Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: sesja Civitas Christiana o 1050. rocznicy Chrztu Polski

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Polska, jak i cała Europa tak wiele zawdzięcza chrześcijaństwu i nie ma żadnego powodu, żeby dzisiaj osłabiać chrześcijaństwo w Polsce, Europie i w świecie” – mówił w homilii bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 27 października przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy na rozpoczęcie sesji popularno-naukowej: „W 1050. rocznicę Chrztu Polski”.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

W części wykładowej, wprowadzając do tematu sesji mgr Henryk Koch, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu mówił o duchowych i kulturowych konsekwencjach Chrztu Polski. „Duchowe i kulturowe konsekwencje Chrztu Polski stanowią trwałą podstawę w ciągłym budowaniu „civitas christiana” w naszej Ojczyźnie oraz wpisują się w narodową tożsamość opartą na Ewangelii, włączając tym samym w krąg europejskiej „civitas christiana” – zaznaczył Henryk Koch. Następnie głos zabrał ks. prof. dr hab. Józef Pater z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wygłosił on wykład pt.: „Naród idący ku przyszłości – w 1050. rocznicę Chrztu Polski”.

„Przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 r. było decyzją historyczną i historiotwórczą, a zarazem najbardziej przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski. Kraj Polan dokonał zasadniczej zmiany; przechodził od kultu stworzenia do kultu Stwórcy. Nie było to przejście od jednej religii do drugiej. To było coś więcej. Było to radykalne przejście od bałwochwalstwa do wiary” – mówił ks. prof. Pater.

Reklama

Prelegent zauważył, że władca Polan zdecydował się na chrzest zupełnie dobrowolnie, przyjmując do za pośrednictwem Czechów. „Zapewniło to Polsce polityczną niezależność. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu Polski, jako suwerennego organizmu państwowego, nie dałoby się utrzymać. Polska weszła od tej chwili w krąg kultury zachodniej, uzyskując tym samym prawo do dalszego rozwoju, w sensie politycznym, gospodarczym, społecznym, a także kulturowym i duchowym” – podkreślał duchowny.

Na zakończenie wystąpienia prelegent mówiąc o Polskim narodzie, który podąża w przyszłość, stwierdził, że za całe duchowe bogactwo, narodową kulturę, które są owocem przyjęcia chrztu św. przez Mieszka I i praojców, winniśmy być dumni oraz mieć obowiązek obrony chrześcijańskich wartości, z których wyrosła Polska.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadził ks. prof. PWT Grzegorz Sokołowski z „Obserwatorium Społecznego” we Wrocławiu. Podczas burzliwej dyskusji poruszany był temat: „Jaką przyszłość ma naród Polski – w świetle współczesnych wyzwań i tysiącletniego dziedzictwa”, w której udział wzięli: ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, biskup świdnicki; ks. infułat Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” (Częstochowa); ks. dr Krzysztof Moszumański, asystent kościelny „Civitas Christiana” (Świdnica); Ireneusz Zyska, poseł na Sejm RP; dr Wojciech Kucharski, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Wrocław); Marcin Kluczyński, redaktor naczelny Miesięcznika Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (Warszawa).

Reklama

XI sesja popularno-naukowa, została objęta honorowy patronat biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz ks. prof. dr hab. Włodzimierza Wołyńca, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

2016-10-28 08:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święcenia prezbiteratu w Świdnicy - skromne, piękne i pobożne

2020-05-23 14:13

ks. Przemysław Pojasek

Neoprezbiterzy 2020

Mimo remontu katedry, obostrzeń sanitarnych, ograniczeń ilościowych, bp Marek Mendyk wyświęcił 5 kapłanów do posługiwania w diecezji świdnickiej.

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Watykan – wizerunek NMP Matki Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

List Jadwigi Wiśniewskiej do Very Jourovej

2020-06-02 18:56

Materiał prasowy

Europoseł Jadwiga Wiśniewska skierowała do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej list w sprawie ustanowienia 25 maja, dnia egzekucji rtm. Witolda Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Niedziela Wrocławska

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Kościół musi być przeźroczysty

Kościół musi być przeźroczysty

Zmarł ks. kan. Krzysztof Galewski

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. kan. Krzysztof Galewski

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Kościół

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w...

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji...

Kościół

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Polska

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...

Wiadomości

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu...