Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: uroczystość Wniebowzięcia NMP

B. Sztajner

Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze trwają główne uroczystości Wniebowzięcia NMP. To jeden z największych odpustów przeżywanych w Sanktuarium. Na to święto wędrują do Częstochowy dziesiątki tysięcy pątników. Głównym punktem dnia była uroczysta Suma, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na Szczycie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Uroczystość zakończy wieczorny Apel z udziałem Kompani Honorowej Wojska Polskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiejszy dzień odpustowy rozpoczęła poranna Msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek, które przyszły na Jasną Górę z Warszawy. Przewodniczył jej bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy arch. warszawskiej. - To spotkanie dwóch stolic – stolicy państwa polskiego i stolicy duchowej narodu – mówił bp Jarecki. Zachęcał stołecznych pątników, by jak najwięcej zaczerpnęli z „logiki Jasnej Góry”. - Jeżeli to się stanie, to stolica państwa Warszawa będzie lepiej służyć całemu narodowi - mówił bp Jarecki.

Obejrzyj film: Polska jest darem Boga!

W kazaniu o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podkreślił, że „Wniebowzięcie nie jest dziełem przypadku, to owoc poddania się Maryi Bogu we wszystkim”. - Dla nas taka postawa nie jest czymś łatwym, bo dać jakąś część swego życia Bogu, coś zrobić dla Boga, np. służąc braciom, poświęcając się dla innych, to rozumiemy, to pochwalamy, a nawet tym się potrafimy szczycić. Ale totalnie, całkowicie powiedzieć, że jestem do twojej dyspozycji, to nie przechodzi nam łatwo przez gardło, a już w czynach, w praktyce życia, bardzo różnie – mówił paulin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypominając niedawną wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze i jego „przepiękny duchowy obraz Maryi”, który dał Polakom, kaznodzieja zachęcał byśmy wciąż „na nowo odkrywali ten często zapominany służebny rys chrześcijaństwa”, którego wzorem jest uniżona Maryja.

Główna Suma odpustowa rozpoczęła się na szczycie jasnogórskim o godz. 11.00.

Słowa powitania wypowiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Przypomniał, że w Sanktuarium przed 25 laty z Janem Pawłem II odbywały się VI Światowe Dni Młodzieży. - Maryjo Królowo Polski, Maria Regina Mundi, spraw byśmy z tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który był wtedy zapalony w naszym narodzie, w krajach Europy wschodu i zachodu nigdy nie zagasł. Niech to co ziemskie, małe i niezgodne z Bożym prawem, z Dekalogiem, z Ewangelią, to co niszczy w nas i w naszym społeczeństwie ducha wiary, uczciwości, szacunku i zgody, odpowiedzialności za czyny i słowa, nie rozbija jedności wołania Abba Ojcze!” – modlił się pauliński generał.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

W kazaniu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski mówił, że „Polska jest darem, dla którego warto podjąć spór o zwycięstwo prawdy i o przyszłość”.

- Od chrztu chrześcijaństwo i polskość idą w parze – przypomniał abp Depo. Zauważył, że trwający w różnych wymiarach spór o prawdę historyczną jest sporem o przyszłość ojczystego domu. „Polska jest darem Boga ojczystego domu, kultury, wiary i języka. Dlatego warto i trzeba o nią się spierać. Ale w takim sporze nie chodzi o kłótnię i pokonanie przeciwnika, ale chodzi przede wszystkim o zwycięstwo prawdy i o przyszłość Ojczyzny” – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że „w czasach globalizmu i kryzysu wartości wszyscy jesteśmy wezwani do podjęcia walki o prymat Boga i wiary, która jest poręką dóbr których się spodziewamy i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi”.

Uczestniczący w uroczystościach bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski zauważył, że przeżywane niedawno światowe dni młodzieży i te sprzed 25 lat, które były w Częstochowie, są dla nas nie tylko wielką łaską, ale nade wszystko zadaniem. - Bóg obdarza po to, abyśmy przyjmując dar rozradowali się a potem żyli nim i także nieśli go innym, bo Kościół przecież jest misyjny i nie tylko w wymiarze misji w dalekich krajach, ale misyjny tu, u nas – powiedział bp Miziński. W głównych uroczystościach Wniebowzięcia wzięło udział ponad 100 tys. wiernych, przybyłych głównie w pielgrzymkach pieszych. Tegoroczny odpust jest dziękczynieniem za światowe dni młodzieży i chrzest Polski.

Od 10 kwietnia do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyły 133. pielgrzymki piesze. Wędrowało w nich 85 tys. osób. Zwiększyła się liczba pielgrzymów na rowerach, przyjechały 104. pielgrzymki rowerowe, a w nich 6, 3 tys. osób. W 11. pielgrzymkach biegowych dotarło 270 osób. Przed samą uroczystością Wniebowzięcia, w dniach od 1 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 52. piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 65 tys. 300 osób.

Reklama

W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło w sumie 12 tys. 500 osób. Były to: 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza (5 tys. 700 osób), 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (4 tys. 200 osób), Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej (1 tys. 500 osób), 25. Pielgrzymka Niepełnosprawnych (700 osób), 33. Praska Pielgrzymka Rodzin (400 osób).

Najliczniejsze - jak dotychczas - w tym roku piesze pielgrzymki to: z liczbą 8 tys. wiernych 36. Pielgrzymka Krakowska i 38. Pielgrzymka Radomska, w której przyszło 6 tys. 257 osób.

Najdłuższą trasę przeszły tradycyjnie grupy z Łukęcina, 640 km w 20 dni i pielgrzymka kaszubska, wyruszająca z Helu, która podążała 19 dni przemierzając 634 km.

Tegoroczne pielgrzymowanie było wielkim dziękczynieniem za 1050-lecie Chrztu Polski, wizytę papieża Franciszka oraz za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze i spotkanie młodych w Krakowie. Pątnicy uczyli się także jak w życiu realizować uczynki miłosierdzia. Prosili o nowy zapał ewangelizacyjny i o pokój na świecie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-08-15 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieski jałmużnik pieszo dotarł na Jasną Górę - zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy

facebook.com/Erzbischof konrad k

Na Jasnej Górze zbliża się kolejny „szczyt” pielgrzymkowy. Na przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej do sanktuarium przybywają tysiące pątników, głównie z metropolii łódzkiej, częstochowskiej i ze Śląska. Nie brakuje także grup rowerowych i biegowych a nawet pielgrzymów na rolkach. Wraz z łódzkimi pątnikami pieszo przyszedł na Jasną Górę abp Konrad Krajewski, papieski jałmużnik.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous