodał, że zgodność teologiczna będzie owocna tylko wówczas, „gdy zostanie przyjęta przez władze kościelne i przez wiernych”, bowiem każdy konsens w ekumenizmie musi zostać zaakceptowany.

Jednocześnie kard. Koch rozwiał spekulacje dotyczące możliwości wizyty papieża Franciszka w Niemczech z okazji Roku Reformacji 2017. Poinformował jedynie, że zgodnie z ustaleniami ze Światową Federacją Luterańską pod koniec października br. papież uda się na okolicznościowe uroczystości jubileuszu Reformacji do Szwecji. Głównym punktem papieskiej wizyty ma być nabożeństwo ekumeniczne 31 października w luterańskim kościele w Lund. Tego dnia Kościoły protestanckie obchodzą Dzień Reformacji. Uroczystości z udziałem przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej zbiegają się w czasie z rozpoczęciem Roku Reformacji, zapoczątkowanej przez Marcina Lutra przed 500 laty.

2016-07-07 16:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prof. Krajewski: Jan Paweł II to wielka postać dialogu międzyreligijnego

TV.Niedziela.pl

- Także w przyszłości Jan Paweł II będzie postrzegany jako wielka postać dialogu międzyreligijnego - ocenia w rozmowie z KAI prof. Stanisław Krajewski. Wyraża nadzieję, że to przesłanie papieża Wojtyły "zostanie naprawdę przyjęte".

Więcej ...

Kard. Burke: odmowa udzielenia komunii niektórym katolickim politykom jest dla nich przysługą

2020-08-11 21:08

BP KEP

Kard. Raymond Burke zwrócił uwagę, że wielu czołowych amerykańskich polityków z Partii Demokratycznej, którzy deklarują, że są katolikami, otwarcie zaprzecza nauce Kościoła w takich kwestiach jak aborcja czy tzw. jednopłciowe małżeństwa. Komentarzy życia politycznego w USA przypominają przed listopadowymi wyborami, że kluczem do sukcesu dla kandydata do prezydenckiego fotela jest przekonanie do siebie większości katolików.

Więcej ...

Niespodzianka dla dzieci

2020-08-12 10:54

archiwum

Z okazji wspomnienia św. Klary – patronki telewizji Wydawnictwo PROMYCZEK z Nowego Sącza, korzystając z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w sieci przygotowało darmowy portal: VOD.PROMYCZEK.PL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT...

Świat

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT...

Transparentna święta

Święci i błogosławieni

Transparentna święta

Służą – strzegą – prowadzą

Wiara

Służą – strzegą – prowadzą

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...