Reklama

Świat

Kard. Koch za pogłębieniem dialogu z ewangelikami na sporne tematy bioetyczne

2016-07-07 16:52

www.welwowie.pl

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch chciałby pogłębić dialog z Kościołem ewangelickim odnośnie do różnych punktów widzenia na kwestie bioetyczne. Wśród tematów, w których dają o sobie znać „nowe różnice” szwajcarski purpurat wymienił ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz rodzinę, małżeństwo i seksualność przede wszystkim w kontekście debaty o gender.

„Jeśli Kościoły chrześcijańskie Europy nie mogą mówić jednym głosem w centralnych sprawach życia, czyni to głos chrześcijański coraz bardziej słabym”, stwierdził kard. Koch w wywiadzie dla diecezjalnych gazet austriackich.

W ostatnich latach kwestie wiary można było bardziej pogłębić w dialogu ekumenicznym, „ale w dziedzinie etycznej pojawiły się nowe różnice”, zauważył watykański „minister ds. ekumenizmu”. W teologii są oczywiście jeszcze „place budowy” , takie jak pojęcie Kościoła i urzędu, czy Eucharystii. Byłaby tu potrzebna wspólna deklaracja podobna do podpisanej w 1999 roku w kwestii nauki o usprawiedliwieniu, uważa kard. Koch. Jako przykład w tej kwestii podał lokalne starania w USA i Finlandii, gdzie te kwestie są dyskutowane w poszczególnych dialogach tematycznych.

Reklama

We wszelkich dyskusjach trzeba brać pod uwagę, „aby dialogi teologiczne nie nabrały takiego kształtu, że będzie się odnosiło wrażenie akademickiej sofistyki”. Tak się już dzieje, ale ciągle jeszcze za mało, „musi to być bardziej intensywne”, podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady. Dodał, że zgodność teologiczna będzie owocna tylko wówczas, „gdy zostanie przyjęta przez władze kościelne i przez wiernych”, bowiem każdy konsens w ekumenizmie musi zostać zaakceptowany.

Jednocześnie kard. Koch rozwiał spekulacje dotyczące możliwości wizyty papieża Franciszka w Niemczech z okazji Roku Reformacji 2017. Poinformował jedynie, że zgodnie z ustaleniami ze Światową Federacją Luterańską pod koniec października br. papież uda się na okolicznościowe uroczystości jubileuszu Reformacji do Szwecji. Głównym punktem papieskiej wizyty ma być nabożeństwo ekumeniczne 31 października w luterańskim kościele w Lund. Tego dnia Kościoły protestanckie obchodzą Dzień Reformacji. Uroczystości z udziałem przedstawicieli Światowej Federacji Luterańskiej zbiegają się w czasie z rozpoczęciem Roku Reformacji, zapoczątkowanej przez Marcina Lutra przed 500 laty.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy możliwy jest dialog z islamem?

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. 16-18

adobe.stock.pl

Papież Franciszek podczas spotkania z Wielkim Imamem z Al-Azhar Ahmedem el-Tayeb

Prowadziłem kiedyś dialog z muzułmaninem, który stwierdził, że możemy rozmawiać na każdy temat – o kulturze, pokoju i wojnie, a nawet o kobietach. Ale dyskusja czysto religijna nie ma sensu – mówi prof. Eugeniusz Sakowicz, teolog i religioznawca, w rozmowie z Katarzyną Woynarowską.

Więcej ...

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko życiu

2020-01-23 16:54

Ivan Kmit/Fotolia

Życie jest największym darem Boga. Szacuje się, że w Polsce po II wojnie światowej dokonano około 40 mln aborcji.

Więcej ...

Abp Depo do dziennikarzy: Nie można sprywatyzować prawdy

2020-01-25 10:16

Maciej Orman

– Wiara przemienia się w misję, która daje do zrozumienia, że nie można sprywatyzować prawdy – powiedział 25 stycznia w święto Nawrócenia św. Pawła, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Mszy św. w intencji dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...