Reklama

Jan Paweł II

Warszawa: trwają prace nad trzytomową edycją pism literackich Karola Wojtyły

Adam Bujak/Arturo Mari/ Biały Kruk

Koncepcję trzytomowej edycji dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły omawiali dziś znawcy jego twórczości z różnych ośrodków akademickich podczas konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Tom pierwszy krytycznego wydania ukaże się w przyszłym roku, a dwa kolejne do roku 2020, kiedy to przypada 100. rocznica urodzin autora „Tryptyku rzymskiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Badacze podkreślali, że nowa edycja dzieł Karola Wojtyły jest konieczna z kilku powodów. Po pierwsze, dotychczasowe wydania zawierają liczne błędy i nieścisłości, wynikające z niewłaściwego odczytania tekstu rękopisów. Prowadzi to, jak wskazywała prof. Jadwiga Puzynina, do niewłaściwych a niekiedy absurdalnych wręcz interpretacji.

Po drugie, dla pełniejszego odczytania poszczególnych wierszy i dramatów niezbędne jest zaopatrzenie ich w wyjaśnienia, przypisy i interpretacje. Po trzecie, zostanie uzupełniona o utwory, które nie zostały dotąd opublikowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Mogę powiedzieć o co najmniej jednym wierszu, który w naszej edycji ukaże się po raz pierwszy – powiedziała KAI Anna Karoń-Ostrowska, odpowiedzialna za koordynację prac. Dodała, że to bardzo ważny tekst, bo oddający stan myśli młodego Wojtyły w chwili, gdy decydował się na wybór nowej drogi życia to znaczy - kapłaństwa.

Dr Marta Burghardt wskazywała, wskutek niewłaściwego numerowania kart rękopisów Karola Wojtyły przez archiwistów, niektóre utwory zostały przemieszane i w takiej, niewłaściwej formie, opublikowane. Nowa edycja będzie zawierała teksty w ich pierwotnej formie, choć niestety, nie wszystkie utwory zachowały się w całości.

Przewodniczący Komitetu Naukowego prof. Jacek Popiel wskazywał, że bez twórczości literackiej nie można zrozumieć osobowości Karola Wojtyły, w tym także działań, jakie podejmował jako ksiądz i papież. Literatura była bowiem dla niego swoistym uzupełnieniem pracy duszpasterskiej.

Mówiła o tym także prof. Zofia Zarębianka, która pokazywała intelektualne powinowactwo pomiędzy dramatem „Brat naszego Boga” a późniejszą o 30 lat encykliką „Dives in misericordia”, wydaną w roku 1980.

Ciekawe też, że z biegiem lat pamięć Karola Wojtyły o wczesnych utworach uległa zatarciu. Między innymi z tego powodu część jego literackiej spuścizny nie weszła w skład tomu wierszy i dramatów, jakie tuż po wyborze kardynała Wojtyły na papieża, za jego zgodą przygotowali do druku Marek Skwarnicki i Jerzy Turowicz. Tak stało się na przykład było z cyklem powstałych w 1939 r. „Sonetów”, o których napisaniu Autor przypomniał sobie po latach, zapoznając się z rękopisami przywiezionymi mu do Watykanu. Historię ich publikacji przedstawił pierwszy wydawca tych wierszy, dr Stanisław Dziedzic.

Reklama

Nie wiadomo jeszcze kto będzie wydawcą trzytomowej edycji. Rozmowy z poszczególnymi oficynami dopiero się rozpoczną – powiedziała KAI Anna Karoń Ostrowska. Tymczasem grupa badaczy, która spotkała się dziś w Krakowie, będzie pracowała w mniejszych grupach nad poszczególnymi tomami.

Po krytycznym wydaniu dzieł literackich i teatralnych, planowana jest edycja innych pism Karola Wojtyły, w tym jego korespondencji. Prof. Krzysztof Dybciak wskazywał w rozmowie z KAI na potrzebę krytycznego wydania prozy literackiej Karola Wojtyły/Jana Pawła II. Wskazywał, że takiego gruntownego opracowania wymaga np. „Pamięć i tożsamość” – ostatnia książka papieża, zawierająca jego refleksje o historii, filozofii, wolności i doświadczeniach XX wieku.

Gospodarz spotkania kard. Kazimierz Nycz wyraził radość z racji przygotowywanej edycji wyrażając satysfakcję, że przedsięwzięcie to połączyło badaczy z różnych stron Polski. Nawiązując do tez prelegentów wskazywał na znaczenie pism literackich dla pełniejszego zrozumienia duszpasterskiego aspektu działalności księdza, biskupa, kardynała i papieża Wojtyły.

List intencyjny w sprawie krytycznego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły/Jana Pawła II został podpisany w ub. roku w Krakowie przez metropolitów Warszawy i Krakowa: kard. Kazimierza Nycza i kard. Stanisława Dziwisza.

Realizację projektu przekazano stołecznemu Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytutowi Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-10-19 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Janie Pawle II błogosław nam!

Relikwie i obraz św. Jana Pawła II niosą Dorota i Sławomir Marszałkowie
z dziećmi

Aleksandra Wojdyło

Relikwie i obraz św. Jana Pawła II niosą Dorota i Sławomir Marszałkowie z dziećmi

W 38. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową 16 października parafia pw. św. Bartłomieja w Szembruku przeżywała uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Kard. Ryś: zawsze możesz spełnić czyn miłości! | Wielki Czwartek

2024-03-28 20:30

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...