Reklama

doglimages/fotolia.com

Zaskakujący pomysł Anny Zalewskiej: szachy od pierwszej klasy

2016-09-13 08:25

Z naszych informacji wynika, że w 2019 r. do szkół ponadpodstawowych trafią dwa skumulowane roczniki: 352 tys. i 370 tys. uczniów po gimnazjum i szkole podstawowej. To dużo, ale kiedyś już bywały takie roczniki - uspokajała minister edukacji narodowej Anna Zalewska rozmowie z Krzysztofem Skowrońskim na antenie TVP Info.

Gimnazja zaczęły wygaszać się same. Będą miały pięć lat, aby zmienić się w szkoły podstawowe - dodała.

Anna Zalewska pytana, czy nie boi się, że straci stanowisko w związku pogłoskami o restrukturyzacją w rządzie, stwierdziła, że nie czuje się zagrożona. Przekonywała, że kontynuuje prace nad reformą oświaty, ponieważ chce, aby „edukacja była międzyresortowa”.

Pytana o zapowiedzianą przez PiS likwidację gimnazjów, przekonywała, że tego wymaga sytuacja.

Reklama

Gimnazja zaczęły wygaszać się same. Większość spośród nich powstało w szkołach podstawowych, po to, aby uczniowie uczyli się w tych samych grupach rówieśniczych. Trzeba będzie po prostu zmienić szyld. Budujemy nowoczesną szkołę na miarę XXI wieku, odpowiadając na wyzwania cywilizacyjne. Jednocześnie pamiętając, że trzeba łączyć nowoczesność z tradycją. Dlatego już do pierwszych klas szkoły podstawowej wprowadzimy grę w szachy – mówiła minister.

Zalewska przekonywała, że najważniejszy jest uczeń. Jej zdaniem licea mają dobrze przygotowywać do późniejszych studiów.

Będą inne podstawy programowe. W 2017 r. pojawią się tylko trzy nowe roczniki: 1 klasa szkoły podstawowej, 4 klasa szkoły podstawowej i 7 klasa szkoły podstawowej. To jest najtrudniejsze: połączyć stare z nowym. Tym bardziej, że wcześniejszy system absolutnie nie zauważał szkolnictwa zawodowego - podkreśliła.

Minister zapowiedziała, że zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa przedstawiająca rządowy projekt zmian w oświacie. Znajdą się tam także projekty zmian w programie nauczania.

Zalewska przekonywała także, że nie ma obaw w związku z tym, że w 2019 r. do szkół ponadpodstawowych trafią aż dwa roczniki uczniów.

Z naszych informacji wynika, że będą liczyły 352 tys. i 370 tys. uczniów po gimnazjum i szkole podstawowej. To dużo, ale kiedyś już bywały takie roczniki - zapewniła.

Tagi:
szkoła edukacja

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem