Reklama

Polska

Bp Czaja do pielgrzymów: musimy spotykać się w wierze

Bożena Sztajner/Niedziela

„Zanim pójdziemy głosić Jezusa w misji ad gentes, to najpierw musimy się spotykać w wierze” – powiedział bp Andrzej Czaja do pielgrzymów 15 sierpnia w Kamieniu Śląskim. W tegorocznej jubileuszowej 40. pieszej pielgrzymce opolskiej na Jasną Górę idzie ponad 1300 osób.

Zdaniem kaznodziei, u podstaw hymnu uwielbienia „Magnificat”, które sprawia, że Bóg króluje w sercu Maryi odtąd już stale, jest spotkanie. „Pierwsze spotkanie Maryi z Elżbietą spowodowało, że poruszyło się dzieciątko w jej łonie. Taki jest owoc spotkania człowieka z człowiekiem, coś się porusza, coś się budzi. Duch Święty wypełnia spotkanie, jeśli się spotyka dwóch ludzi wierzących w Boga” – zaznaczył.

Opolski biskup nawiązał też do listu św. Pawła do Rzymian, w którym apostoł pisze, że wszyscy chrześcijanie mają szczególny charyzmat budującego spotkania w wierze. „Spotykają się ludzie i dzielą Bogiem, którego w sobie mają. Boży Duch działa. Kształtuje się wspólnota radości, pokoju i miłości. Tego doświadczyliśmy w czasie Dni w Diecezjach oraz w Krakowie. Chciejmy to doświadczenie budowania Bożego świata pośród nas rozwijać” – zachęcał.

Bp Czaja był pod wrażeniem, że w czasie różnych spotkań z młodzieżą z całego świata, ludzie odkrywali wielki potencjał dobra w sobie. „Ten Boży świat, który jest w nas od chrztu został poruszony. Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak prosto zobaczyć, doświadczyć, przeżywać Boga obecnego pośród nas. Ale trzeba pójść z pośpiechem, bez ociągania do Boga i drugiego człowieka!” – wzywał.

„My chrześcijanie – mówił bp Czaja – musimy umieć się dzielić wiarą i przeżywać ją tak, aby odkrywać Boga, doświadczać Go, Nim się rozradować, z Niego zaczerpnąć pokój. Papież wyraźnie powiedział, że to możliwe, tylko trzeba zostawić kanapę i ekran telefonów, komputerów, etc. Spotkanie prawdziwe nie znosi szyby. Trzeba wyjść i spotkać się, usiąść razem. Tu jest ważny każdy szczegół, spojrzenie, dotyk, uśmiech, słowo. Tego nie przekażemy na nośnikach. Widzieć przez szybę, to nie jest to samo!” – podkreślił.

Ordynariusz diecezji opolskiej przestrzegał, aby zdobycze techniki nie zniewalały użytkowników poprzez niewłaściwe korzystanie z nich, ale im służyły. „Kiedy przesiadujemy całymi dniami przed tymi ekranami, to wchodzimy coraz bardziej w świat wirtualny, a pozostawiamy realny. Coraz gorzej widzimy, coraz słabszy jest kontakt z człowiekiem żyjącym tuż obok, nieraz ze współmałżonkiem, dzieckiem, rodzicem” – stwierdził.

Reklama

„A kanapa też ma służyć, bo odpocząć trzeba” – przyznał hierarcha. „Nie możemy jednak dopuścić do tego, by kanapa pielęgnowała wygodny styl życia, wygodnictwo, które nas zatrzyma i zamknie na drugiego człowieka. W spotkaniu z drugim dzieją się rzeczy wielkie!” – zaznaczył.

Jubileuszowej 40. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę towarzyszy hasło „Od źródeł chrztu i miłosierdzia do nowego życia”. Tematyka jest połączeniem myśli przewodniej programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2016 „Nowe życie w Chrystusie” z Jubileuszem 1050-lecie Chrztu Polski oraz Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia.

Piesza Pielgrzymka Opolska składa się z kilku strumieni. 14 sierpnia pątnicy wyruszyli z Nysy, 15 sierpnia z Opola, Raciborza i Głubczyc, a 16 sierpnia z Kluczborka.

26 grup pątników spotka się w Częstochowie w sobotę 20 sierpnia, gdzie o godz. 11.00 wraz z bp. Andrzejem Czają będą dziękować podczas uroczystej Mszy św. na błoniach przed jasnogórskim szczytem. Transmisji będzie można posłuchać na falach diecezjalnego Radia Doxa.

Szczegółowe informacje oraz relacje i zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej: www.pielgrzymka-opolska.pl

2016-08-16 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Góra Kalwaria: do Santiago de Compostela i z powrotem - samotnie przeszła 7 tys. km

Andrzej Kotowski

Idąc pieszo do Santiago de Compostela i z powrotem, pokonała ponad 7700 km, mijając po drodze 10 państw. Zajęło jej to ponad rok. Miłosława Koszałka, wróciła do swojej rodzinnej miejscowości - Góry Kalwarii na Mazowszu, skąd przed laty do Rzymu pielgrzymował ojciec Stanisław Papczyński - założyciel Marianów, który spoczywa w podwarszawskim sanktuarium.

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Więcej ...

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko