Reklama

Jasna Góra

32 tys. pielgrzymów pieszych na uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej

2016-08-26 09:39

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Na dzisiejszą uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę w kolejnej dużej grupie pielgrzymkowej dotarło 32 tys. pątników. Od 16 do 25 sierpnia przyszło prawie 90 kompani pieszych a także 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach. Podobnie jak w pierwszej połowie sierpnia, tak i teraz pielgrzymki były czasem dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży i wizytę papieża Franciszka oraz chrzest Polski. W Roku Miłosierdzia stanowiły refleksję nad postawą miłosierdzia, do której nieustannie zachęca Ojciec Święty. Pątnicy pamiętali w drodze o ofiarach i poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi we Włoszech. Błagali również o pokój na świecie.

Oprócz głównych tematów związanych z aktualnymi wydarzeniami w Kościele i świecie pielgrzymi odkrywali na nowo sens osobistego zawierzenia się Matce Bożej Królowej Polski, przygotowując się do odnowienia Aktu, który dziś w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej wypowiedziany zostanie we wszystkich polskich parafiach. - Zawierzać się Maryi, to świadomie przeżywać z Nią wszystkie chwile życia, podkreśliły pątniczki z Łodzi. Ks. Paweł Kutynia, przewodnik pielgrzymki pabianickiej podkreśla, że celem pielgrzymki jest odnowienie czyli takie spojrzenie na Maryję, „by Ona stała się nauczycielką i Tą która poprowadzi człowieka do Bożej rzeczywistości, do swego Syna”.

Przybywające na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymki piesze to na ogół mniejsze grupy dekanalne czy parafialne z metropolii częstochowskiej i łódzkiej. Wyjątek stanowią cztery pielgrzymki diecezjalne: tarnowska, łódzka, opolska i gliwicka oraz wyruszająca z Warszawy Pielgrzymka Pomocników Matki Kościoła. - Nieważny jest ból, zmęczenie, ważne, że przychodzimy do Niej, do Maryi, i że jesteśmy razem we wspólnocie Kościoła, który jest naszym domem – powiedziała pani Anna z Kłobucka. - Pielgrzymka jest czymś wspaniałym, idę trzydziesty siódmy raz i są to moje najpiękniejsze chwile w życiu – dodała inna pątniczka.

Pielgrzymi wciąż podkreślają wielką gościnność w drodze, to jak przyjmują ich gospodarze, którzy czynią to „z otwartym sercem, czym chata bogata i ofiarują wszystko co mogą, ale, co najważniejsze, wspólnie się modlą”. Pani Katarzyna ze Zduńskiej Woli zapewniła, że „wszystkie intencje i wdzięczność za wspaniałe przyjęcie pielgrzymi przynieśli do Jasnogórskiej Pani”.

Reklama

W jubileuszowym roku obchodów Chrztu Polski pielgrzymki są czasem dziękowania za łaskę wiary i przypomnieniem o wielkim darze sakramentu chrztu. - Te wszystkie wydarzenia są bardzo ważne, ale z racji tego, że byliśmy na Światowych Dniach Młodzieży i jako młodzi ludzie bardzo to przeżywaliśmy więc pielgrzymka była pięknym zwieńczeniem tego – powiedziała Jola z Łodzi.

Wśród pielgrzymów są i tacy, dla których są to już kolejne w tym roku, rekolekcje w drodze. - Byliśmy tu już z pielgrzymką pieszą z Sosnowca z Włochami podczas Światowych Dni Młodzieży, potem przyszliśmy na spotkanie z papieżem Franciszkiem, teraz więc jesteśmy tu już po raz trzeci, pełni szczęścia i radości – powiedziała Krystyna z Sosnowca.

Pątnicy przekonują, że warto wybrać się w drogę. - Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, to wspaniałe rekolekcje, które trzeba przeżyć, choć fizycznie można się zmęczyć, to psychicznie odpoczywa się bardzo i niesamowicie wzmacnia duchowo – powiedział przedstawiciel pielgrzymki sosnowieckiej.

Do odprawiających rekolekcje w drodze na Jasnej Górze dołączali duchowi pielgrzymi i ci, którzy z różnych względów nie mogli wyruszyć. Pani Teresa, która przyjechała ze Zduńskiej Woli podkreśla, że przybywa do Matki, na Jej imieniny, by oddać Jej pokłon i całe swoje serce. – Wchodzimy tu razem z pieszymi pątnikami i to jest dla nas wielkim przeżyciem. Oni idą w naszych intencjach, my wspieramy ich naszą modlitwą i razem tutaj wszyscy się jednoczymy, jesteśmy jedną rodziną – powiedziała pani Teresa. Wśród intencji niesionych przez pątników było także wołanie o pokój. - Bardzo modliliśmy o zgodę między narodami, o zaprzestanie walk religijnych, żeby nie było wojen, po prostu o pokój - powiedział Andrzej Sulla z Wieruszowa.

Bp Andrzej Czaja, który przyszedł z kompanią opolską nawiązując do tegorocznego hasła pielgrzymki „Od źródeł Chrztu i Miłosierdzia do nowego życia”, podkreślił, że „mamy podążać do nowego życia, do życia w pełni, do życia wiecznego. Pragniemy tego życia, a swoim pielgrzymowaniem pokazaliście, że to nowe życie chcecie już tutaj rozwijać na ziemi, myśląc o życiu w wieczności – mówił w kazaniu ordynariusz opolski. Dodał, że „papież Franciszek na ten rozwój nowego życia w naszej codzienności dał nam bardzo cenne i konkretne wskazania. Mamy być siewcami nadziei, której jest dziś nie tylko w szerokim świecie, ale i w naszych parafiach niedostatek wielki, której bardzo brakuje w naszych rodzinach, w naszych sercach”.

Uczestnicy pieszych pielgrzymek pamiętali i nadal to czynią o poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech. Ks. Zygmunt Ogórek, przewodnik grupy 12-tej tarnowskiej pielgrzymki zapewnił, że pątnicy zawsze niosą ze sobą „wszystkie ważne dla człowieka sprawy”.

- Wiadomo, że na pielgrzymce mamy ograniczony dostęp do mediów, ale kiedy tylko dowiedzieliśmy się o tej tragedii rozpoczęliśmy naszą modlitwę – powiedział ks. Przewodnik. Podkreślił, że ludziom, którzy w takiej tragedii zawsze bardzo ucierpią, potrzeba pomocy duchowej i materialnej, by umieli podźwignąć się z takiej tragedii. - Natura człowieka jest duchowa i cielesna i potrzeba teraz konkretnego czynu. Potrzeba także, może niewielkiej z naszego punktu widzenia, pomocy materialnej, by widzieli, że nie są sami, że się z nimi solidaryzujemy - powiedział ks. Przewodnik.

Najliczniejszymi pieszymi pielgrzymkami minionych 10 dni były: - 34. Pielgrzymka Tarnowska z liczbą 8,465 tys. osób, - 40. Piesza Pielgrzymka Opolska, w której przyszło 2,960 tys. pątników, - 91. Pielgrzymka Łódzka -2 tys. Osób i - 370. Ślubowana Pielgrzymka Gliwicka, w której dotarło 1,327 tys. wiernych.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry ogółem, od 10 kwietnia br., czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 222 pieszych pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 118 tysięcy osób. Dane powyższe odnoszą się do osób zgłoszonych organizatorowi do udziału w danej pielgrzymce. Praktyka pokazuje, że na sam dzień wejścia pieszej pielgrzymki przyjeżdżają na Jasną Górę także pątnicy wcześniej nie zgłoszeni.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bądź dobry jak św. Mikołaj!

2019-12-06 09:42

Anna Majowicz

Biskup Jacek Kiciński nauczył dzieci wierszyka

Odpust w parafii św. Mikołaja w Pęgowie

Więcej ...

Abp Depo: Bądźmy współpracownikami Ducha Świętego na drogach jedności

2020-01-21 21:48

Bożena Sztajner/Niedziela

– Bądźmy życzliwi. Bądźmy współpracownikami Ducha Świętego na drogach jedności, aby światło Chrystusa zajaśniało w nas na świadectwo innym – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 21 stycznia przewodniczył w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie Mszy św. o jedność chrześcijan. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, rozpoczęła częstochowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Więcej ...

Ludźmierz: przy sanktuarium powstaną nowe budynki dla pielgrzymów i parafian

2020-01-22 09:15

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Jadłodajnia na 100 osób, sala multimedialna, klasztor dla sióstr posługujących w parafii - to nowe obiekty, które powstaną przy sanktuarium w Ludźmierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra