Reklama

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Świdnica: sesja Civitas Christiana o 1050. rocznicy Chrztu Polski

2016-10-28 08:23

xdm / Świdnica / KAI

„Polska, jak i cała Europa tak wiele zawdzięcza chrześcijaństwu i nie ma żadnego powodu, żeby dzisiaj osłabiać chrześcijaństwo w Polsce, Europie i w świecie” – mówił w homilii bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 27 października przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy na rozpoczęcie sesji popularno-naukowej: „W 1050. rocznicę Chrztu Polski”.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

W części wykładowej, wprowadzając do tematu sesji mgr Henryk Koch, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu mówił o duchowych i kulturowych konsekwencjach Chrztu Polski. „Duchowe i kulturowe konsekwencje Chrztu Polski stanowią trwałą podstawę w ciągłym budowaniu „civitas christiana” w naszej Ojczyźnie oraz wpisują się w narodową tożsamość opartą na Ewangelii, włączając tym samym w krąg europejskiej „civitas christiana” – zaznaczył Henryk Koch. Następnie głos zabrał ks. prof. dr hab. Józef Pater z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wygłosił on wykład pt.: „Naród idący ku przyszłości – w 1050. rocznicę Chrztu Polski”.

„Przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 r. było decyzją historyczną i historiotwórczą, a zarazem najbardziej przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski. Kraj Polan dokonał zasadniczej zmiany; przechodził od kultu stworzenia do kultu Stwórcy. Nie było to przejście od jednej religii do drugiej. To było coś więcej. Było to radykalne przejście od bałwochwalstwa do wiary” – mówił ks. prof. Pater.

Reklama

Prelegent zauważył, że władca Polan zdecydował się na chrzest zupełnie dobrowolnie, przyjmując do za pośrednictwem Czechów. „Zapewniło to Polsce polityczną niezależność. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu Polski, jako suwerennego organizmu państwowego, nie dałoby się utrzymać. Polska weszła od tej chwili w krąg kultury zachodniej, uzyskując tym samym prawo do dalszego rozwoju, w sensie politycznym, gospodarczym, społecznym, a także kulturowym i duchowym” – podkreślał duchowny.

Na zakończenie wystąpienia prelegent mówiąc o Polskim narodzie, który podąża w przyszłość, stwierdził, że za całe duchowe bogactwo, narodową kulturę, które są owocem przyjęcia chrztu św. przez Mieszka I i praojców, winniśmy być dumni oraz mieć obowiązek obrony chrześcijańskich wartości, z których wyrosła Polska.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadził ks. prof. PWT Grzegorz Sokołowski z „Obserwatorium Społecznego” we Wrocławiu. Podczas burzliwej dyskusji poruszany był temat: „Jaką przyszłość ma naród Polski – w świetle współczesnych wyzwań i tysiącletniego dziedzictwa”, w której udział wzięli: ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, biskup świdnicki; ks. infułat Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” (Częstochowa); ks. dr Krzysztof Moszumański, asystent kościelny „Civitas Christiana” (Świdnica); Ireneusz Zyska, poseł na Sejm RP; dr Wojciech Kucharski, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Wrocław); Marcin Kluczyński, redaktor naczelny Miesięcznika Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (Warszawa).

XI sesja popularno-naukowa, została objęta honorowy patronat biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz ks. prof. dr hab. Włodzimierza Wołyńca, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Tagi:
Świdnica bp Ignacy Dec

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

„Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II

„Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem