Reklama

Monkey Business/Fotolia.com

Abp Michalik: rodzice nie mają czasu dla własnego dziecka

2016-10-23 20:05

pab / Żurawica / KAI

Dramat dzisiejszego wychowania polega na tym, że matka i ojciec nie mają czasu dla własnego dziecka – przestrzegał w niedzielę abp Józef Michalik. Były metropolita przemyski przewodniczył Mszy św. z wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żurawicy.

Jak wskazywał abp Michalik, dramat rozbitych małżeństw polega przede wszystkim na tym, że małżonkowie nie rozwijają miłości. - Miłość się rozwija przez wzajemną rozmowę, przez czas dla siebie. Przez to, że człowiek aż w nieskończoność chce rozwijać relację z drugim człowiekiem i niepostrzeżenie odkryje, że w ten sposób rozwija się miłość – mówił.

Arcybiskup-senior archidiecezji przemyskiej stwierdził, że „dramat dzisiejszego wychowania polega na tym, że matka i ojciec nie mają czasu dla własnego dziecka”. - Oddają dziecko na wychowanie najpierw przedszkolu, potem szkole, potem zajęciom pozalekcyjnym. Dziecko nie ma kontaktu z rodzicami, to jest dramat. Nieraz zapracowują się rodzice, żeby dziecku zapewnić przyszłość przez to, że pozna języki, nauczy się pływać, będzie się znało na muzyce. Ale nie wyrobią w nim uczuć. A dziecko rozwija się w cieple, w miłości, a nie w huraganie zajęć – podkreślał.

Mówiąc o św. Janie Pawle II, którego relikwie zostały uroczyście wniesione do kościoła parafialnego, abp Michalik zauważył, że do chwały ołtarzy został wyniesiony człowiek, którego widzieliśmy, znaliśmy, z którym przebywaliśmy. Podkreślił, że papież był człowiekiem wielkiej modlitwy.

Reklama

– W Krakowie w kaplicy postawił sobie stolik przy klęczniku. Gdy miał napisać list pasterski, to właśnie tam pisał w obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wiele godzin poświęcał Panu Jezusowi w ciągu dnia, mimo wielu zajęć. Właśnie dlatego miał tyle czasu, tyle serca dla innych, że właściwie nieustannie przebywał z Jezusem i nie żałował czasu na modlitwę – stwierdził abp Michalik.

Żurawicka parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny otrzymała w Krakowie z rąk kard. Stanisława Dziwisza.

Parafia rzymskokatolicka w Żurawicy została utworzona 30 lipca 1406 roku, przez biskupa przemyskiego Macieja Janinę. Powstał wtedy również pierwszy kościół drewniany. Przy parafii istniała także szkoła i przytułek. W roku 1878 proboszczem parafii w Żurawicy został ks. Teofil Dzierżyński. Jego głównym celem była budowa murowanego kościoła.

Według przekazów historycznych była to już czwarta świątynia. Zbudowana została w stylu neogotyckim nadwiślańskim. Kościół poświęcony został 24 grudnia 1889 roku, a konsekrowany 13 maja w 1905 roku przez św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara.

Od 4 sierpnia 1992 roku w Żurawicy istnieją dwie parafie: macierzysta pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz pw. św. Andrzeja Boboli, która została powołana przy dotychczasowym kościele filialnym.

Z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętsza Maryi Panny pochodzi bp Kazimierz Ryczan, mianowany 11 września 1993 r. biskupem diecezjalnym w Kielcach.

Tagi:
relikwie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem