Reklama

Polska

Ludźmierz: tysiące osób na Pasterce Maryjnej

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Pomimo niepewnej pogody i niskiej temperatury w Pasterce Maryjnej z 14 na 15 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów, którzy bardzo licznie korzystali z sakramentu pojednania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Pasterce Maryjnej przewodniczył bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. - To szczególna noc, noc pojednania, noc światła. Ten czas to także wielkie dziękczynienie za dar Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i za inne łaski, którymi Bóg nas obdarza - mówił bp Szkodoń. Hierarcha prosił m.in. o modlitwę w intencji chorych dzieci w Szpitalu dla Dzieci w krakowskim Prokocimiu.

Eucharystię współcelebrowali duchowni, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Byli też obecni księża z dekanatu nowotarskiego i innych parafii archidiecezji krakowskiej. Msza św. była sprawowana przy ołtarzu polowym, przy którym w 1997 r. modlitwie różańcowej przewodniczył papież Jan Paweł II. Ołtarz jest obecnie remontowany, powstaje przy nim kaplica św. Jana Pawła II. Górale w asyście młodych gaździn przynieśli do ołtarza w uroczystej procesji kopię figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. Wszystkim za liczną obecność w Ludźmierzu podziękował ks. Jerzy Filek, kustosz sanktuarium Królowej Podhala. Liturgię uświetniła kapela regionalna. Pątnicy pozostawali także na modlitwie przed figurą Królowej Podhala w bazylice mniejszej. Na zakończenie nocnych uroczystości bp Szkodoń poświęcił bukiety kwiatów przyniesione przez pielgrzymów. Jak zawsze Pasterkę Maryjną poprzedziła gala finałowa XXIV Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. W tym roku pracą jury przewodniczyła Wanda Czubernatowa, znana i ceniona poetka podhalańska, dobra znajoma ks. prof. Tischnera. Jury musiało ocenić blisko 430 prac.

W kategorii literackiej nie przyznano I miejsca. II miejsce zajął Jan Biela z Myślenic za wiersz "Cud – próba racjonalizacji", ex aequo III miejsce przyznano Katarzynie Banaszak z Milton (Kanada) za wiersz "Nie umiem Cię kochać" i Jerzemu Marii Kiersztynowi z Zubrzycy Górnej za wiersz "Ogień świętego Wendelina". Wyróżnienia otrzymał Tadeusz Zawadowski ze Zduńskiej Woli za wiersz "W górach" oraz Maria Teodora Pikuła z Lublina za wiersz "Sekret wiejskiego proboszcza" (wyróżnienie kustosza sanktuarium MBL). W kategorii gwarowej I nagrodę zdobyła Izabela Zającówna z Raby Wyżnej za wiersz "Świynty Miłosierny", II nagrodę otrzymał Krzysztof Kokot z Nowego Targu za wiersz "Szukom cie duszo", a III nagrodę odebrała Joanna Słodyczka z Raby Wyżnej za wiersz "Strowa". Zofii Roj Mrozickiej z Zakopanego za wiersz "Praojcowie" przyznano wyróżnienie. Sylwetki laureatów, którzy przedstawiali swoje wiersze, przedstawiała Stanisława Staszel Trebunia, a nagrodzonym gratulowali podhalańscy samorządowcy Władysław Tylka i Grzegorz Watycha. Ostatnim, miłym akcentem konkursu było wręczenie medalu dla zasłużonych powiatu nowotarskiego dla Ewy Iwulskiej, prezesa ZP w Ludźmierzu, która od początku zawiaduje konkursem. Głównej sumie odpustowej, która rozpocznie się o godz. 11.30, będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-08-15 11:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dobro ocalone i zachowane

Marian Florek/Niedziela

W lgockiej parafii pw. św. Klemensa 11 maja br. obchodzono uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Łaskawej (Lgockiej) i 250-lecia konsekracji świątyni.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...