Reklama

episkopat.news
bł. Frassati

Relikwie bł. Frassatiego będą wystawione od soboty w Krakowie

2016-07-21 10:54

bko/ agz/PAP

Relikwie bł. Piera Giorgia Frassatiego, patrona młodzieży, zostaną wystawione w sobotę w bazylice oo. dominikanów w Krakowie. Pielgrzymi będą mogli się przy nich modlić do końca lipca.
Trumna z relikwiami znajdzie się w prezbiterium zabytkowego kościoła Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej. To tam w 1977 r. kard. Karol Wojtyła nazwał Frassatiego patronem młodzieży akademickiej. Jan Paweł II beatyfikował Frassatiego w 1990 r.

„Prosta konstrukcja, na której trumna się znajdzie, jest już przygotowana w świątyni” – powiedział PAP Marcin Ciba, konserwator i kustosz u dominikanów.

Prywatna modlitwa przy relikwiach błogosławionego możliwa będzie przez cały dzień, poza godzinami liturgii, a grupy zorganizowane będą się modlić w czasie godziny miłosierdzia – od 15 do 16. Dominikanie przygotowali też w krużgankach klasztoru wystawę poświęconą Frassatiemu. Zapraszają również do kapitularza klasztoru, gdzie codziennie o godz. 16 odbywać się mają spotkania grupy Przyjaciele Piera Giorgia Frassatiego.

Reklama

Relikwie Frassatiego są peregrynowane w Polsce przed ŚDM. Były już m.in. w Poznaniu, Warszawie, Lublinie. Towarzyszyły wcześniejszym edycjom ŚDM, m.in. w 2008 r. w Sydney w Australii. Pier Giorgio Frassati urodził się 6 kwietnia 1901 r. w Turynie. Jego ojcem był Alfredo Frassati, dziennikarz i polityk, właściciel i wieloletni szef dziennika "La Stampa", senator Królestwa Włoch i Republiki Włoskiej.

Jako nastolatek, w czasie pierwszej wojny światowej Pier Giorgio wysyłał swoje oszczędności żołnierzom. Po maturze wybrał studia na inżynierii górniczej na politechnice w Turynie, ponieważ chciał pracować u boku górników. W czasie studiów rozpoczął działalność w katolickich organizacjach, m.in. w Akcji Katolickiej, angażując się w niesienie pomocy najbiedniejszym.

W 1922 r. wstąpił do III zakonu św. Dominika. Często oddawał potrzebującym swoje pieniądze. Prawdopodobnie w czasie swej pracy dobroczynnej wśród biednych zaraził się polio. Zmarł na tę chorobę 4 lipca 1925 r. w wieku 24 lat. Przed beatyfikacją w 1990 r. okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi. Frassati jest patronem młodzieży, studentów, zwłaszcza mających problem z nauką, orędownikiem w wielu trudnych sprawach.

Tagi:
relikwie ŚDM w Krakowie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem