Reklama

John Steven Fernandez / Foter.com / CC BY

Kard. Nichols: zwalczanie handlu ludźmi jest wielkim wyzwaniem dla świata

2016-10-26 17:20

abd / Rzym / Warszawa / KAI

- Zwalczanie handlu ludźmi jest wielkim wyzwaniem współczesnego świata – powiedział w rozmowie z KAI kard. Vincent Nichols, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii. Przypomniał, że papież Franciszek nazwał ten problem otwartą raną Kościoła i Chrystusa. Kard. Nichols przewodniczy międzynarodowej Grupie Świętej Marty (Santa Marta Group), zajmującej się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i współczesnemu niewolnictwu. Z inicjatywy tej organizacji, w Watykanie rozpoczęła się dziś IV międzynarodowa konferencja z udziałem biskupów i przedstawicieli policji z ponad 30 krajów. Z Polski uczestniczy w niej bp Krzysztof Zadarko.

„Chcemy przyjrzeć się temu, co zostało osiągnięte przez 2,5 roku naszej działalności. To ważne spotkanie, które nada dalszym pracom nowego rozmachu” - mówił przewodniczący Grupy Świętej Marty. Przypomniał też, że misja tej organizacji polega na podejmowaniu wspólnych działań przez przedstawicieli Kościoła i policji.

Pytany o to, w jaki sposób zwykli obywatele mogą włączyć się w zwalczanie handlu ludźmi, kard. Nichols podkreślił, że ważne jest wspieranie Kościoła w tworzeniu miejsc opieki i zaufania dla osób, które padły ofiarą przestępstw, aby odzyskiwały poczucie bezpieczeństwa i godności. Dodał także, że istotną rolę w tym procesie odgrywają siostry zakonne, opiekujące się ofiarami handlu ludźmi i niewolnictwa.
„Odzyskane poczucie pewności i bezpieczeństwa sprawia, że te osoby decydują się także na udział w procesach sądowych przeciwko przestępcom, choć bywa to traumatycznym doświadczeniem” - wyjaśnił.
IV międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Grupę Świętej Marty odbywa się w Watykanie w dniach 26-27 października. Jej celem jest podsumowanie dotychczasowych działań i wymiana doświadczeń w zakresie zapobiegania, zwalczania oraz pomocy ofiarom handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa. Wśród uczestników spotkania znajdują się przedstawiciele ponad 30 państw: biskupi, przedstawiciele policji oraz zakonów, zajmujących się pomocą ofiarom.
W konferencji biorą też udział reprezentanci Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), Rady Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM), stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp Bernadito Auza a także ofiary handlu ludźmi, które zabiorą głos podczas roboczych sesji. Dwudniowe obrady zakończy audiencja uczestników konferencji u papieża Franciszka.

Tagi:
ludzie handel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem