Reklama

GRAZIAKO

Częstochowa

Zmarł ks. Janusz Rosłanowski, gorliwy duszpasterz głuchych

2016-08-11 15:08

Ks. Mariusz Frukacz

W wieku 46 lat zmarł w środę 10 sierpnia w Katowicach ks. Janusz Rosłanowski, kapłan archidiecezji częstochowskiej, wieloletni Diecezjalny Duszpasterz Głuchych i dyrektor Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń” w archidiecezji częstochowskiej.

Ks. Janusz Rosłanowski urodził się 5 grudnia 1970 r. w Opolu. Szkołę Podstawową ukończył w Kluczborku. W latach 1986 - 90 był alumnem Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, gdzie również zdał egzamin maturalny. W Niższym Seminarium Duchownym zaangażował się w działalność Sodalicji Mariańskiej i współtworzył koło Rycerstwa Niepokalanej.

Następnie w latach 1990-1997 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Już jako kleryk zaangażował się w duszpasterstwo głuchych, współpracując z ks. prał. Henrykiem Bąbińskim. Opanował w bardzo dobrym stopniu język migowy i zgromadził wokół siebie grupę kleryków, którzy zaangażowali w duszpasterstwo głuchych. Był inicjatorem i założycielem czasopisma „Bratnia Dłoń” dotyczącego problematyki duszpasterstwa głuchych.

Reklama

Studia filozoficzno-teologiczne ukończył napisaniem pracy magisterskiej z zakresu historii Kościoła, pod kierunkiem Ks. prof. dra hab. Jana Związka na temat: „Duszpasterstwo Głuchoniemych w Archidiecezji Częstochowskiej w latach 1952-1997”. Praktykę duszpasterską przed święceniami kapłańskimi odbył w parafii pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny 17 maja 1997 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej w Kalei (1997-2000), Św. Walentego w Konopiskach (2000-2002), Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie (2002-2003), Św. Antoniego Padewskiego w Częstochowie (2003-2005), M. B. Częstochowskiej w Częstochowie (2006-2007), Św. Stanisława BM w Starym Cykarzewie (2007 -2013) oraz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju. W okresie od 2005 r. do 2006 r. ze względu na zły stan zdrowia przebywał na urlopie zdrowotnym i pomagał w parafii Św. Stanisława BM w Częstochowie. Od 2015 r. mieszkał i pomagał jako rezydent w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach.

Niemal całe swoje życie kapłańskie poświęcił ludziom głuchym. Od 2000 r. był Diecezjalnym Duszpasterzem Głuchych, także od 2001 r. był dyrektor Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym „Bratnia Dłoń”. Następnie w latach 2003-2005 ks. Rosłanowski był duszpasterzem niewidomych.

Tagi:
śmierć

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Marszałek senatu w Częstochowie

Marszałek senatu w Częstochowie

Bitwa pod Małogoszczem

Bitwa pod Małogoszczem

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w...

Wrocławskie uroczystości 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę i Międzynarodowego Dnia Sybiraka

Wrocławskie uroczystości 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na...

Inauguracja projektu remontu poaugustiańskiego klasztoru w Żaganiu

Inauguracja projektu remontu poaugustiańskiego klasztoru w Żaganiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem