Reklama

Archiwum s. Marietty
S. Marietta z archidiecezji częstochowskiej na misjach w Ghanie

Przygotowania do obchodów 90. Światowego Dnia Misyjnego

2016-10-18 17:07

abd / Warszawa / KAI

Ponad milion dolarów wsparcia dla Kościoła misyjnego przekazało Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce, w ramach projektów finansowanych w 2016 r. Tę i inne formy pomocy misjom podsumowały Papieskie Dzieła Misyjne w przededniu obchodów 90. Światowego Dnia Misyjnego.

Przedstawienie owoców tegorocznej działalności oraz zapowiedź zbliżającego się 90. Światowego Dnia Misyjnego były tematem konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. 90. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w niedzielę, 23 października pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”.

- Skoro dziękujemy Opatrzności Bożej za chrzest Polski i chrzest każdego z nas, to równocześnie chcemy sobie uświadomić, że przez chrzest zostaliśmy wszczepieni w Kościół i w jego misję – powiedział w rozmowie z KAI ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Zapowiedział, że przy okazji tegorocznych obchodów zostanie uruchomiony projekt „Misyjny budzik”, którego nazwa nawiązuje do zadania Papieskich Dzieł Misyjnych, jakim jest budzenie w społeczeństwie świadomości misyjnej, przekładającej się na konkretne zaangażowanie.

- Od tej niedzieli każdej z naszych inicjatyw będzie towarzyszył misyjny budzik. To przypomnienie, że w dzieło misyjne mamy zaangażować nasze talenty, kreatywność, dary duchowe i materialne po to, aby każdy człowiek mógł doświadczyć miłosierdzia i został zbawiony – wyjaśnił dyrektor PDM w Polsce.

Reklama

Obchodom 90. Światowego Dnia Misyjnego towarzyszy tez promocja projektu „Żywy różaniec dla misji” - inicjatywy, zbiegającej się z jubileuszem 190-lecia istnienia dzieła żywego różańca. Jego celem jest wsparcie misji, dzięki modlitwie i ofiarom w wysokości 1 PLN miesięcznie składanym przez poszczególnych członków róż różańcowych w Polsce. Połowa zebranej kwoty pozostaje w diecezjach i służy wsparciu misjonarzy z poszczególnych stron Polski. Pozostałe środki, przekazane Papieskiemu Dziełu Rozkrzewiania Wiary, pozwoliły ukończenie budowy kaplicy w Naung Kan w diecezji Kyaintong w Myanmarze, której koszt wynosił 10 000 USD.

- To mała parafia licząca ok. 400 rodzin. Kaplicę budujemy, w jednej z wiosek dojazdowych, której mieszkańcy ofiarowali na rzecz budowy większy wkład własny, niż otrzymana od nas pomoc. To niezwykłe. Ci bardzo biedni ludzie, którzy nie mają na stałe kapłana, zabiegali o wybudowanie domu modlitwy i tę budowę rozpoczęli własnymi rękami, zbierając również środki finansowe. Wykonali też bardzo piękny gest: odkładali garść ryżu ze swojego posiłku, a następnie sprzedali ten ryż, pozyskując pieniądze na wybudowanie swojej kaplicy. - wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

Kapłan zapowiedział też, że w ramach projektu „Żywy różaniec dla misji” przewidziana jest także duchowa formacja członów róż żywego różańca. Ks. Będziński przypomniał także, że założycielką żywego różańca i dzieła rozkrzewiania wiary jest ta sama osoba, służebnica Boża Paulina Jaricot.

Obchodom Światowego Dnia Misyjnego towarzyszy także promocja pozostałych projektów pomocowych prowadzonych przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Tymi projektami są:

Adopcja Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS), Misyjny Bukiet – projekt polegający na modlitwę i ofiary pieniężne na rzecz misjonarzy ofiarowane zamiast kwiatów podczas kościelnych uroczystości, Misyjne Apostolstwo Chorych, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny PDRW, w który włączają się młodzi ze wspólnot szkolnych oraz parafialnych, Kolędnicy Misyjni – projekt bożonarodzeniowy, podczas którego dzieci-kolędnicy zbierają ofiary dla swoich rówieśników z krajów misyjnych (celem najbliższej zbiórki będzie wsparcie misji w Tajlandii).

W 2016 r., w ramach projektów wspieranych przez Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary w Polsce, przekazano Kościołowi misyjnemu kwotę 1 077 568,75 USD. Pomoc trafiła do Kościoła w Gambii, Sierra Leone, Nigerii i Tanzanii.

Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 misjonarzy z Polski. Największa liczba posługuje w Afryce i na Madagaskarze (810 osób) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (784 osoby). Polacy są też obecni w Azji (327 misjonarzy), w Oceanii (67 misjonarzy) oraz w Ameryce Północnej (19 misjonarzy).

Tagi:
Światowy Dzień Misyjny

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem