Reklama

Polska

Komunikat abp. Wacława Depo w związku ze śmiercią abp. Zygmunta Zimowskiego

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Przewielebni Księża, Czcigodne Osoby życia konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie,

W miniony wtorek, tuż przed północą, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Arcybiskup Zygmunt Zimowski, biskup senior Diecezji Radomskiej, który do końca swych ziemskich dni pełnił posługę Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Od dwóch lat sam zmagał się z chorobą nowotworową, dając nam wszystkim niezwykłe świadectwo zawierzenia i ufności Bogu oraz chrześcijańskiego wymiaru cierpienia przeżywanego w głębokim zjednoczeniu z Tajemnicą Krzyża Chrystusowego.

Nie sposób nie przywołać szczególnie silnych związków Księdza Arcybiskupa Zimowskiego z Kościołem Częstochowskim. Przez siedem lat pełnił urząd biskupa Diecezji Radomskiej, będąc tym samym sufraganem Metropolity Częstochowskiego. Wyrazem tej metropolitalnej jedności było choćby wspólne celebrowanie jasnogórskich uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – patronki naszej prowincji kościelnej. Na Jasną Górę często pielgrzymował, ilekroć w ostatnich latach przebywał w Polsce, by tam powierzać Matce Najświętszej swoją posługę u boku kolejnych Następców Świętego Piotra, a w czasie choroby szukać umocnienia i siły. We wtorek Zmarły Pasterz zostanie pochowany w katedrze radomskiej, w kaplicy poświęconej właśnie Matce Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Wielkim honorem i wyróżnieniem dla Kościoła Częstochowskiego była ubiegłoroczna koronacja wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym na Makowym Wzgórzu w Praszce. Ksiądz Arcybiskup Zygmunt chętnie przyjął naszą prośbę o przewodniczenie tej uroczystości, choć sam wówczas był już bardzo osłabiony i wyniszczony chorobą. Ten akt czci wobec Matki Bożej z Kalwarii, wzywaną jako Matkę Bolesną, Współcierpiącą, dokonywany przez tego, który sam na swych barkach mężnie niósł krzyż cierpienia, nabierał bez wątpienia głębokiego sensu.

Jako Kościół Częstochowski pragniemy naszą modlitwą wyrazić Bogu Wszechmogącemu uwielbienie i wdzięczność za życie i posługę Księdza Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego dla Kościoła Świętego, zarówno w wymiarze powszechnym, jako Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Chorych i Duszpasterstwa Służby Zdrowia, ale także Kościoła w Polsce, któremu służył w różnych rolach w ramach Konferencji Episkopatu Polski, nade wszystko jednak jako oddanego pasterza Diecezji Radomskiej, współpracującego ofiarnie w ramach Metropolii Częstochowskiej. W najbliższą niedzielę, 17 lipca, o godzinie 11:00 w kościele sanktuaryjnym pw. Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, przed obrazem Matki Bożej, którą uroczyście ozdobił papieskimi koronami drogi nam Zmarły, sprawowana będzie Msza Święta za Świętej Pamięci Księdza Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, jako wyraz naszej wdzięczności za wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem przez Jego życie, posługę i niezwykłe świadectwo cierpienia. Zapraszam duchowieństwo, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych do udziału w tej uroczystej Eucharystii, której będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Senior Stanisław Nowak, którego sufraganem był Ksiądz Arcybiskup Zimowski.

Wszystkich kapłanów proszę również, aby do modlitwy powszechnej podczas wszystkich Mszy Świętych w najbliższą niedzielę dodać specjalne wezwanie za Świętej Pamięci Księdza Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, a wszystkich diecezjan proszę o pamięć o Zmarłym w swych prywatnych modlitwach.

Reklama

+++++++

Boże, Ty obdarzyłeś biskupią godnością swojego sługę Arcybiskupa Zygmunta i dałeś mu udział w kapłaństwie Apostołów, włącz go na wieki do ich społeczności. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

2016-07-15 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

2020-05-26 10:40

kyasarin/pixabay.com

W lublinieckim szpitalu po godzinie 8.00 odszedł do domu Ojca śp. o. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog, ekumenista, znawca teologii prawosławnej, współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL.

Więcej ...

Kościół musi być przeźroczysty

2020-05-29 20:38

Agnieszka Bugała

Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski podczas Forum Młodych w listopadzie 2019 r. we Wrocławiu

O tym, dlaczego wystąpił w filmie braci Sekielskich i co dalej z oczyszczaniem Kościoła z ks. Tadeuszem Isakowiczem – Zaleskim rozmawia Agnieszka Bugała

Więcej ...

Zaproszenie do Kalwarii

2020-05-29 21:56

Biuro Prasowe Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

- Prosiliśmy Boga o opiekę i ocalenie, chciejmy mu także podziękować. Przybądźcie na Kalwarię – kustosz sanktuarium zachęca do modlitwy u Matki Bożej Kalwaryjskiej i korzystania z sakramentu pokuty i Eucharystii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

81 lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska

Święci i błogosławieni

81 lat temu zmarła św. Urszula Ledóchowska

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna