Reklama

Polska

Prezydent Duda spotkał się z Janem X, prawosławnym Patriarchą Antiochii

2016-08-17 19:43

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotkał się 17 sierpnia w Pałacu Prezydenckim z Janem X, prawosławnym patriarchą Antiochii i Całego Wschodu, przebywającym w naszym kraju z wizytą oficjalną. W spotkaniu z patriarchą i członkami jego delegacji uczestniczyli ponadto Małgorzata Sadurska - szef Kancelarii Prezydenta RP i Wojciech Kolarski - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Tematem rozmowy prezydenta RP i patriarchy była m.in. sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Libanie i Syrii, gdzie z uwagi na toczący się konflikt zbrojny wielu chrześcijan, stojąc w obliczu zagrożenia, rozważa możliwość opuszczenia swojej ojczyzny.

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie staje się coraz trudniejsza i wielu z nich zmuszonych zostaje do emigracji ze względu na trwające konflikty i terroryzm islamski. W ostatnich latach wojna w Iraku i Syrii spowodowała ich masową ucieczkę.

W trakcie spotkania prezydent podkreślił, że państwo polskie popiera międzynarodowe inicjatywy na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii, dostrzegając potrzebę wznowienia rozmów w Genewie. Dodał też, że rozwiązanie sytuacji w Syrii możliwe jest jedynie na drodze politycznego dialogu. Wszelkie międzynarodowe inicjatywy dotyczące przyszłości Syrii muszą uwzględniać ścisłą współpracę z samymi Syryjczykami, którzy powinni samodzielnie zadecydować o swojej przyszłości.

Reklama

Andrzej Duda podtrzymał też deklarację gotowości niesienia pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, powołując się na przykłady zaangażowania państwa polskiego w pomoc humanitarną świadczoną w miejscu toczącego się konfliktu.

Prawosławny patriarcha Wielkiego Bożego Grodu Antiochii, Syrii, Arabii, Cylicji, Iberii i Mezopotamii oraz całego Wschodu Jan (Juhanna; Jazidżi) X przebywa w Polsce w dniach 16-22 sierpnia na zaproszenie prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski, Sawy. Jest to jego pierwsza wizyta w naszym kraju i odbywa się w dwa miesiące po Soborze Wszechprawosławnym na Krecie, w którym Kościół Antiochii nie uczestniczył, a z kolei Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny Polski nigdy nie miał wątpliwości co do swego udziału w nim.

W pierwszym dniu swego pobytu w Polsce patriarcha m.in. otrzymał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Podczas wizyty w Polsce towarzyszą mu antiocheński metropolita Wysp Brytyjskich Sylwan (Oner) i biskup Zabadani - Konstanty (Kajjal). Zapowiadając przyjazd gości z Antiochii Patriarchat zaznaczył, że przedstawią oni w Polsce troski Kościoła Antiochii i całego Bliskiego Wschodu „w obecnych warunkach“ ze wszystkimi jego wyzwaniami i trudnościami.

***

Patriarcha Jan X urodził się w 1955 w Mor Marita koło Latakii w Syrii. W 1978 ukończył Prawosławny Instytut Teologiczny im. św. Jana Damasceńskiego w Balamandzie (Liban). W 1981 uzyskał dyplom konserwatorium w Salonikach (Grecja) ze specjalnością "muzyka bizantyńska", po czym wykładał liturgikę w Balamandzie; w latach 1988-91 i 2001-05 był dziekanem swego dawnego Instytutu.

Jeszcze we wczesnej młodości brał czynny udział w życiu swej parafii, m.in. uczył miejscową młodzież śpiewu bizantyńskiego. W 1979 otrzymał święcenia diakonatu a w 1983 został wyświęcony na kapłana eparchii (diecezji) laodycejskiej. W latach 1993-2005 był przełożonym klasztoru stauropigialnego (tzn. podlegającego bezpośrednio patriarsze a nie miejscowemu biskupowi) św. Jerzego w al-Hunajra w Syrii, przyczyniając się do odnowy tej rozproszonej wówczas historycznej wspólnoty zakonnej. W okresie 2001-03 stał na czele klasztoru w Balamandzie.

24 stycznia 1995 przyjął sakrę jako biskup Nasaru i pomocniczy Patriarchatu Antiocheńskiego. W 2008 Synod Patriarszy mianował go metropolitą Europy Zachodniej z siedzibą w Paryżu Od 2010 nosił tytuł metropolity europejskiego) i stałym członkiem Świętego Synodu. Po śmierci patriarchy Ignacego IV (5 grudnia 2012) biskupi wybrali 17 grudnia 2012 metropolitę Jana na nowego zwierzchnika prastarego Kościoła Antiocheńskiego. Nowy patriarcha odbył dwie intronizacje w 2013: 10 lutego - w swej siedzibie w Damaszku i w tydzień później w Bejrucie.

Patriarchat Antiocheński zajmuje trzecie miejsce na historycznej liście światowego prawosławia: po Konstantynopolu i Aleksandrii, a przed Jerozolimą i pozostałymi Kościołami.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze środowiskami żydowskimi

2020-01-09 07:22

KPRP

W Pałacu Prezydenckim odbyło się 8 stycznia coroczne świąteczne spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami środowisk żydowskich.

Więcej ...

Niemcy: demonstracja w Monachium przeciwko Drodze Synodalnej

2020-01-19 17:38

Omnidom 999/pl.wikipedia.org

Z inicjatywy świeckich katolików odbył się w Monachium protest przeciwko zainicjowanemu przez Kościół katolicki tego kraju procesowi Drogi Synodalnej. Zaplanowany na dwa lata proces – dialog na temat przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech - ma na celu reformy wewnętrzne. Pierwsze spotkanie tego zgromadzenia planowane jest w dniach 30 stycznia - 1 lutego 2020 we Frankfurcie.

Więcej ...

Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

2020-01-20 09:59

Agnieszka Marek

Abp Marek Jędraszewski i ks. prof. Waldemar Cisło

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Sport

Dawid Kubacki znów najlepszy!

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Wiara

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają

Kościół

Włamanie na plebanii. Policja i proboszcz ostrzegają