Reklama

Polska

Bp Ryś: po ŚDM musimy pomnożyć doświadczenie wiary i powszechności Kościoła

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Światowe Dni Młodzieży przyniosły młodym Polakom doświadczenia wiary i powszechności Kościoła – powiedział KAI bp Grzegorz Ryś. Jego zdaniem te dary muszą ulec pomnożeniu. Podczas rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji mówił o perspektywach duszpasterskich rysujących się po lipcowym wydarzeniu.

Bp Ryś mówił, że to co wydarzyło się w Polsce było działaniem Bożym, które przyniosło wiele dobra, któremu teraz należy pomóc wzrastać. Wśród darów, jakie przyniosły nam Światowe Dni Młodzieży wymienił przede wszystkim doświadczenie żywej wiary i powszechności Kościoła.

Odnosząc się do przypowieści o talentach bp Ryś wskazywał w rozmowie z KAI, że można coś zachować tylko wtedy, kiedy się to pomnaża. "Istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy bez przerwy tylko oglądać zdjęcia z ŚDM. Wtedy zabiorą nam to, co nam się wydaje, że mamy" – przestrzegł.

Reklama

Tym, co dostał Kościół w Polsce, zwłaszcza młodzi tutejsi katolicy, to doświadczenie wiary – "skupione na osobie Pana Jezusa, w modlitwie, w liturgii, słowie, sakramencie pokuty" – ocenił bp Ryś. Przypomniał, że podczas ŚDM były momenty, kiedy milion ludzi trwało w skupieniu i w absolutnej ciszy. "To jest pokazanie, że można się odważyć na taką propozycję dla młodzieży – nie mówić im o adoracji tylko ich zaprosić do adoracji" – zwraca uwagę bp Ryś.

Drugim wielkim darem lipcowego wydarzenia było doświadczenie powszechnego wymiaru Kościoła, stąd, zdaniem biskupa, obecna narracja naszego Kościoła powinna być uzupełniona o ten wymiar.

"Ciągle mówimy o naszym, lokalnym Kościele ze wszystkimi jego atutami, tymczasem młodzi ucieszyli się tym, że wcale nie są na świecie jakąś samotną wyspą, tylko że mają wielu rówieśników, z którymi do tej pory utrzymują kontakt" – powiedział bp Ryś. Jego zdaniem kontakty zawarte podczas ŚDM będą trwały i rozwijały się, nie tylko wirtualnie. "To będzie na pewno pierwsza rzecz, która będzie pomnożona" – ocenił.

Reklama

Cennym owocem spotkania młodzieży ze wszystkich kontynentów było też uświadomienie sobie przez młodych tego, że współtworzą Kościół, oraz, że jest to Kościół, który papież opisuje używając trzech słów: bliskość, towarzyszenie, włączanie. "Po ŚDM nikt nie będzie debatował czy ten model Kościoła działa, bo jest oczywiste, że tak" – podkreśla bp Ryś.

Zdaniem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji niezwykle istotne jest aby to, co przeżyli uczestnicy ŚDM "pracowało" w nich coraz mocniej a w efekcie – aby wyszli do swoich rówieśników i przyprowadzili ich do Kościoła.

"To będą osoby, przed którymi będzie niewątpliwie dłuższa droga owego towarzyszenia i włączania, dłuższa i wymagająca innej wrażliwości. Ale to jest absolutnie możliwe" – stwierdził bp Ryś.

Przestrzegł przy tym przed wyciąganiem zbyt prostych wniosków dodając, że nie ma powodu ani do hurraoptymizm ani do malkontenctwa. "Trzeba rozeznawać, a to rozeznawanie musi być jednak lokalne: każda diecezja, musi patrzeć spokojnie na liczby, odpowiedzieć na pytanie kto i dlaczego się zaangażował a kto nie. Na takie pytania nie ma jednej odpowiedzi" – twierdzi krakowski biskup pomocniczy.

A na koniec zaznacza: "Trzeba zrobić wiele, byśmy jako biskupi byli bliżej naszych księży. Trzeba położyć duży nacisk na ewangelizację naszego środowiska".

2016-10-04 16:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: młodzi chodzą do kościoła, ale co wiedzą o Bogu?

Episkopat.pl

W mojej archidiecezji prawie połowa młodych ludzi chodzi regularnie do kościoła. Co ci ludzie jednak wiedzą o Bogu? Czy znają Go? – powiedział 24 października metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w watykańskim Biurze Prasowym. Był on jednym z pięciu uczestników briefingu, jaki codziennie odbywa się w przerwie Synodu Biskupów i który prowadził dyrektor Biura Greg Burke.

Więcej ...

Agatka leci do Stanów! Walczymy dalej...

2021-12-03 12:45

Archiwum rodziny

Udało nam się dotrzeć Dr Andrew Changa - specjalisty zajmującego się od 20 lat tylko guzami mózgu u dzieci, który zdecydował się PRZYJĄĆ AGATĘ NATYCHMIAST! Jego Klinika - California Protons Therapy Center w San Diego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do protonoterapii a co najważniejsze - tam Agata będzie mogła nadal być poddana hospitalizacji z niezbędnymi lekami - czytamy w informacjach udostępnionych przez rodzinę.

Więcej ...

Pamiętają o proboszczu

2021-12-03 20:47
Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Monika Jaworska

Anna Hyski wspomina zmarłego wujka księdza.

Wspomnienia, wystawa i koncert złożyły się spotkanie poświęcone śp. ks. prał. Alojzemu Zubrowi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Kościół

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i...

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Zdrowie

Dziecko uratowane przed aborcją w Białymstoku

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Wiadomości

Jestem do dyspozycji Pana Boga

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Polska

7-letnie życie i guz mózgu - uratuj z nami Agatkę!

Pięć rad Jezusa na Adwent

Wiara

Pięć rad Jezusa na Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Wiara

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!