Reklama

Polska

Uroczystości żałobne abp. Zygmunta Zimowskiego

Mariusz Książek/Niedziela

Kościół radomski żegna abpa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, byłego biskupa radomskiego oraz współpracownika trzech papieży. Mszy świętej żałobnej w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu przewodniczył i homilię wygłosił jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który na koniec uroczystości udzielił specjalnego błogosławieństwa papieskiego.

Witając wiernych biskup radomski Henryk Tomasik powiedział, że z wiarą w Boże miłosierdzie modlimy się o miejsce w niebie dla księdza abpa Zygmunta Zimowskiego. - Otaczamy ołtarz katedralny, ten sam, który został ufundowany przez księdza arcybiskupa. Na ołtarzu Zbawiciela chcemy złożyć naszą modlitwę błagalną o dar Bożego miłosierdzia:

Homilię wygłosił jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. - Abp Zimowski zmarł, to znaczy, że żyje. To jedna z prawd wiary, która spada nam z nieba. Przez wiele lat abp Zimowski był nosicielem Boga. Trochę mu zazdroszczę, bo ja ciągle muszę wszystkiego się domyślać, a on już wszystko wie. Nie potrzebuje czytać katechizmu, który opracowywał z kardynałem, a późniejszym papieżem Benedyktem, bo on już wszystko wie. Ja natomiast ciągle muszę się zmagać ze sobą, ze swoim ciałem, zapierać się samego siebie, chodzić do spowiedzi, karmić się Bogiem, starać się, by dusza mi się nie przeziębiła, a on już wszystko wie. To ja muszę często zadawać pytanie, co robić, aby osiągnąć życie wieczne, jak żyć Ewangelią bez kompromisów - mówił abp Krajewski.

Dalej tłumaczył, że w logice świata każdy czas jest nie na miejscu, by umierać w szpitalu, na promenadzie w Nicei, w Turcji. - Zdaję sobie sprawę, że kiedy przyjdzie czas na mnie, Bóg może powiedzieć: Konrad, ja ciebie nie znam. Tego się boję. Jak to możliwe, przecież byłem ochrzczony, karmiłem się Bogiem. Byłem biskupem, jałmużnikiem, pracowałem w Watykanie i Ty mnie nie znasz. Moim zadaniem na ziemie i każdego z nas jest pełnić wolę Boga. I to jest klucz do życia wiecznego - mówił dalej jałmużnik papieski.

W imieniu pracowników służby zdrowia na koniec Mszy św. przemówiła dr Jadwiga Kazana z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. - Dziękujemy Bogu za osobę abpa Zygmunta Zimowskiego. Inspirowały nas słowa "Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć”, które były mottem abpa. Zygmunta. Te słowa są nam bliskie, pielęgniarkom i wszystkim pracownikom służby zdrowia. Zawsze był blisko nas. Doceniał naszą pracę i podkreślał wagę odpowiedzialności za chorego. Był zawsze z nami w okazji Światowego Dnia Chorego – powiedziała dr Jadwiga Kazana.

Reklama

Mariusz Książek/Niedziela


W imieniu władz samorządowych głos zabrał Marian Niemirski, starosta przysuski. - Pragnę dzisiaj powiedzieć, że zmarły był naszym przyjacielem. Odszedł, by pełnić wieczną posługę u Boga. Wierzyłem, że stanie się coś niezwykłego i ten cichy człowiek stanie do nowej misji, ale Bóg zdecydował inaczej. Odszedł zostawiając smutek i ból. Był samorządowcem w gronie dostojników kościelnych. Zawsze, kiedy mógł, był z nami. Był naszym mistrzem - mówił starosta Niemirski.

Do Radomia przybyli m.in: abp Wacław Depo, bp Marian Rojek, bp Paweł Socha i bp Marian Buczek z Ukrainy. Byli też pracownicy Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia: ks. Jean-Marie Mate Musivi Mupendawatu, ks. Piotr Supierz - kapelan ks. abpa Zimowskiego, ks. Dariusz Giers. Przybyli też: abp Edward Nowak i ks. Krzysztof Nykiel - obaj z Rzymu. Przebył również ks. Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary.

Natomiast we wtorek 19 lipca o godz. 11.00 celebrowana będzie Msza św. pogrzebowa w katedrze. W koncelebrze będzie uczestniczyło ok. 100 księży biskupów. Będą goście z Włoch, przedstawiciele KEP oraz samorządowcy. Prezydenta RP będzie reprezentowała Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii. Swój udział zapowiedział również marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Transmisję na żywo przeprowadzą TVP1, TV Dami i Radio Plus Radom. O godzinie 10.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne do rozpoczęcia Mszy św.

Ciało biskupa-seniora diecezji radomskiej spocznie w katedrze. Będzie to drugi biskup radomski - po biskupie Janie Chrapku, który zostanie pochowany w kościele katedralnym. W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej została przygotowana pod posadzką specjalna nisza grobowa.

Transmisję z uroczystości żałobnych przeprowadziło Radio Plus Radom.

2016-07-18 21:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba żegnają swojego duszpasterza - abp. Zygmunta Zimowskiego

Bożena Sztajner/Niedziela

Rycerze Kolumba w Polsce żegnają swojego duszpasterza abp. Zygmunta Zimowskiego, który zmarł dzisiaj w nocy w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Miał 67 lat. Od dwóch lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Więcej ...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27
Prezydent RP Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...