Reklama

Świat

Albania: Kościół czeka na dwa ważne wydarzenia

Archiwum Kościoła nad Odrą i Bałtykiem

Kościół katolicki w Albanii oczekuje w tym roku na dwa ważne wydarzenia: 4 września zostanie ogłoszona świętą bł. Matka Teresa z Kalkuty, a następnie 5 listopada w Szkodrze na północy kraju odbędzie się beatyfikacja 38 miejscowych męczenników. Są to Vinçenc Prennushi - arcybiskup Durrës i 37 innych osób, zabitych za wiarę w latach 1945-74, w okresie komunistycznego reżymu Envera Hoxhy.

„Są oni perłą nie tylko dla naszego Kościoła katolickiego w Albanii, ale też dla całego świata. To tylko niektórzy z tak wielu zabitych w okresie komunistycznym z nienawiści do Kościoła i wiary katolickiej" - powiedział w Radiu Watykańskim arcybiskup Szkodry Angelo Massafra.

Przypomniał, że abp Prennushi - ordynariusz Durrës - trafił wkrótce po wojnie do więzienia i zmarł tam w następstwie licznych tortur. Wśród przyszłych błogosławionych są też inny biskup - Frano Gjini, a także jezuici, franciszkanie, księża diecezjalni oraz ludzie świeccy: trzech mężczyzn i jedna kobieta. Byli oni różnej narodowości: głównie Albańczycy, ale też dwóch Niemców, włoski jezuita i kilku księży pochodzących z Chorwacji.

"Misjonarze i Kościół w Albanii dali heroiczne świadectwo miłości do Chrystusa. Dyktator Hoxha usiłował przekonać abp. Prennushiego i innych do utworzenia Kościoła narodowego, podporządkowanego reżymowi komunistycznemu, nie utrzymującego łączności z papieżem, a jednak Kościół katolicki w Albanii nigdy nie odłączył się od Rzymu! A przed śmiercią wielu rozstrzeliwanych wołało: «Niech żyje Chrystus Król! Niech żyje papież! Niech żyje Albania»” – powiedział abp Massafra.

Reklama

Jednym z dwóch wspomnianych przezeń niemieckich kapłanów-męczenników był pochodzący ze Śląska Opolskiego ks. Alfons Tracki. Ze względu na znajomość języków słowiańskich przełożeni wysłali go na Bałkany. Pod niemiecką okupacją uratował wielu Albańczyków.

Niemal natychmiast po wyzwoleniu Albanii spod okupacji włoskiej a następnie niemieckiej miejscowi komuniści, pozostający pod wielkimi wpływami Stalina, rozpętali wielką kampanię antyreligijną, chociaż formalnie konstytucja kraju zapewniała wolność wyznania. Już w 1950 wymuszono na biskupach katolickich podpisanie porozumienia z państwem, które de facto pozbawiało ich możliwości utrzymywania więzi ze Stolicą Apostolską, chociaż formalnie uznawało papieża za głowę Kościoła. W 1967, pod wpływem chińskiej rewolucji kulturalnej, w całym kraju przeprowadzono podobny proces, a E. Hoxha ogłosił Albanię oficjalnie pierwszym na świecie państwem ateistycznym, w którym wszelka religia została zakazana a za jej nawet ukryte wyznawanie groziły surowe kary, łącznie z rozstrzelaniem. Zamknięto bądź zniszczono prawie 2,2 tys. świątyń chrześcijańskich i muzułmańskich, uwięziono i zamordowano tysiące ludzi: duchownych i świeckich. Taki stan rzeczy trwał do początku lat dziewięćdziesiątych, gdy w kraju obalono komunizm i rozpoczął się proces demokratyzacji życia.

2016-07-16 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Ma tki Bożej Częstochowskiej po parafiach w Polsce

2020-03-31 14:49

Niedziela Ogólnopolska 14/2020, str. 18-20

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Samochód-kaplica, którym podróżowała Matka Boża w Obrazie Nawiedzenia. Człuchów, 29 października 1961 r.

Pewnie o tym nie wiedział, ale swoim duszpasterskim projektem wyruszenia jasnogórskiej Hodegetrii w pielgrzymkę po ziemi ojczystej przywrócił najstarszą tradycję związaną z pierwszą ikoną Matki Bożej Wskazującej Drogę – z przesławną Hodegetrią czczoną w stolicy Bizancjum, w Konstantynopolu. I zgodnie z tą tradycją wszedł na drogę znaczoną cudami.

Więcej ...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z Jasnej Góry

2020-03-30 13:51

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Transmisje liturgii Triduum Paschalnego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przeprowadzi Telewizja Polska. Liturgie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczną się o godz. 18.00. Transmisje na antenie Programu 1TVP.

Więcej ...

Gorzów rok po śmierci papieża

2020-04-03 21:32

Archiwum Aspektów /br. Paweł Gondek OFM Cap/

Jak Gorzów upamiętnił Jana Pawła II rok po jego odejściu do Domu Ojca? Zapraszamy do naszej "Aspektowej" fotorelacji z 2 kwietnia 2006 roku.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Polska

Prymas Polski wydał szczegółowe rozporządzenie ws....

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Jasna Góra

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110...

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Wiara

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa...

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

Aktualności

Franciszek do Polaków: zawierzcie siebie Bożemu...

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Kościół

TVP zapowiada transmisje liturgii Triduum Paschalnego z...

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Kościół

Włochy: epidemia, która trwa ponad 40 lat…

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Franciszek

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Kościół

Apel kard. Dziwisza: Zapalmy świece w oknach i zjednoczmy...

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje