Reklama

BOŻENA SZTAJNER

1200 harcerzy z ZHR będzie pomagało w Krakowie jako wolontariusze

2016-07-25 20:59

www.pope2016.com

W poniedziałek wieczorem członkowie ZHR zaangażowani jako wolontariat w trakcie ŚDM 2016 zebrali się na zlocie zorganizowanym na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkanie harcerzy rozpoczął okolicznościowy apel. Po nim na Skałkach Twardowskiego harcerze wezmą udział w ognisku. W zlocie uczestniczy ogółem półtora tysiąca harcerzy.

"ZHR już od kilkudziesięciu lat angażuje się podczas przyjazdów papieża i pielgrzymek w Białą Służbę, nazywaną tak oczywiście od koloru stroju Ojca Świętego. To jest służba wyjątkowa w swoim rodzaju" - powiedział PAP szef Centrum Medialnego Zlotu ZHR na ŚDM, przewodnik Tomasz Rompalski.

Podkreślił, że ZHR będzie największą formacją zabezpieczenia medycznego, poza pogotowiem ratunkowym, podczas ŚDM. Związek wystawi w ramach Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR) 250 patroli pieszych i punktów medycznych, w których będzie pracować 1000 wolontariuszy.

Reklama

"Będą tam pracować przeszkoleni w ramach naszych wewnętrznych kursów, które prowadziliśmy od półtora roku, ratownicy oraz sanitariusze. Będzie to pomoc przedmedyczna tj. potrafimy zrobić wszystko, co jest niezbędne przed przyjazdem karetki pogotowia. Sądzę, że najczęściej będziemy musieli interweniować w mniej poważnych przypadkach, takich jak drobne urazy kończyn czy omdlenia. Ale oczywiście jesteśmy też przygotowani na poważniejszą pomoc" - dodał.

Harcerze będą obecni w ponad 40 miejscach w Krakowie i w okolicach. "HOPR będzie we wszystkich miejscach Światowych Dni Młodzieży" - dodał Rompalski.

Drugą służbą harcerską podczas ŚDM będą patrole porządkowe, do których trafi 200 osób. Będą oni zabezpieczać m.in. uroczystości na Błoniach i Brzegach, trasę Drogi Krzyżowej.

Wśród wolontariuszy ZHR podczas ŚDM będzie też ok. 100 harcerzy z Wielkiej Brytanii, Litwy i Ukrainy z rodzin o polskich korzeniach.

"Kręcą mnie takie rzeczy, lubię pomagać ludziom. Wiadomo, że w tłumie dużo się dzieje, zdarzają się wypadki. Warto, żeby służby medycznej było jak najwięcej, żeby było bezpiecznie. To też wynika trochę z moich zainteresowań, na co dzień jestem w ogólniaku w klasie biol-chem. Mam już zdany kurs kpp czyli kwalifikowana pierwsza pomoc. Kieruję już dzięki temu własnym patrolem" - powiedział PAP 18-letni harcerz ZHR, Wojciech Pszczoliński z Gdańska, który ma już za sobą udział w Białej Służbie podczas kanonizacji Jana Pawła II w Watykanie.

Dla 17-letniej Zuzanny Kubowicz z Zakopanego, udział w wolontariacie podczas ŚDM, to przede wszystkim wielkie przeżycie religijne. "Spotyka się tu bardzo wielu ludzi, którzy chcą poczuć to samo, jeżeli chodzi o Boga. Chciałabym tu w Krakowie poczuć siłę wspólnej modlitwy. Mam nadzieję, że pomoc, której będę udzielać jeszcze bardziej wzmocni te pozytywne doświadczenia związane z wiarą" - wyjaśniła.

Niecodzienne wydarzenie członkowie ZHR szykują na wtorek rano. Harcerze złożą specjalnie przygotowaną plakietkę zlotową (wykonane z materiału logo zlotu przyszywane do munduru harcerskiego - PAP) przy tablicy pamiątkowej Jana Pawła II na Zakrzówku, która znajduje się pod wodą na głębokości około ośmiu metrów. Nurkowanie ma potrwać ok. 20-30 minut.

"Podobna akcja została przeprowadzona w 2011 r. kiedy miał miejsce Zlot Stulecia Harcerstwa - wtedy składaliśmy kwiaty przy tablicy upamiętniającej Jana Pawła II. Teraz komenda zlotu wpadła na pomysł, żeby ogłosić harc, czyli wyzwanie dla harcerzy, polegające na zanurkowaniu oraz umieszczeniu plakietki zlotu przy tablicy. Zgłosiło się pięciu harcerzy, którzy mają doświadczenie w profesjonalnym nurkowaniu" - wyjaśnił Rompalski.

ZHR będzie zaangażowany w pomoc w ramach ŚDM do 2 sierpnia. "Dzień wcześniej na Rynku Głównym w Krakowie będzie Godzina W i obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Zorganizujemy flash mob, ale nie chciałbym teraz zdradzać więcej szczegółów tej akcji" - nadmienił Rompalski.

ZHR zrzesza w całym kraju ok. 16 tysięcy osób

Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w 1985 r. w Rzymie. Poprzednie ŚDM to Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Dotychczas odbyło 13 ogólnoświatowych zlotów na różnych kontynentach. Kraków jest 14. miejscem Światowych Dni Młodzieży. (PAP)

rop/ pz/

Tagi:
harcerze ŚDM w Krakowie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Generał Salezjanów w Łodzi

Generał Salezjanów w Łodzi

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem