Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: z udziałem 60 tys. pielgrzymów odpust ku czci Matki Bożej

2016-08-26 14:31

Bożena Sztajner/Niedziela

Do stylu życia chrześcijańskiego na wzór Maryi wezwał na Jasnej Górze Prymas Polski. Z udziałem ok. 60 tys. pielgrzymów i polskich biskupów w Sanktuarium odbyły się główne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczny odpust upływa na ponownym oddaniu Królowej Polski w duchu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zawierzenie wypowiadane jest w polskich parafiach w kraju i na emigracji.

Abp Wojciech Polak podkreślał, że po koronacji Maryi złotymi koronami teraz przyszedł czas by dekorować Ją ewangelicznym życiem. - To życie to działanie nie w nienawiści i lęku, nie w oskarżaniu się i wyrzucaniu jedni drugim, ale w miłości i bliskości, o czym przypomina nam także Rok Miłosierdzia – mówił Prymas Polski. Przypomniał, że „miłosierdzie ma oczy, aby widzieć, uszy, aby słyszeć, ręce, by pomagać, okazywać się, jak Maryja, ludźmi prostego i otwartego serca”.

Wskazując na Jasnogórską Matkę kaznodzieja podkreślił, że „dzisiejsza uroczystość to kolejna okazja, by się do Niej zwrócić”. - To szansa, aby szukając u Niej wstawiennictwa przed Bogiem, uwierzyć w ożywczą siłę Jej życia, wpatrzeć się w Jej sposób postępowania i zaczerpnąć coś z Jej mocy dla naszego życia i postępowania – mówił abp Polak.

Przypominając słowa papieża Franciszka, „żebyśmy pamiętali, że tak naprawdę to na niewiele się zda przejście między dziejami przed i po Chrystusie, jeżeli zostanie jedynie datą w kronikach historii. Na niewiele się zda nasze świętowanie kolejnych rocznic chrztu, jeżeli zatrzymamy się tylko na wdzięcznym wspomnieniu przeszłości”, ks. Prymas zachęcał do pójścia za wzorem Maryi i życia tak, jak Ona żyła.

Reklama

Podczas Sumy odpustowej dokonano kolejnego aktu zawierzenia Jasnogórskiej Maryi. Słowa oddania narodu i każdego z nas w opiekę Królowej Polski wypowiadane są dziś także w parafiach. - To ważne dla świadomości nowych pokoleń – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Nie wystarczy raz na sto lat powiedzieć jakiś akt zawierzenia, trzeba przypominać i czynić to w tej nadziei, że każde przypomnienie stanowi jakiś wyrzut sumienia i jakąś inspirację do większego wysiłku – zauważył metropolita poznański.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że dzisiejsza modlitwa jest także wołaniem za tych, którzy teraz cierpią szczególnie. - W te słowa modlitewnego zawierzenia włączamy także wszystkich poszkodowanych i cierpiących na skutek trzęsienia ziemi we Włoszech i wszystkich cierpiących na skutek zamachów terrorystycznych na całym świecie – mówił paulin. Przypomniał, że „jak ojcowie nasi poprzez wieki, tak również i my, w duchu wiary i zawierzenia, stajemy na nowo na Świętej Górze naszego narodu, na górze łaski i nadziei, na Jasnej Górze, aby kolejny już raz powierzyć Bożej Matce nas samych i całą Polskę”.

Główną Sumę odpustową celebrowaną o 11.00 na jasnogórskim szczycie z udziałem kilkunastu polskich biskupów poprzedziła modlitwa dziękczynna w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Na program obchodów uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa, o 16.15 Różaniec, o godz. 18.30 procesja eucharystyczna a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Święto zakończy uroczysty Apel Jasnogórski.

Na dzisiejszy odpust na Jasną Górę w prawie 90 pielgrzymkach pieszych dotarło 32 tys. pątników. Przybyło 10 grup rowerowych i pielgrzymka na rolkach. Wierni przygotowując się do odnowienia dziś Aktu z 3 maja tego roku w 1050. rocznicę chrztu Polski odkrywali w drodze na nowo sens osobistego zawierzenia się Matce Bożej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Odpust ku czci Matki Bożej

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rok 2019 czasem modlitwy o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

2019-12-31 10:38

ARCHIWUM

Na Jasnej Górze w 2019 r. trwała nie tylko szczególna modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, ale i spotkania w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”.

Więcej ...

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga

2020-01-24 19:38

Wikipedia

Każde dziecko jest bezcennym i świętym darem Boga - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przemawiając podczas 47. Marszu dla Życia w Waszyngtonie.

Więcej ...

Sandomierz: uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu

2020-01-25 19:52

pl.wikipedia.pl

Konferencja naukowa z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego złożyły się na uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, która odbyła się 25 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...