Reklama

Polska

Przygotowania do obchodów 90. Światowego Dnia Misyjnego

Archiwum s. Marietty

S. Marietta z archidiecezji częstochowskiej na misjach w Ghanie

Ponad milion dolarów wsparcia dla Kościoła misyjnego przekazało Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce, w ramach projektów finansowanych w 2016 r. Tę i inne formy pomocy misjom podsumowały Papieskie Dzieła Misyjne w przededniu obchodów 90. Światowego Dnia Misyjnego.

Przedstawienie owoców tegorocznej działalności oraz zapowiedź zbliżającego się 90. Światowego Dnia Misyjnego były tematem konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. 90. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w niedzielę, 23 października pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”.

- Skoro dziękujemy Opatrzności Bożej za chrzest Polski i chrzest każdego z nas, to równocześnie chcemy sobie uświadomić, że przez chrzest zostaliśmy wszczepieni w Kościół i w jego misję – powiedział w rozmowie z KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Zapowiedział, że przy okazji tegorocznych obchodów zostanie uruchomiony projekt „Misyjny budzik”, którego nazwa nawiązuje do zadania Papieskich Dzieł Misyjnych, jakim jest budzenie w społeczeństwie świadomości misyjnej, przekładającej się na konkretne zaangażowanie.

- Od tej niedzieli każdej z naszych inicjatyw będzie towarzyszył misyjny budzik. To przypomnienie, że w dzieło misyjne mamy zaangażować nasze talenty, kreatywność, dary duchowe i materialne po to, aby każdy człowiek mógł doświadczyć miłosierdzia i został zbawiony – wyjaśnił dyrektor PDM w Polsce.

Reklama

Obchodom 90. Światowego Dnia Misyjnego towarzyszy tez promocja projektu „Żywy różaniec dla misji” - inicjatywy, zbiegającej się z jubileuszem 190-lecia istnienia dzieła żywego różańca. Jego celem jest wsparcie misji, dzięki modlitwie i ofiarom w wysokości 1 PLN miesięcznie składanym przez poszczególnych członków róż różańcowych w Polsce. Połowa zebranej kwoty pozostaje w diecezjach i służy wsparciu misjonarzy z poszczególnych stron Polski. Pozostałe środki, przekazane Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, pozwoliły ukończenie budowy kaplicy w Naung Kan w diecezji Kyaintong w Myanmarze, której koszt wynosił 10 000 USD.

- To mała parafia licząca ok. 400 rodzin. Kaplicę budujemy, w jednej z wiosek dojazdowych, której mieszkańcy ofiarowali na rzecz budowy większy wkład własny, niż otrzymana od nas pomoc. To niezwykłe. Ci bardzo biedni ludzie, którzy nie mają na stałe kapłana, zabiegali o wybudowanie domu modlitwy i tę budowę rozpoczęli własnymi rękami, zbierając również środki finansowe. Wykonali też bardzo piękny gest: odkładali garść ryżu ze swojego posiłku, a następnie sprzedali ten ryż, pozyskując pieniądze na wybudowanie swojej kaplicy. - wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Kapłan zapowiedział też, że w ramach projektu „Żywy różaniec dla misji” przewidziana jest także duchowa formacja członów róż żywego różańca. Ks. Będziński przypomniał także, że założycielką żywego różańca i dzieła rozkrzewiania wiary jest ta sama osoba, służebnica Boża Paulina Jaricot.

Reklama

Obchodom Światowego Dnia Misyjnego towarzyszy także promocja pozostałych projektów pomocowych prowadzonych przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Tymi projektami są:

Adopcja Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS), Misyjny Bukiet – projekt polegający na modlitwę i ofiary pieniężne na rzecz misjonarzy ofiarowane zamiast kwiatów podczas kościelnych uroczystości, Misyjne Apostolstwo Chorych, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW, w który włączają się młodzi ze wspólnot szkolnych oraz parafialnych, Kolędnicy Misyjni – projekt bożonarodzeniowy, podczas którego dzieci-kolędnicy zbierają ofiary dla swoich rówieśników z krajów misyjnych (celem najbliższej zbiórki będzie wsparcie misji w Tajlandii).

W 2016 r., w ramach projektów wspieranych przez Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce, przekazano Kościołowi misyjnemu kwotę 1 077 568,75 USD. Pomoc trafiła do Kościoła w Gambii, Sierra Leone, Nigerii i Tanzanii.

Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 misjonarzy z Polski. Największa liczba posługuje w Afryce i na Madagaskarze (810 osób) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (784 osoby). Polacy są też obecni w Azji (327 misjonarzy), w Oceanii (67 misjonarzy) oraz w Ameryce Północnej (19 misjonarzy).

2016-10-18 17:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Misja Albania

Archiwum ks. Dawida Rogali SDS

W Światowy Dzień Misyjny, z ks. Dawidem Rogalą SDS rozmawiamy o misji w Albanii.

Więcej ...

Papież na „Anioł Pański”: bądźmy żyzną glebą dla Słowa Bożego

2020-07-12 12:35

youtube.com/vaticannews

Bądźmy dla Słowa Bożego żyzną glebą, „bez cierni i kamieni, byśmy mogli wydać dobry owoc dla siebie i dla naszych braci” – zaapelował papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł, najodpowiedniejszy moment to czas po ogłoszeniu wyników przez PKW

2020-07-12 22:04

PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie to dobry pomysł, dziękuję; najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadając na zaproszenie go przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkanie w niedzielę na godz. 23.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...